Bibaleze.si

Otroci na ledu: hokej, umetnostno ali rekreativno drsanje?

Špela Zupan

Prosti čas

0
11. 02. 2025 05.00

Drsanje je priljubljena zimska aktivnost, ki združuje zabavo, gibanje in razvoj številnih veščin. Mnogi starši se sprašujejo, ali naj svojega otroka vpišejo na hokej, umetnostno drsanje ali ga preprosto spodbujajo k rekreativnemu drsanju. Preverite, kako lahko otroci uživajo na ledu in kakšne prednosti prinaša določena oblika drsanja!

drsanje

Drsanje je odličen način za razvoj motorike, ravnotežja in koordinacije, rekreativno pa spada med najbolj dostopne in priljubljene oblike športne aktivnosti na ledu. Starši lahko otroke že zelo zgodaj odpeljejo na drsališče in jih privajajo na led. Priporočena starost za prve poskuse na drsalkah je okoli tretjega ali četrtega leta, pri čemer lahko najmlajšim na začetku pomagajo posebni pripomočki za oporo, ki zagotavljajo varnost in omogočajo prijetno izkušnjo. Na nekaterih drsališčih organizirajo tudi tečaje, kjer se otroci naučijo osnovnih veščin, kot so pravilna drža, ustavljanje in obračanje na ledu.

Rekreativno drsanje ni zgolj šport, temveč tudi odlična priložnost za kakovostno družinsko preživljanje prostega časa. Skupni trenutki na ledu so zabavni in nepozabni, pri čemer je obenem zelo pomembno, da so otroci ustrezno oblečeni – priporočljivi so smučarske hlače, bunda, rokavice in čelada za dodatno zaščito. Rekreativno drsanje pri otrocih spodbuja veselje do gibanja na ledu, kar jih lahko pozneje navduši za hokej ali umetnostno drsanje. Obe športni disciplini sta izjemno zanimivi in ne razvijata le telesnih in motoričnih spretnosti, temveč tudi socialne veščine.

Otroci lahko na drsališčih najprej spoznajo osnove drsanja, nato pa morda odkrijejo strast do hokeja ali umetnostnega drsanja.
Otroci lahko na drsališčih najprej spoznajo osnove drsanja, nato pa morda odkrijejo strast do hokeja ali umetnostnega drsanja. FOTO: Profimedia

Koristi hokeja za razvoj otroka so tako fizične kot tudi socialne

Hokej je dinamičen ekipni šport, ki otrokom omogoča razvoj telesnih in socialnih veščin. V Sloveniji se lahko vpišejo v hokejsko šolo, kjer spoznajo osnove zanimivega športa na ledu.

Ker sta pri hokeju ključnega pomena dobro drsanje in koordinacija, je priporočljivo, da otroci začnejo čim prej, svetuje generalni sekretar in športni direktor Hokejske zveze Slovenije, Dejan Kontrec. Po njegovih besedah je optimalno obdobje za pridobivanje osnovnih gibalnih spretnosti, ki so pomembne za hokej, med četrtim in šestim letom starosti.

Koristno je, če otrok ob vpisu že zna vsaj malo drsati, ni pa nujno, saj vse potrebno usvoji v hokejski šoli, kjer ga več trenerjev s pomočjo posebnih pripomočkov postopno uči osnov hokejske igre. Treningi za začetnike običajno potekajo dva- do trikrat na teden; mlajši otroci do 12. leta igrajo na manjših igriščih, nato pa preidejo na celotno hokejsko igrišče, kjer se začnejo uradne tekme v okviru državnega prvenstva.

Mesečni stroški treniranja so odvisni od kluba in števila treningov, povprečno pa znašajo okoli 100 evrov. Osnovna oprema na začetku vključuje drsalke, čelado in rokavice, začetna investicija v hokejsko opremo za najmlajše je približno 500 evrov, pri čemer pa nekateri klubi omogočajo tudi izposojo.

Kar zadeva varnost, je hokej primerljiv z drugimi športi, pojasnjuje Dejan Kontrec. Igralci imajo zaščitno opremo, pravila igre in varnostni standardi se nenehno posodabljajo. Kot nekdanji hokejist in poznavalec ocenjuje, da so v Sloveniji za mlajše selekcije na voljo dobri pogoji za razvoj hokejistov, v prihodnosti pa bi si pri Hokejski zvezi Slovenije želeli večje konkurence, kar bi zahtevalo dodatna finančna vlaganja.

Ne glede, kateri šport si otrok izbere, je gibanje izjemno koristno. "Kot bivši hokejski igralec imam zelo lepe izkušnje in močno podpiram, da se otroci čim več ukvarjajo s športom," poudarja Dejan Kontrec.

Hokej ni le šport – otroke uči discipline, ekipnega duha in telesne koordinacije.
Hokej ni le šport – otroke uči discipline, ekipnega duha in telesne koordinacije. FOTO: Profimedia

Hokej otrokom ponuja veliko – poleg telesnega razvoja krepi ekipni duh in disciplino. Zahteva koordinacijo telesa, izboljšuje gibčnost, ravnotežje in hitrost ter prispeva k razvoju socialnih veščin. Sodelovanje, disciplina in medsebojna pomoč so ključni elementi ekipne igre in timskega dela, kar otrokom koristi tudi zunaj športnega igrišča in v prihodnjem življenju.

Umetnostno drsanje združuje šport, ples in umetnost

Tudi umetnostno drsanje je čudovit šport na ledu, s katerim lahko otroci začnejo že pri treh letih. Osnov drsanja se lahko nauči vsak, ne glede na predhodne motorične spretnosti, medtem ko zahtevnejši elementi, kot so skoki in obrati, terjajo večjo gibčnost, stabilnost in dobro koordinacijo, je pojasnila predsednica Drsalnega kluba Stanko Bloudek, Ksenija Pirs Stupan.

V njihovem klubu začetni tečaji potekajo od septembra do marca, dvakrat tedensko. Če ocenijo, da ima otrok ustrezne motorične sposobnosti in športni značaj – nima strahu pred skoki in obrati, rad nastopa ter ima posluh za ples in izražanje, začnejo s pripravami na nastope in tekmovanja.

Za umetnostno drsanje je potrebna ustrezna oprema, pri čemer so najpomembnejše kakovostne drsalke, ki si jih otroci lahko tudi izposodijo. Za treninge so priporočljivi še smučarske hlače, kapa ali čelada in rokavice. Mesečna vadnina za otroke do devetega leta starosti znaša od 100 do 130 evrov in vključuje treninge na ledu, balet, ples ter koordinacijske vaje. Strošek oblek za nastope se giblje od 200 do 400 evrov, startnine za tekmovanja pa od 50 do 70 evrov.

Umetnostno drsanje združuje gibanje, ples in umetnost na ledu.
Umetnostno drsanje združuje gibanje, ples in umetnost na ledu. FOTO: Profimedia

Po besedah Ksenije Pirs Stupan je umetnostno drsanje odlična osnova za različne športe, saj razvija stabilnost, koordinacijo telesa in krepi stabilizacijske mišice. Hkrati otrokom privzgaja vztrajnost, saj je vsak element treba večkrat vaditi, da je popolno izveden, ter spodbuja koncentracijo in odgovornost. Kaj pa varnost? Poškodbe pri umetnostnem drsanju so redke, saj otroci z vadbo začnejo zelo mladi in postopoma. Pri starejših drsalcih se tveganje za poškodbe zmanjšuje s suhim treningom za krepitev mišic, poškodbe zaradi padcev pa so po besedah sogovornice praktično zanemarljive.

Čeprav je umetnostno drsanje v Sloveniji prisotno, so v tujini bistveno večje možnosti za razvoj, saj infrastruktura omogoča več ur treningov na ledu – tudi dve do tri ure dnevno. V Sloveniji je umetnostno drsanje omejeno, saj deluje le pet klubov, ki si ledeno ploskev delijo s hokejisti, kar pomeni, da imajo drsalci na voljo le eno uro ledu na dan. Tisti, ki si lahko privoščijo, zato poleti trenirajo v tujini.

Umetnostno drsanje je zanimiv šport, ki združuje gibanje, ples in umetnost. Zahteva veliko časa, truda in predanosti, a v zameno prinaša neprecenljive koristi za telesni in osebnostni razvoj otroka, je še poudarila predsednica Drsalnega kluba Stanko Bloudek.

Katero obliko drsanja izbrati?

Vsaka oblika drsanja prinaša svoje prednosti in pri izbiri je pomembno upoštevati otrokove želje, zanimanja in sposobnosti. Hokej spodbuja ekipni duh, razvija moč in hitrost, umetnostno drsanje krepi gibčnost, eleganco in izraznost. Rekreativno drsanje ponuja dostopno in sproščeno uživanje na ledu, ki se mu lahko preda vsa družina. Ne glede na izbrano, je najpomembneje, da otroci v drsanju uživajo, pridobivajo nove spretnosti in se na ledu tudi zabavajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 727