Bibaleze.si

Otrok, ki pleše, ni nikoli sam: Kako ples spodbuja telesni, čustveni in socialni razvoj otrok

Špela Zupan

Prosti čas

0
22. 04. 2025 04.00

Ples pri otrocih spodbuja telesni razvoj, čustveno izražanje in samozavest. Že pred govorom plešejo s srcem in telesom. Zgodba deklice, ki je skozi ples postala samozavestna plesalka, kaže moč te dejavnosti. Ples je odlična izbira za otroke. Plesna učitelja Maja Osterman in Gregor Vovk pojasnjujeta, kako najti pravo zvrst.

ples

Otrok ne pleše le s telesom, temveč tudi s srcem in dušo. Ples ima pomembno vlogo pri razvoju – je igra, gibanje, umetnost in šport. Prav zaradi njegove raznolikosti ima velik pomen pri telesnem in osebnostnem razvoju.

Kdaj naj otrok začne plesati, kako ples vpliva nanj in kako izbrati pravo plesno zvrst, sta pojasnila plesna učitelja Maja Osterman in Gregor Vovk iz Plesnega centra Dolenjske, kjer že desetletja spremljajo otroke vseh starosti na njihovih plesnih poteh, od prvih korakov pa vse do tekmovalnega odra. Izvajajo širok nabor plesnih zvrsti – od plesnega vrtca za najmlajše, standardnih in latinskoameriških plesov, hip hopa, break dancea in electric boogieja do plesnih tečajev za devetošolce in maturante. "Za vsakogar nekaj in za vse priložnosti. Lahko bi rekli, da nas naš slogan pooseblja – ker je ples življenje," sta dejala.

Prepričana sta, da je ples za vsakogar, da ni nekaj, kar bi bilo rezervirano za točno določene otroke. "Vsaka zvrst, ki jo otrok vzljubi, je primerna. Ne delimo otrok po tem, kdo kaj "lahko" ali "ne more" plesati – odločilno je, kaj jim je všeč. Zmožnost izvajanja določenih gibov pa pride s treningom, vztrajnostjo in pogumom," sta izpostavila.

Programe prilagajajo starosti; v predšolskem obdobju se otroci učijo skozi igro, pri starejših pa je več poudarka na tehničnem znanju, čeprav je vsaka plesna vadba tudi vsaj malo igriva. Vključujejo vse in so posebej pozorni na otroke z različnimi telesnimi in motoričnimi sposobnostmi. "Včasih prav tisti, ki na začetku izstopajo po sramežljivosti ali manjši spretnosti, postanejo najbolj predani plesalci," sta poudarila.

Ko otroci zaplešejo, se zabavajo in rastejo.
Ko otroci zaplešejo, se zabavajo in rastejo. FOTO: Profimedia

Kdaj začeti? - Najbolje zgodaj, čeprav nikdar ni prepozno

Ples je mogoče vključiti že v zelo zgodnjem otroštvu, saj zgodnja plesna izkušnja pozitivno vpliva na motorični in psihofizični razvoj. Najmlajši se lahko vključujejo že od tretjega leta starosti, v obdobju, ko skozi igro in gibanje razvijajo socializacijo, koordinacijo rok in nog, občutek za ritem in osnovne gibalne veščine.

A nič hudega, če otrok ni začel že kot malček, saj nikoli ni prepozno. Ob plesu je lahko vedno zabavno, kadar koli lahko odkriješ svoj ritem ter najdeš družbo in prijatelje. Otroci ga imajo radi, čeprav ga dojemajo zelo različno – nekateri v njem

iščejo gibanje, drugi ritem, tretji možnost izražanja. V vsakem primeru pa jim prinaša veliko koristi.

Ples je blagodejen, pomirja in spodbuja celosten razvoj otroka, ki se ob gibanju na glasbo zabava, razvija motoriko in lastne načine gibanja, se čustveno izraža in dobi veselje do gibanja. Izboljšuje koordinacijo in koncentracijo ter hkrati krepi socialne veščine. Otrok se uči sodelovanja, premagovanja treme in grajenja samozavesti. Raziskave prav tako kažejo, da se ples pogosto povezuje tudi z uspešnejšim učenjem, saj spodbuja spomin, orientacijo v prostoru, ritmično razmišljanje in pozornost.

Zgodbe otrok, ki so s pomočjo plesa dosegli preboje, so navdihujoče. Maja in Gregor se spominjata tihe deklice, ki nikoli ni želela nastopati in je bila v skupini skoraj neopazna. Po letih plesanja in nastopanja se je razvila v samozavestno dekle, ki ji ni bilo težko stopiti na plesni oder. Njena mamica je rekla: "Če ne bi plesala, nikoli ne bi stala na odru. Nikoli si nisem mislila, da bo nastopala pred tako velikim občinstvom. Koliko samozavesti ji je dal ples."

Ples ni le šport, temveč je tudi umetnost in čudovit način izražanja.
Ples ni le šport, temveč je tudi umetnost in čudovit način izražanja. FOTO: Profimedia

Kako izbrati plesno zvrst?

Ples je primeren za vse: za odprte, energične, sramežljive, tekmovalne in čustvene otroke. Pri sramežljivih pogosto prebudi samozavest, energični pa preko plesa usmerijo svojo moč v gibanje in disciplino. Ples ponuja prostor, kjer lahko vsak otrok zasije na svojevrsten način, sta poudarila učitelja plesa.

Tudi vsaka plesna zvrst je po njunih izkušnjah lahko primerna za vsakogar, pri čemer pa je najpomembnejše, da se otrok pri plesu dobro počuti in da v njem uživa. Opažata, da deklice dostikrat izberejo zvrst glede na kostume, ko občudujejo dolge obleke plesalk pri standardnih plesih, medtem ko dečki pogosto navdušeno opazujejo akrobacije, ko se plesalci vrtijo po glavi in izvajajo vragolije. Hkrati zaznavata, da ples žal še vedno spremljajo določeni stereotipi, da naj bi bile nekatere zvrsti le za deklice in druge za dečke. Čeprav se srečujeta z navedbami, da je balet bolj za punce in hip hop bolj za fante, otroke vzpodbujata, naj preizkusijo različne zvrsti. Znanje več plesnih stilov namreč daje širino in odpira več možnosti za razvoj, še posebej na tekmovalni ravni.

Ples ni le šport ali umetnost. Je skupek vsega lepega, koristnega in blagodejnega.
Ples ni le šport ali umetnost. Je skupek vsega lepega, koristnega in blagodejnega. FOTO: Adobe Stock

Staršem svetujeta, naj pri izbiri poslušajo otroka in upoštevajo njegove želje. Pozivata, naj otroku pred odločitvijo omogočijo preizkus različnih zvrsti, da si sam izbere, kar mu najbolj ustreza. Sicer pa že sama vrsta plesa narekuje smernice – solo ples krepi samostojnost in samozadostnost, ples v paru zahteva usklajenost, skupinski poudarja sodelovanje in občutek pripadnosti. "A ne glede, ali plešeš sam, v paru ali v skupini, s plesom nedvomno razvijamo socialne veščine in empatijo do drugega. Namreč ... v plesu nikoli nisi sam, četudi plešeš sam," sta poudarila Maja in Gregor.

Ples ni le šport ali umetnost. Je skupek vsega lepega, koristnega in blagodejnega. Je način učenja, kako začutiti svoje telo, zaupati vase, sodelovati z drugimi in izraziti svoja čustva. Ko otrok pleše, se počuti naravno in svobodno, raste in se razvija. Ples

omogoča, da iz tihe deklice in sramežljivega dečka zraste samozavestna plesalka oziroma plesalec. Z rednimi treningi se izboljšajo telesne sposobnosti, marsikdaj pa se odkrije tudi talent, za katerega si nihče ne bi mislil, da sploh obstaja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863