Načrtovanje dopusta z otroki je lahko pravi podvig, saj je treba misliti na kup pomembnih malenkosti. Kam se podati, kako priti do tja, kje iskati namestitev, kakšna bo plaža, bo na voljo dovolj zanimivih aktivnosti za otroke? To je le nekaj vprašanj, na katere je treba poiskati odgovore, še preden starši rezerviramo poletno počitnikovanje. Vse v želji, da bi bilo počitnikovanje čim bolj prijazno do otrok in bi vsi skupaj imeli kar največ od nekajdnevnega poletnega oddiha. Število destinacij se iz leta v leto povečuje in ob pomanjkanju časa je težko pregledati vso ponudbo ter najti kraj, ki bo kot nalašč za družinsko dopustovanje.
Večina slovenskih družin se ne glede na vse cenejše ponudbe eksotičnih destinacij še vedno odloča poletni oddih preživeti dovolj blizu doma, da lahko kadar koli brez večjih težav na hitro spakiramo stvari in se vrnemo domov. Ker pri otrocih hitro kaj 'pride vmes': bolezen, poškodba ali zgolj čisti dolgčas, iz katerega se lahko rodi slaba volja in pokvari oddih vsem članom družine. No, tudi starši nismo povsem nedolžni in smo zaradi službenih (ali kakšnih drugih pomembnih) obveznosti pripravljeni prekiniti dopustovanje ter se vrniti v vsakdan. Čeprav so na vrhu seznama družinskih počitniških destinacij še vedno hrvaška obmorska letovišča in otoki, se vse več družin pogumno odpravi tudi nekoliko južneje: v Črno goro, Albanijo, vse do Grčije.
Črna gora – družinam prijazna država!
Črna gora je med počitnikarji mnogokrat po krivem spregledana: gre namreč za pravi balkanski biser, ki se ga vsekakor splača doživeti. In ne, Črna gora ni samo Budva, ki je zlasti med mladimi znana po divjih zabavah in žurih do zgodnjih jutranjih ur. Čeprav je tudi v Budvi mogoče najti izjemno mirne predele, primerne za družine z otroki, so prave črnogorske družinske destinacije od severa proti jugu Herceg Novi, Risan, Perast, Tivat, Kotor, Sveti Štefan, Petrovac in Ulcinj. Naravno-kulturne znamenitosti v bližini teh krajev brez težav zasenčijo Budvansko riviero, prav tako so omenjene destinacije precej manj obljudene, zato bo lažje najti tako namestitev kot prostor na plaži. Prednost Črne gore je še njena relativna majhnost, ki omogoča hiter prehod med večjimi (obmorskimi) kraji, pohvali pa se lahko tudi z raznolikostjo za vsak popotniški okus.

A še preden se odpravimo na dopustovanje v Črno goro, je treba v prvi vrsti razmisliti o transportu. Na pot se lahko podamo z lastnim avtomobilom, a bo vožnja brez zastojev na cesti trajala vsaj 11 ur, kar utegne biti za otroke precej naporno. Mnogi, ki so že dopustovali v tej državi, tako svetujejo, da se na pot odpravimo ponoči, v času, ko otroci predvidoma spijo in vročina ni prehuda. Sicer so lahko v pomoč tudi igrače in tablični računalniki, ne glede na vse pa se je priporočljivo na dve uri ustaviti, pretegniti noge, se nadihati svežega zraka in se primerno osvežiti. Potovanje z avtobusom bo za otroke še težje, zato ga večina odsvetuje. Se pa na pot lahko podamo z letalom; iz Ljubljane namreč zaenkrat še vozi redna linija v Podgorico, letalske vozovnice je mogoče dobiti že za okrog sto evrov na osebo, let pa traja vsega dobro uro. V Podgorici lahko za relativno ugodno ceno najamete povsem spodoben avtomobil (ob doplačilu nudijo tudi otroške sedeže) in se z njim udobno podate do cilja. Tako ne boste vezani zgolj na izbrani resort, ampak vam bo omogočeno tudi raziskovanje okolice, kar je za otroke še posebej pomembno.
