Slano testo je vsestransko in v resnici zelo okolju prijazno. Lahko ga oblikujete po želji, mi smo iz njega že delali skodelice, gosenice, liste, metuljčke, polže, prašičke, nakit; zadnjič je naš prvošolec z njim ustvarjal reliefe.
Lahko ga poljubno pobarvate z različnimi barvami in nanj tudi pritrdite okraske glede na tematiko – denimo bleščice, želode, storže, vejice ... Osnovni recept zajema moko, sol in vodo, nekateri dodajo kapljico olja, saj naj bi bilo testo bolj voljno. Nato ga je treba še samo speči na 180 stopinjah in to je to. Enostavno kot pasulj.
Božični in novoletni prazniki se približujejo in vsi že nestrpno pričakujemo novo leto, da se staro končno poslovi in da se pričnejo boljši časi. Zagotovo bo kdaj prišel dan, ko se vam ne bo dalo ven in bodo otroci želeli ustvarjati. Moko, sol in vodo imamo vsi v kuhinji in s slanim testom je zelo, zelo malo dela. Ker nam je zmanjkalo modelirne mase in plastelina, smo letošnje božično-novoletne okraske torej izdelali kar iz slanega testa.
Recept in postopek – tako kot smo delali pri nas doma
Navodila za izdelavo slanega testa: - 200 gramov bele moke,
- 200 gramov fino mlete soli in
- malo vode po občutku.
Vse sestavine sem sprva z žlico in nato kar z rokami zamesila v maso, ki mora biti dokaj trdna. Ne sme se prijemati na prste in dlani, a naj bo obenem dovolj prožna, da se lahko vseeno lepo valja.
Surovo slano testo smo z otroki razvaljali na od približno 5 do 10 milimetrov debelo in nato z raznoraznimi modelčki za piškote izrezali zvezdice, srčke, zvončke, lunice in snežinke. Vse smo zgoraj preluknjali z lesenim zobotrebcem, da smo naknadno skozi luknjico vdeli obešala za na smrečico. Vmes je čisto spontano padla ideja in vsi otroci so izrezali še odtise svojih dlani za spomin.
Izdelke smo dali peči v pečico na pekač, obložen s peki papirjem, in sicer na 180 stopinj Celzija na ventilacijski način za 20 minut. Ko so se ohladili, smo jih s čopiči pobarvali z akrilno rdečo barvo in posuli s srebrnimi bleščicami. Dlani iz slanega testa smo nalepili na rdeče zvezde iz kartona, na katere smo zapisali imena, letnico novega leta in zvezdice. Končane smo jih obesili na vhodna vrata.
V galeriji preverite naše izdelke:
V spodnjih člankih lahko poiščete še več idej za ustvarjanje v času božično-novoletnih praznikov:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV