
V tem obdobju boste pri dojenčku opazili še eno veliko spremembo. Verjetno se ne bo več tako veselo podal k tujemu človeku v naročje kot je to počel do sedaj. Očitno postaja, da se otrok zaveda, da ste vi samo njegovi in on samo vaš. Morda se vas bo bolj oklepal in ga bo strah stvari, ki ga pred tem niso vznemirjale, kot so na primer glasni zvoki ali kopalna kad. Iskal bo skrite predmete in igra skrivalnic mu bo v veliko veselje.
Dojenčkova osebnost bo vse bolj prihajala do izraza. Verjetno bo odločen in morda celo trmast, kar boste najlažje premostili tako, da ga boste zamotili s čim drugim, kot pa ga jezno karali z besedami, ki jih še ne razume. Precej jasno zna pokazati, kaj ima rad in česa ne mara.
Obroki postanejo čas velikega veselja, ki bo še večje, če bo lahko sam med jedjo aktivno sodeloval.Dojenček je zelo radoveden in vi mu lahko pomagate, da se uči s pomočjo svojih čutov. Spodbujajte njegov vid s svetlimi barvami in visečimi predmeti, sluh z glasbo ali petjem, dotik tako, da mu dovolite prijemati različne reči, in okus ter vonj s hrano. Medtem ko ga hranite mu le dajte v roke žlico, verjetno bo naključno zašlo kaj hrane v njegova usteca, to pa mu bo spet odprlo nove razsežnosti svobode.
Kaj pa steklenička?
Če mu je še niste nikoli ponudili s tem ne boste imeli težav. Odlični pripomoček za pitje pa je kozarec, ki ima pokrovček za srkanje. Dobra stran teh kozarčkov je, da se tekočine ne poliva, zato jo ima otrok lahko stalno na dosegu in pije kadar želi. Seveda tak kozarec lahko zamenjate kar s skodelico, verjetno bo pri prvih poskusih dojenček bolj moker in bo, dokler se ne navadi delal manjše požirke, a ponavadi pitje iz skodelice zelo hitro obvladajo.
Igrajta se
Igra je bistvena za učenje v otroštvu, spremlja pa nas vse življenje. Dojenčki in otroci se radi igrajo s svetlimi predmeti, odrasli pa igrače zamenjajo za poezijo, glasbo, umetnost, gledališče, šport … Če malčka postavimo v sobo, polno igrač, bo vsako pozorno pregledal. Ustavi se pri eni, jo obrača, z njo udarja ob tla, jo poskuša razstaviti in spet sestaviti, nato pa jo odloži in se posveti drugi. Ko preizkusi vse igrače in jih spozna, morda zanj niso več zanimive. Lahko pa ga znova pritegnejo in poskuša igro z določeno igračo še nadgraditi; preizkuša, kaj vse lahko s to igračko počne.
Mali radovednež
Vsak otrok se rodi s hrepenenjem po novostih - to imenujemo tudi neofilija, ljubezen do novega. V bogatem, raznolikem in prijaznem okolju vsak malček ure in ure preživi v preizkušanju novih stvari. Preko novih izkušenj poskuša potešiti svoje razvijajoče se možgančke. In če v neofiliji uživa, postajajo te aktivnosti vse bolj bistvene za njegov razvoj.
Če otroku vsake toliko časa ponudite novo igračko, ki jo bo lahko raziskoval, s tem povečate njegovo radovednost. Iskanje novega na tak način postane osnoven del njegove osebnosti in traja vse življenje.
Takoj, ko se otrok nauči uporabljati svoje roke za dotikanje in prijemanje, ga njegova prirojena radovednost žene še dlje. Odkriva občutke kot so toplo in hladno, mokro in suho, nato pa preko lastnih izkušenj ugotavlja, kako določeni predmeti delujejo in kaj vse lahko z njimi počne.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV