Dojenček pri tej starosti sedi z zravnanim hrbtom. Rokice širi v stran, da bi se zavaroval pred padcem. V sedečem položaju lahko pobere igračko, tako da se nagne naprej. Gleda za predmetom, ki ga je vrgel na tla. Glasno protestira, če mu vzamete igračko.
Ne bodite presenečeni, če se vam bo zdelo, da imate v hiši malega arheologa. Ko otrok osvoji plazenje, je posebej nadarjen za iskanje majhnih in nevarnih predmetov. Vse, kar bo našel, bo nesel v usta. Čas je, da preverite prostore, do katerih lahko doseže. Kemikalije, živila, steklo, tehnika ... so stvari, ki sedaj sodijo eno polico višje. Otrok še nima predstave, kdaj se znajde v nevarnosti. Če bodo vrata na stopnišče odprta, se bo brez premisleka odplazil po stopnicah. Zato zaščitite vse nevarne poti, da bo kobacač lahko varno odkrival nov svet.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)
Beseda NE
Pomen besede NE se mora vaš dojenček šele naučiti. Ni mu še popolnoma razumljiva, zato se pripravite na njegove morebitne odzive.
Ko rečemo ne, ker se je naš najmlajši ravnokar odločil, da je zadosti spil in je zato vrgel stekleničko kar na tla, pa nas le začudeno pogleda, ne obupajmo. Pokažimo mu, da tudi mi krožnika ali kozarca po uporabi ne odvržemo na tla, temveč ga postavimo nazaj na mizo. S svojim ravnanjem moramo biti dojenčku vedno dober zgled.
Ko na primer otrok udari psa, mu ne namerava storiti nič žalega. A moramo ga naučiti, da to ni prav. Recimo NE, potem pa kužka nežno potrepljajmo in se nasmehnimo. Ko nas bo naš navihanček oponašal, ga takoj pohvalimo z besedami "Tako je prav!"
Poskusimo ostati resni, če se dojenček ob omembi besede NE začne hihitati. Če se bomo še sami nasmehnili, bo to razumel kot potrditev, da je naredil prav. V takem primeru raje še enkrat odločno recimo NE in se mu toplo nasmehnimo, ko vidimo, da nas posluša.
Kakšno igračo izbrati otroku do enega leta starosti?
Primerne igrače so mehke igrače, nihajoče igrače, ropotuljice, igrače za žvečenje, igrače, ki piskajo, igrače za igro z vodo ali v vodi, žoge, preproste sestavljanke z nekaj deli, igrače, ki jih otrok potiska ali vleče, avtomobili ter knjige iz pralnega blaga. Ker dojenček svet raziskuje preko zaznavanja in gibanja, igrače nosi v usta, zato bodite pozorni, kakšne igrače boste kupili in seveda iz kakšnih materialov so narejene.
Govorite z veselim glasom
Dojenčke bolj zanima, kaj jim imamo povedati, kadar z njimi govorimo v 'veselem' jeziku. Ko nove besede izgovorimo z živahnim, veselim glasom dojenčki te besede kasneje lažje prepoznajo. Ko veselo vzkliknemo „Kuhan brokoli! Kako okusno!“ s tem svojega malčka spodbudimo, da bi hrano pojedel. Ko bo večji, mu bo morda ton vašega glasu tako všeč, da se bo vmes še naučil besede 'brokoli'.
Barvni odtisi za spomin
Izdelava odtisov je najbrž najbolj enostavna tehnika za ohranjanje spominov na otroška stopala ali dlani. Najbolje bo, če boste uporabili prstne barve, saj so te neškodljive in jih zlahka sperete s kože. Odtise lahko nanesete na navaden ali obarvan papir, ki ga potem uokvirite ter s tako narejeno sliko okrasite otroško sobo. Odtise lahko uporabite za naslovnico doma narejenega fotoalbuma ali pa jih dodate dojenčkovemu dnevniku, ki bo v kasnejših letih prav gotovo prijeten spomin.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV