Danes obstajajo različni modeli skirojev, ki so si različni že na prvi pogled. Poleg tega se med seboj razlikujejo tudi v funkcijah, krmiljenju, zavorah, ležajih in podobno. Zaradi tega je izbira otroškega skiroja vse prej kot enostavna, še posebej če želimo svojemu malčku zagotoviti varno zabavo na koleščkih.
Različne vrste otroških skirojev
Pri izbiri otroškega skiroja se morate najprej vprašati, za kaj ga bo vaš otrok uporabljal. S tega vidika lahko izbirate med klasičnimi otroškimi skiroji, ki se glede na število koles delijo še na dvokolesne in trikolesne skiroje, in skiroji za izvajanje trikov, ki so primerni za izvajanje različnih vratolomnih podvigov.
Pa si poglejmo značilnosti posamezne vrste skirojev.
Trikolesni skiro
Kot že ime pove, ima trikolesni skiro tri kolesca, kar omogoča enostavnejše krmiljenje in ohranjanje ravnotežja. Zato je primeren za mlajše otroke od dveh do petih let in tiste, ki imajo težave z motoriko. Sicer obstaja tudi več vrst trikolesnih skirojev, vendar so najpogostejši tisti, ki imajo dve sprednji in eno zadnje kolo.

Dvokolesni skiro
Dvokolesni skiro ima dve kolesci, zato je ohranjanje ravnotežja nekoliko zahtevnejše kot pri vožnji s trikolesnimi skiroji. Ta vrsta skirojev je primerna za večje otroke, ki nimajo težav z motoriko, so dovolj močni za njihovo krmiljenje in dovolj vzdržljivi, da ohranjajo primerno hitrost.
Skiroji za trike
Skiroji za trike so posebna vrsta skirojev, ki so posebej zasnovani za izvajanje skokov in drugih akrobacij. Imajo težja in bolj odporna ogrodja, ki zdržijo veliko več udarcev kot običajni skiroji. V tem primeru je treba skiro za trike izbrati glede na telesno višino otroka in ne glede na njegovo starost.

Na kaj morate biti pozorni pri izbiri otroškega skiroja?
Če želite, da bo izbrani otroški skiro za vašega malčka idealna izbira, potem pri nakupu upoštevajte nekaj pomembnih dejavnikov. To so:
Velikost koles in skiroja
Kot boste opazili, imajo skiroji različno velikost koles. Praviloma velja, da je velikost skiroja sorazmerna z velikostjo koles, kar pomeni, da imajo večji skiroji večja kolesa, manjši skiroji pa manjša:
- majhni skiroji: kolesa premera 100 mm, 120 mm, 125 mm;
- srednji skiroji: kolesa premera 145 mm, 180 mm;
- veliki skiroji: kolesa premera 200 mm, 205 mm;
- zelo veliki: kolesa premera 230 mm in več.
Majhni skiroji so običajno lažji od velikih skirojev, zato so primerni za mlajše otroke, ki tako lažje z njimi rokujejo, zavirajo, pospešujejo in ohranjajo ravnotežje. Za večje otroke izberite velike skiroje, ki so zanje bolj stabilni, lažje pa se izogibajo tudi vsem neravninam na cesti ali pločnikih. Upoštevajte pa tudi dejstvo, da večja kolesa skiroja vplivajo tudi na večjo hitrost vožnje.
Nosilnost skiroja
Pri izbiri pravega skiroja nikakor ne spreglejte podatka o njihovi nosilnosti. Za vse dvokolesne skiroje praviloma velja, da imajo dobro nosilnost, in sicer okoli 100 kilogramov. Več kot očitno je, da se z njimi lahko vozijo tudi odrasli. To pa ne velja za trikolesne skiroje, ki so praviloma tudi lažji, kar otrokom omogoča lažje krmiljenje in rokovanje.

Pomembni sestavni elementi skiroja
Vsak skiro ima pomembne sestavne dele in vsak od njih mora kar najbolje služiti svojemu namenu. Pri izbiri skiroja bodite pozorni predvsem na:
- ležaje koles – kvaliteto ležajev določa število poleg oznake ABEC, večja ko je številka, bolj gladko in hitrejšo vožnjo lahko pričakujete;
- krmilo – krmila skirojev so sicer nastavljiva, vendar še vedno nikoli ni odveč preveriti, kakšen razpon višine ima skiro;
- vzmetenje – določeni modeli skirojev imajo sprednje ali dvojno (spredaj in zadaj) vzmetenje, ki poskrbi za absorpcijo tresljajev;
- zavore – vsi skiroji imajo zadnjo nožno zavoro, ki se jo aktivira s pritiskom na strehico zadnjega kolesa, nekateri modeli pa so opremljeni tudi z ročno zavoro, ki se uporablja za počasnejše zaviranje, in zavore na diske, ki so bolj napredne.
- tačka – nekateri modeli skirojev so opremljeni s tačko, ki omogoča lažje parkiranje;
- trak za nošenje – ta vam omogoča lažje prenašanje skiroja, ko ga ne potrebujete.
Kako izbrati pravo velikost skiroja?
Pri izbiri prave velikosti skiroja bodite pozorni predvsem na višino krmila. Ta nikakor ne sme biti v višini obraza ali vratu, saj to lahko v primeru padca pripelje do večjih poškodb. Krmilo naj bo v višini med trebuhom in komolcem, ne glede na to, kako velik je vaš otrok.
Dejstvo je, da so veliki skiroji za majhne otroke prezahtevni. Zato otroku ne kupujte prevelikega skiroja samo zato, da ga bo lahko vozil dlje. Pri izbiri bodite pozorni tudi na motorične in fizične sposobnosti otroka in pomislite na to, da bo vaš otrok lahko s skirojem varno krmilil.
Sponzorirana vsebina