Vrhunec sezone sta v Črni gori, kot tudi v drugih balkanskih državah, julij in avgust, zato zna biti v teh dveh mesecih precej gneče. V kolikor niste strogo vezani na šolske počitnice, se je zato morda pametneje na pot podati junija ali septembra, ko je vreme še dovolj toplo za čofotanje v morju in je večja ter ugodnejša tudi izbira nastanitev. Teh sicer v precej pozidani Črni gori ne primanjkuje: počitnikujete lahko tako v hotelih kot apartmajih, zasebnih sobah, hostlih in kampih, ki se razprostirajo vzdolž obale. Ker otroci zahtevajo kar nekaj prtljage, je najbolje, da si izberete eno namestitev, ki je dovolj blizu drugih plaž in kulturnih znamenitosti, da se lahko do njih z avtomobilom odpravite na enodnevni izlet. Pri družinah z majhnimi otroki je fleksibilnost na vseh ravneh ključnega pomena, zato je pametno izbrati apartma s kuhinjo, v kateri lahko na hitro pripravite kakšno jed za mala lačna usta – sicer se vsaj na dopustu pustite razvajati in, če se le da, obedujte in večerjajte zunaj, saj bo le tako dopust res pravi dopust.
Plusi in minusi
Večina staršev, ki so že dopustovali v Črni gori, je bila navdušena zlasti nad tem, da so tako rekoč povsod sprejemali evre, veliko manj pa so jim bile všeč cene, ki so v letoviščih za razliko izpred desetih let danes precej podobne tistim na slovenski obali. Prav tako so bili mnogi razočarani nad neurejenimi plažami in umazanim morjem, številne sta motila gneča na plažah in pomanjkanje sence. So jih pa prijetno presenetili domačini, ki so izjemno prijazni, vedno pripravljeni pomagati in prav vsi neskončno navdušeni nad otroki. Tudi s sporazumevanjem ni večjih težav. »Malo po naše, malo po vaše,« bi lahko rekli, če ne gre, pa uporabijo tudi roke – vse v želji, da bi vam ustregli. Pa tudi tista lastnost o črnogorski lenobi in počasnosti naj bi se izkazala za povsem napačno, saj so popotniki na več forumih zapisali, da na postrežbo v Črni gori niso čakali prav nič dlje kot na hrvaški obali.

Prav tako staršev v Črni gori ni treba skrbeti zaradi varnosti, saj država ni na seznamu potencialno ogroženih destinacij. Še največjo nevarnost lahko predstavljajo ozke vijugaste in precej uničene ceste, zato dodatna previdnost v prometu nikakor ne bo odveč. Težav ni niti z otroško opremo, ki si jo je mogoče izposoditi oziroma jo kupiti v vseh večjih mestih, enako je s prehrano in pijačo. Večina popotnikov sicer svetuje uživanje zgolj ustekleničene vode. Nekateri, ki so dopustovali v hotelih, so se pritoževali tudi nad želodčnimi težavami, kar je morda še en razlog več, zakaj za dopust z otroki izbrati apartma in biti pri izbiri restavracij, v katerih boste jedli, nekoliko previdnejši. A vse minuse boste hitro spregledali, ko boste uživali na plažah, za katerimi se dvigujejo skalnati vrhovi, ki dajejo občutek, da ste sredi gorskega raja, ne ob morju. Prepričani smo, da bo vsak dan, ki ga boste preživeli v 'Njegoševi deželi', nepozabna izkušnja za vso družino.
A dovolj o splošnih priporočilih in nasvetih. Posvetimo se še nekaterim obmorskim destinacijam, ki se jih splača izbrati za čudovit družinski dopust:
Herceg Novi
Mesto Herceg Novi je najsevernejša priobalna točka Črne gore, ki leži ob vhodu v Boko Kotorsko in velja za enega glavnih turističnih središč v državi. Pohvali se lahko z idealno geografsko lego, saj omogoča tako uživanje na plaži kot dostop do dinarskega masiva Orjen, ki je znano po rekreativnih planinskih poteh. Herceg Novi se lahko pohvali s številnimi zgodovinskimi znamenitostmi, ki omogočajo možnost neumornega raziskovanja. Od kulturnih, zgodovinskih pa vse do verskih objektov – to mesto se zagotovo lahko pohvali z največjim številom znamenitosti v državi. Omeniti velja denimo baročni samostan Savina, pa cerkev sv. Mihaela, sprehod po starem mestnem jedru, ki slovi po bokokotorskem gradbeništvu, številne mestne utrdbe, park nekdanjega hotela Boka s pestro floro in velikim ribnikom, izjemno zanimiva pa bo tudi za otroke vožnja z ladjo do bližnje jame oziroma pečine Plava špilja, ki jo je ustvarila narava med zalivom Zlatna luka ter rtom Mokra gora, zanjo pa je značilna nenavadna modra barva, ki v sončnih dneh odseva z morja.

Tivat
Nekoliko južneje v osrednje delu Boke Kotorske pod goro Vrmac leži obmorsko mesto Tivat, ki je znano kot mondeno letovišče, ki se lahko pohvali z velikim pristaniščem, v katerem so privezane številne luksuzne jahte. Zato ne čudi, da ga mnogi primerjajo z Monakom. Vsekakor je to idealen kraj za večerne sprehode z vozički in uživanje v pogledu na navtične bisere, nič manj luksuzne pa niso niti restavracije in hoteli. Uživate lahko na čudovitih plažah Plavi Horizonti ali Belani, se sprehodite po velikem mestnem parku, ali se z ladjico podate na bližnji otok Mamulo, ki je dolg 200 metrov in je včasih služil kot zapor, danes pa ponuja izjemne sončne zahode, otok Sv. Marka ali otok Milostljive gospe, na katerem stoji samostan jezuitskega reda. Mesto je zanimivo tudi z zgodovinskega vidika: v središču si lahko denimo ogledate renesančno poletno rezidenco muzeja Buća, odpravite se lahko do Otoka Cvetja ali do botaničnega vrta, kjer rastejo primerki rastlin, ki so jih sem prinesli svetovni pomorščaki. Pohodniki in gorski kolesarji se lahko podate na goro Vrmac, s katere se vam bo odprl čudovit razgled na pristanišče.

Kotorski zaliv in Igalo
Boka Kotorska je dolg, prostran in razčlenjen zaliv na severu črnogorske obale Jadranskega morja ter velja za eno večjih in najbolj obiskanih naravnih znamenitosti Črne gore. Ge za potopljen izliv nekdanje Bokeljske reke, ki je tekla s planine Orjen, mnogi pa ga štejejo za fjord, ki je skrit za ozkim ustjem in je že v času druge svetovne vojne jugoslovanski mornarici nudil zavetje pred sovražnimi silami, danes pa je ena najbolj obleganih postojank velikih jadranskih križark. Sestavljajo ga številni manjši zalivi, ki jih združujejo ozki kanali, ki si jih boste najbolj nazorno lahko ogledali na serpentinah ozke in vijugaste ceste iz Kotorja v Lovčen.
V zalivu pod pobočjem gore Orjen leži tudi mesto Igalo, razkošno letovišče, ki slovi po dolgi plaži in blagodejnem podnebju. Poleg morskega je znano tudi po zdravstvenem turizmu, saj naj bi imeli tukaj rahlo radioaktivno blato, ki je kot nalašč za zdravljenje revmatizma in respiratornih težav. Družine z otoki lahko čez dan uživajo na kateri od številnih plaž, ki so znane po plitvi in izjemno topli vodi ter enostavnem vstopu v morje (tudi 250 metrov od obale je voda visoka vsega dober meter), zvečer pa se odpravijo na sprehod po promenadi, polni stojnic, lokalov in trgovinic s spominki ter si privoščijo odličen sladoled.

Kotor
Za srednjeveško mesto Kotor številni pravijo, da je najlepše obmorsko mesto na črnogorski obali. Leži v Kotorskem zalivu, pohvali pa se lahko s sredozemskim pristaniščem in dobro ohranjenim mestnim obzidjem, ki spada pod Unescovo svetovno kulturno dediščino. V staro mestno jedro se vstopi skozi tri vrata mestnega obzidja, nadvse zanimiv pa je ravno vhod iz pristanišča. Nastanitev je v mestu dovolj, tako v hotelih kot tudi zasebnih apartmajih. Veliko časa lahko preživite na številnih plažah, ki so v okolici Kotorja najlepše. Najbolj znana je zagotovo Velika Plaža, ki je celo ena najdaljših evropskih plaž, saj v dolžino meri kar okrog 12 kilometrov, tako da boste tam zagotovo našli prostor zase.
Odpravite se lahko v Orahovac in Bajovo Kulo na njuni čudoviti plaži, ki sta mirni in spokojni, torej kot nalašč za pravo družinsko uživanje ter gradnjo gradov iz peska. Na številnih plažah lahko uživate v vodnih športih in raziskujete podvodni svet. Veliko je restavracij z odličnimi lokalnimi specialitetami ter gostilnic in barov, tako v strogem mestnem jedru kot ob sami obali, ki ponujajo nepozaben pogled na morje oz. zaliv. Pestra zgodovina vsekakor ponuja obilico možnosti raziskovanja. V mestu je kar 18 cerkva, ena bazilika, dva samostana in mnoge mestne hiše značilnega obmorskega in sredozemskega stila. Znamenit je stolp ˝Gospe od zdravlja˝, palača Pima in Grgurina, v katerem je zdaj Pomorski muzej in Providurova palača, med spomeniki pa zagotovo izstopa Daudov kip mestni stolp z uro iz leta 1602.
Srednjeveški muzej v Kotorju je odličen kraj za celotno družino, ki ponuja ogromno atrakcij ter razstav. Otroci se lahko oblečejo v oklepe vitezov in se tako skozi zabavo in igro naučijo veliko novega o zgodovini. Pomorski muzej je še ena v nizu družinam prijaznih točk, ki se jih splača obiskati, saj se boste tam veliko naučili o piratih. Otroci bodo zagotovo uživali v zgodbah o artefaktih in brodolomcih. Zatem se lahko odpravite na sprehod po kotorskih starih mestnih ulicah, ki jih krasijo številne uličice, kavarne, muzeji in ulični nastopajoči. Slednjih je še več v času kotorskega umetnostnega festivala, ko je na ulicah veliko petja, plesa, glasbe, zabave hrane in barvanja čolnov na Bokino noč, vrhunec pa je veličastni ognjemet, ki ga ne gre zamuditi. Kotor in njegovo bližnjo okolico si lahko ogledate tudi z avtobusom. 'Hop on-Hop off' je rdeči dvonadstropni avtobus brez strehe, ki bo zagotovo pravo doživetje, tako za otroke kot za odrasle, in vam bo omogočil ogled vseh kotorskih zanimivosti brez pretirane hoje po vročini. Približno uro vožnje od Kotorja stoji majhno mestece Risan, ki se lahko pohvali s številnimi znamenitostmi iz časa Rimljanov. Tudi tam se lahko otroci na interaktiven način naučijo veliko novega o zgodovini, obiščete pa lahko celo rimljansko starodavno vilo s prečudovitimi mozaiki boga spanja Hypnosa.
Ob vsem tem je Kotor tudi odlična izhodiščna točka za obisk nacionalnega parka Lovćen v notranjosti države in Njegoševega mavzoleja. Lovćen se razprostira na površini več kot 6 tisoč hektarjev in je priljubljena točka pohodnikov, saj ponuja številne pešpoti različnih težavnostnih stopenj, primernih za vse generacije. Sredi parka še danes stoji hiša največjega črnogorskega junaka Petra II Petroviča Njegoša, ki je za Črnogorce velika zgodovinska osebnost, povezana z narodno pripadnostjo, ki jo obiskovalec čuti na vsakem koraku. Obiščete lahko tudi njegov mavzolej. Na poti pod Jezerskim vrhom, kjer domuje Njegošev mavzolej, je prava mala vasica brunaric in vikendov, restavracija ter številne panoramske točke, ki ponujajo izjemne razglede. Ko se pot do mavzoleja konča, se je treba odpraviti po strmih stopnicah skozi ogromen predor, na koncu katerega je vrh hriba in znameniti mavzolej. Čeprav človeka dejansko zajame občutek ponižnosti, ko pod pozlačenim stropom stoji pred ogromnim Njegoševim kipom, je čudno, da lahko popolnoma brez varnostnih omejitev obišče njegovo grobnico in sarkofag z njegovimi posmrtnimi ostanki.

Budva
Budva je zagotovo najbolj znana in obiskana črnogorska obmorska destinacija, ki leži ob Budvanskem zalivu. To najstarejše mesto ob Jadranski obali obdaja starodavno mestno obzidje, ki zaradi poznejše masovne gradnje hotelov in počitniških objektov mnogokrat daje občutek pretirane pozidanosti, a je po drugi strani tudi polno kulturno-zgodovinskih znamenitosti. Plaže so bodisi peščene, bodisi kamnite, sence je bolj malo, a so na voljo ležalniki in senčniki – proti doplačilu, seveda. Vsekakor se splača s seboj na dopust vzeti otroški voziček in se odpraviti na dolg sprehod po starem mestnem jedru ali po promenadah ob plaži, a opozoriti velja, da utegnete imeti nekaj težav zlasti zaradi stopnic, ozkih cest ter zaparkiranih pločnikov.
Najbolj znano črnogorsko počitniško mesto je vsekakor enkratno izhodišče za dnevne izlete in spoznavanje črnogorskega primorja. Nasproti mesta se denimo nahaja nenaseljen skalnati otok Sv. Nikola, ki se lahko pohvali s čudovitimi plažami in so ga zato domačini poimenovali kar Mali Havaji. Velja za najbolj čisti del Budve, nima pa konkretne gostinske ponudbe, zato je malico in osvežilno pijačo najbolje imeti s seboj. Nanj v počitniški sezoni s celine vsakih nekaj minut vozijo čolni in ladjice različnih ponudnikov, zato je kot nalašč za enodnevni izlet z ladjico.
Najbolj priljubljene plaže v Budvi so Mogren, Ričadova glava, Jaz, Kamenovo, Pizana in Slovenska plaža – slednja je izjemno priljubljena med slovenskimi počitnikarji in tudi zelo obljudena, zato boste kljub njeni velikosti (dolga je kar 1,6 kilometra) v top sezoni težko našli prijeten prostor za poležavanje, o senci boste pa lahko verjetno zgolj sanjali. Zagotovo pa v Budvi ne boste prikrajšani za obmorske aktivnosti, saj bo vsak našel nekaj zase: mladina se bo lahko nažurala, otroci in šolarji pa bodo lahko uživali v lunaparku, na toboganih in urejenih otroških igriščih. Na plažah so na voljo številne vodne aktivnosti: od kajaka do supanja.

Bečići
Le streljaj južneje od Budve se nahaja obmorsko naselje Bečići, ki je nekoliko manj obljudeno in zato morda bolj primerno za družine. Pohvali se lahko s skoraj dva kilometra dolgo peščeno plažo, ki velja za eno najlepših na Jadranu, ponuja pa precej manj nastanitvenih kapacitet, zato bo sredi glavne sezone morda težko najti prosto sobo ali apartma. A nič hudega: med Budvo in Bečići ves dan vozi vlakec, tako da se lahko brez težav kak dan, dva ali tri zapeljete proti jugu – pa še za otroke bo tovrstna vožnja super dogodivščina.
Sveti Stefan
Še nekaj kilometrov južneje se nahaja Sveti Stefan, ribiško naselje iz 15. stoletja, danes pa polotok in turistično naselje, ki velja za enega najbolj luksuznih letovišč na Jadranskem morju. Do hotelskega naselja na skalnem otočku, ki ga s kopnim povezuje ozek nasip peska, utrjenega z zidom, imajo dostop zgolj turisti, ki bivajo v petičnem hotelu, popotniki in dnevni turisti pa se brez težav sprehodijo po celinski Kraljičini plaži in uživajo v izjemnem sončnem zahodu. Otroci bodo navdušeni zlasti nad velikim igriščem v zavetju borovcev, starši pa nad bližnjimi bari, kjer se bodo lahko osvežili in imeli istočasno svoje malčke vedno na očeh. Zaradi svežine borovih gozdov je mesto že stoletja znano po energijskih točkah in zdravilnih učinkih na dihala, zato velja za idealno destinacijo staršev, katerih otroci imajo astmo, pogoste pljučnice ali druge respiratorne bolezni.

Petrovac
Če vam v Budvi postane dolgčas, se lahko zapeljete tudi približno 18 kilometrov južneje v obmorski kraj Petrovac, ki se lahko pohvali z manjšim pristaniščem. Znano je po prostranih peščenih in prodnatih plažah, borovih gozdovih in nasadih oljk. Ponuja nekoliko več miru kot Budva, mesto pa si je svetovni sloves pridobilo zlasti potem, ko je bilo leta 2006 prizorišče 21. Bondovega filma Casino Royale. Mesta se v filmu sicer ne vidi, saj so ga snemali drugje, a slava je ostala. Sicer je Petrovac zelo priljubljen med družinami, zlasti zaradi zmernih cen nastanitve, čiste vode in nekaj več sence, ki jo ponuja obala. Ob tem mesto ponuja številne možnosti raziskovanja: južno pred mestom sta denimo dva skalnata otočka: Katič, na katerem stoji znani svetilnik, in Sveta Nedelja, na kateri se nahaja istoimenska cerkvica. V zaledju mesta je mogoče obiskati samostan Gradište s cerkvijo Sv. Save in samostan Reževići z ruševinami cerkve iz 14. stoletja.

Ulcinj
Ulcinj je zgodovinsko obmorsko mesto na skrajnem jugu Črne gore, ki je od albanske meje oddaljeno vsega 15 kilometrov. Velja za pomembno pristanišče in eno glavnih postojank jadranskih piratov, kar ga že samega po sebi dela izjemno zanimivega – zlasti za otroke. Pestra zgodovina je za seboj pustila številne kulturne znamenitosti, ki kar kličejo po obisku, vsekakor pa se splača sprehoditi po ohranjenem srednjeveškem delu mesta z ozkimi uličicami in kamnitimi zgradbami ter si ogledati znamenite ulcinjske vodnjake.
Ulcinj velja za idealno družinsko destinacijo, saj se lahko pohvali z neskončnimi peščenimi plažami, odličnim vremenom in številnimi aktivnostmi, tako za otroke kot odrasle. Medtem ko lahko otroci uživajo na igralih in toboganih, se lahko starši ob ugodnih vetrovnih pogojih predajajo deskanju ali kajtanju. Najbolj znana je 12-kilometrska Velika plaža, na kateri stojijo številni hoteli in apartmaji, in pa peščeni otok Ada (Ada Bojana), ki leži na izlivu reke Bojane v Jadransko morje in se lahko pohvali z največjo plažo za naturiste ter številnimi lokali.

Če se v Črno goro odpravite z avtomobilom ...
V kolikor se boste na dopustovanje v Črno goro odločili podati z avtomobilom, si lahko na poti ogledate tudi številne znamenitosti v notranjosti države. Omenimo naj zgolj najbolj znane: Slapovi Cijevna v bližini Podgorice, Nacionalni park Durmitor in Črno jezero, kanjon reke Tare (možnost raftinga), most nad reko Taro s petimi arkadami, Nacionalni park Biogradska gora, Kanjon Piva, Skladarsko jezero, bivša prestolnica Cetinje, sedanja prestolnica Podgorica ...
Viri, uporabljeni pri raziskovanju: Tripadvisor.com, Chasingthedonkey.com, Auto-travel.me, Lonely Planet, Visit-montenegro.com, Hercegnovi.travel, Tokotor.me/en, Ulcinj.travel, Wikipedija, Crna-gora.si, Montenegro.travel/en, Thrillist.com, Responsibletravel.com, Shereypaul.com, Familytraveller.com, Nugget.travel
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV