Italijanska zdravnica Maria Montessori je svoje življenje posvetila otrokom in njihovemu opazovanju. Po letih izkušenj in proučevanja otrok je razvila posebne pedagoške pristope in jih poimenovala kar pedagogika montessori. Cilj njenega pristopa je, da otroku omogočimo primerno okolje, v katerem bo sam prepoznaval svoje potenciale in jih razvijal.
Otroka pa moramo venomer obravnavati kot individuum in ne kot del skupine. V zadnjem času postaja pedagogika montessori vse bolj aktualna, zato vam predstavljamo 5 dejavnosti montessori, s katerimi lahko v prostih dneh ali popoldnevih zamotite otroka.

Učenje skozi izkušnjo je eden od temeljnih principov metode montessori. In učilnico, v kateri bodo otroci deležni pedagogike montessori, lahko ustvarite kar v domačem prostoru. Praznični čas in hladnejši zimski dnevi so kot nalašč za zabavne in poučne aktivnosti ter ustvarjanje čudovitih spominov.
Vzgojitelji montessori si želijo, da bi otroci svoje znanje nadgrajevali skozi pozitivne izkušnje, kreativnost in igro, ne pa skozi različne kazni in ustrahovanje. Zahru Kassam, izvršna direktorica in ustanoviteljica podjetja Monti Kids je zapisala nekaj predlogov, s katerimi lahko zapolnite proste popoldneve z otroki.
Skrivnostna torba
V večjo torbo ali platneno vrečko položite različne predmete iz svojega doma (manjše igračke, varne kuhinjske pripomočke ipd.). Svojemu malčku recite, naj zapre oči in s tipanjem predmetov v vrečki ugotovi, za katere predmete gre. Igro lahko večkrat ponovite z različnimi predmeti.
Okrasne nalepkice
Ustvarite lahko okrasne nalepkice iz samolepilnega kolaža in jih zalepite na plakat na steni. Na ta način se bodo otroci zabavali, saj izjemno radi lepijo z nalepkami, hkrati pa se bodo razmigali, saj bodo vsakič znova počepnili po nalepko in se potem dvignili visoko na prste na nogah, da bi jo nalepili.
Dišeče steklenice
Izberite omamne praznične dišave, kot so cimet, borovci, vanilja ipd., in jih nakapajte v steklenice. Otrok naj potem ovoha vrh steklenice ter ugiba, za katere vonje gre.

Pisanje zgodbic
Če zna vaš otrok že pisati, ga spodbudite, da napiše kratko zgodbico ali pravljico. Če potrebuje inspiracijo, mu iz revije izrežite kakšen zanimiv lik ali pa mu na kos papirja narišite kakšen lik, okrog katerega naj malček naplete zgodbo. Na ta način boste spodbudili otrokovo domišljijo in kreativnost ter razvijali njegov besedni zaklad in pisno izražanje.
Igra v trebušnem položaju
Če je vaš otrok še dojenček, je zanj najboljša igra, pri kateri je v trebušnem položaju in lahko hkrati raziskuje. Ustvarite mu igro s pomočjo vreče, ki ima patentno zapiranje, in vanjo položite kakšne risbe in mehke igrače. Otrok bo z veseljem tipal in raziskoval podlago pod seboj. Na ta način lahko napolnite tudi vrečo z barvno tekočino, otrok pa bo s prstki pritiskal na barve in občudoval, kaj se dogaja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV