Bibaleze.si

Izdelajte prisrčne miške iz naravnih materialov

Š.Z.

Ustvarjamo

0
25. 10. 2023 05.00

Pojdite z otroki v gozd, ob potok, na travnik, na polje, na vrt. V naravi se skrivajo material za ustvarjanje, iz katerega lahko otroci izdelajo igrače, ki se jih ne bodo zlepa naveličali, sta poudarili upokojeni učiteljica Zdenka Mežan in vzgojiteljica Marta Lužar, ki prirejata pravljično-ustvarjalne delavnice.

Miške

V številnih krajih v Sloveniji prirejajo pravljično-ustvarjalne delavnice, kjer prebirajo pravljice, se o njih pogovorijo in nato ustvarjajo na temo vsebine. Ena, naslovljena "Pavčki bralci ustvarjalci", je tudi v idilični Mirni Peči, kjer otroci v muzeju berejo in ustvarjajo vsakih 14 dni pod vodstvom upokojenih učiteljice Zdenke Mežan in vzgojiteljice Marte Lužar.

Upokojeni učiteljica Zdenka Mežan in vzgojiteljica Marta Lužar pripravljata delavnice, ker imata radi otroke in ker v pokoju pogrešata delo z njimi. Pravita, da jima je "delo z najino živ-žav skupinico za dušo in v veselje" ter pozivata, naj bo podobno tudi v družinskem krogu.
Upokojeni učiteljica Zdenka Mežan in vzgojiteljica Marta Lužar pripravljata delavnice, ker imata radi otroke in ker v pokoju pogrešata delo z njimi. Pravita, da jima je "delo z najino živ-žav skupinico za dušo in v veselje" ter pozivata, naj bo podobno tudi v družinskem krogu.FOTO: Špela Zupan

Doslej so prebrali in zatem ustvarjali po več knjigah. Večinoma izbirajo med ljudskimi in slovenskimi avtorskimi pravljicami in zgodbami, brali pa so tudi Grimmove in Andersenove. Vsebine praviloma prilagodijo na temo letnih časov, običajev in praznikov. Ker so delavnice v rojstnem kraju in obenem v muzeju Toneta Pavčka, vsako leto berejo in ustvarjajo tudi po njegovih pravljicah, je pojasnila upokojena učiteljica Zdenka Mežan.

Tokrat so ustvarjali po mlajši priredbi "Debele repe", ki je v modernejši različici naslovljena kot "Repa velikanka". Oktobra se namreč puli repa in dozorijo tudi druge poljščine, tako da so otroci obenem spoznali prej morda njim manj znane pridelke, kot sta denimo črna redkev in koleraba. "Izhajamo iz okolja, v katerem živimo. Na podeželju imamo ogromno idej in materialov, narava nas kliče in se nam ponuja. Če ji znamo prisluhniti, lahko marsikaj ustvarimo, in za otroke ni lepšega, kot da soustvarjajo z nami in v sožitju z naravo," je poudarila.

Za miške iz naravnih materialov na delavnici "Pavčki bralci ustvarjalci" uporabili:

 - repo, kolerabo, črno redkev ali krompir za telo, 

- rdeč ali rumen korenček ter krompir za ušeska in oči,

 - ličkanje koruze za brčice 

- zobotrebce za pritrditev in 

- orodje: škarjice in manjši manj ostri nožki. 

Za telo miške so uporabili repo, kolerabo, črno redkev ali krompir. Izrezali so kolobarje korenčka za ušeska in manjše za oči ter za brčice na tanjše trakove izrezano ličkanje. Vse so pritrdili s koščki zobotrebcev. Postopek izdelave si lahko ogledate v fotogaleriji spodaj.

Upokojena vzgojiteljica Marta Lužar je po prebrani "Repi velikanki" prikazala otrokom predlog izdelave miške iz poljščin. "Ideje se porajajo še iz časov, ko sem hodila v službo," je razložila. Že v vrtcu je branje pravljic popestrila z lutkami, okraski, raznoraznimi motivi iz naravnih in tudi odpadnih materialov, s pomočjo katerih so si otroci še bolj zapomnili prebrano. "Sicer pa imam že od nekdaj izredno rada naravo in zamisli dobim v gozdu, na njivi, na travniku ..., kjer vselej opazim plodove in sadeže, iz katerih bi se dalo nekaj ustvariti. Nabiram in shranjujem predvsem naravni material, ki ga sprva oblikujem sama in zatem ustvarjeno posredujem dalje mlajšim generacijam," je povedala.

Otroci ob delavnicah zelo uživajo ter so po opažanju Marte Lužar čedalje bolj ustvarjalni in jih pravljice izjemno pritegnejo. Včasih se sicer znajdejo v dvomih, da jim bo uspelo ustvariti željeno, ampak se vseeno zelo potrudijo in so na koncu ponosni. Izdelke radi pokažejo doma in jih včasih poustvarijo tudi s starši. Tako se učijo, razvijajo sposobnosti, pridobivajo na samozavesti ... ter hkrati pozabijo na računalnike in telefone. Ker gre za v krogu družine preživet kakovosten čas, upokojena vzgojiteljica še posebej poziva starše, naj si vzamejo čas. In če niste preveč ustvarjalni ali rokodelski, lahko zgolj rišete z barvicami, vodenkami, temperami, izjemno zanimivo pa je po njenem nasvetu recimo risati z blatom.

Kajti otroci od nekdaj obožujejo ustvarjanje. Tako je bilo nekoč in tako je tudi danes. "Otroci so bili otroci pred 50 leti in so otroci tudi danes. Mnogo, mnogo drugačno je le okolje, ki jih obdaja," je opisala Zdenka Mežan. Ob svojem udejstvovanju opaža, da jih zanima, da so čedalje bolj vedoželjni, radovedni in obenem proaktivni. "Če so včasih sedeli in tiho poslušali z vedoželjnim "strahom", imajo danes že ob poslušanju kup vprašanj. Ni jih več strah kaj takoj povprašati in izraziti zanimanje," je ponazorila. Istočasno zaznava, da najmlajše zelo pritegne ravno naravni material, in starše poziva, naj se namesto v trgovino odpravijo v gozd, ob potok, na travnik. "Odprite vrata in se podajte na sprehod. V naravi se skriva ogromno igrač in je obilo materiala, iz katerega lahko otrok sam izdela marsikaj zanimivega," je dejala. Tako igračo bo imel otrok praviloma tudi raje, bolj jo bo čuval in se je ne bo zlepa naveličal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863