Bibaleze.si

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?

A.K.

Razvoj otroka

0
18. 02. 2022 13.30

Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

druzina

8 prednosti igranja družabnih iger

1. Manj časa preživetega za zasloni elektronskih naprav

Današnji svet se srečuje z vedno večjo problematiko elektronskih naprav (pametni telefoni, elektronske igrice, računalniki …), ki zasvaja otroke. Čeprav je res, da so nekatere aplikacije celo zelo koristne in so lahko tudi dober izobraževalni pripomoček, strokovnjaki s številnim področij spodbujajo starše, naj otrokom omejijo čas, preživet za zasloni. Prekomerno bežanje v svet igric in elektronskih naprav ima namreč številne negativne učinke, kot so: premalo spanca, slabši učni uspeh, prekomerna telesna teža, tesnoba in depresija, slabše socialne spretnosti …

Če starši spremljajo otroka in omejijo čas, ki ga ta preživi za zasloni, s tem omogočajo akademski in socialni napredek ter boljše telesno in duševno zdravje. S tem pa se družini odpira tudi več možnosti, da preživijo kakovosten čas drug z drugim in ne izgubljajo stika. 

Nasvet: Izberite vsaj kakšen dan (še bolje več dni) v tednu, ko večer preživite ob igranju priljubljene namizne igre. Tako bojo običajno rutino zamenjali dragoceno druženje med člani družine, zabava in smeh.

2. Ustvarjanje vezi s prijatelji in družino

Namizne igre povezujejo družino in prijatelje vseh starosti, saj spodbujajo tekmovalnost, učijo prenašanje porazov, postavljanje strategije ter omogočajo zabavo in sprostitev. Temelj teh iger je tudi v sodelovanju, saj od igralcev zahteva medsebojno pomoč, razmišljanje in timsko delo. Je idealen način za krepitev vezi z drugimi in kakovostno preživet čas z najbližjimi. Če pogledamo še nekoliko globlje, imajo družabne igre tudi številne druge koristi:

– omogočajo učenje branja govorice telesa in razvijanje čustvene inteligence,

– vsakič, ko ima otrok pozitivno interakcijo z neko osebo, to krepi njuno vez,

– nudijo pozitivno okolje za negovanje globljih povezav z drugimi in spodbujajo močne družinske odnose,

– igranje pogosto vodi do zanimivih pogovorov, stranski učinek pa so smeh in pozitivne čustvene spremembe.

Namizne igre povezujejo družino in prijatelje vseh starosti, saj spodbujajo tekmovalnost, učijo prenašanje porazov, postavljanje strategije ter omogočajo zabavo in sprostitev.
Namizne igre povezujejo družino in prijatelje vseh starosti, saj spodbujajo tekmovalnost, učijo prenašanje porazov, postavljanje strategije ter omogočajo zabavo in sprostitev. FOTO: Dreamstime

3. Ustvarjanje nepozabnih spominov

Druženje ob igrah, zabavni dogodki in pripetljaji ustvarjajo zabavne spomine, ki jih lahko otrok nosi v sebi še dolgo. Verjetno se tudi sami spominjate kakšne zabavne anekdote, ki ste jo doživeli v času otroštva. Glavna razlika med našim otroštvom in otroštvom naših otrok je v tem, da smo bili veliko bolj prisotni drug ob drugem. Mislite, da se bo otrok še spomnil objav na družbenih omrežjih čez 20 ali več let? Ali dosežka v igrici, ki jo dandanes omogoča platforma Facebook? Skoraj zagotovo ne. Si bo pa zapomnil pristne trenutke in pozitivno razpoloženje, ki ga je občutil, ko je prebil čas z družino ob najbolj priljubljeni namizni igri. To je tisto, kar največ šteje. 

Nasvet: Poiščite igre vaše mladosti in jih ponovno obudite. Lahko pa preverite, katere družabne igre so v tem času najbolj priljubljene. Presenečeni boste, koliko zanimivih najdete na policah trgovin. Naj postanejo del družinske tradicije. 

4. Dragocen učni pripomoček za otroke

Niso vse družabne igre ustvarjene enako, je pa med njimi veliko takšnih, ki lahko otrokom nudijo osvajanje lekcij in veščin. Se sprašujete, katere so to? Učenje komuniciranja, širjenje besednega zaklada, učenje potrpežljivosti, prenašanje porazov, doživljanje občutka zmage, upoštevanje pravil, učenje iskrenost, timsko sodelovanje, razmišljanje zunaj okvirjev, proaktivnosti in predvidevanje, uživanja v procesu in še veliko več. Družabne igre nudijo tudi vadbo kognitivnih veščin, ki so ključnega pomena za njegov uspeh v življenju. Igranje družabnih iger naj bi pomagalo krepiti hipokampus in prefrontalno skorjo v otrokovih možganih, ki se šele razvijajo. To pa vodi do izboljšanja kognitivnih funkcij, kot so reševanje problemov, razvijanje logike in spomina, načrtovanje, krepitev pozornosti in inteligence. Igranje različnih iger pomaga tudi pri razvijanju koncentracije, podaljševanju pozornosti in osredotočanju na podrobnosti. 

5. Zmanjšanje stresa

Zabava med igranjem družabnih iger pomaga pri osvobajanju negativnih dogodkov in stresa, saj preusmerja pozornost na igro in sprostitev. A ne le to, družabne igre pripomorejo tudi pri boljšem spopadanju s stresnimi izzivi vsakdana, tako pri otrocih kot tudi pri odraslih. Vsakič, ko se med igro smejemo, se količina kortizola v telesu zmanjša. Ta stresni hormon se v telesu dvigne vsakokrat, ko čutimo tesnobo, nemir, strah, jezo, kar povzroči tudi dvig krvnega tlaka in srčnega utripa. Ker pa se med igro količina kortizola zmanjša, se tako zmanjša tudi tveganje za razvoj kroničnih zdravstvenih težav. Igranje družabnih iger spodbuja sproščanje endorfinov, hormona sreče in dobrega počutja, ki spodbuja radost, prijaznost in zadovoljstvo. 

Nasvet: Če imate vi ali vaš otrok stresno obdobje, spodbujajte igranje družabnih iger. 

6. Izboljšanje kognitivne funkcije

Nekatere družabne igre zahtevajo visoko raven spretnosti in osredotočenosti. Ne glede na to, ali si mora otrok ob igri kaj zapomniti, si zabeležiti nek vzorec ali hitro računati, si med igranjem povečuje miselno fleksibilnost, ne da bi se tega sploh zavedal. Raziskave tudi kažejo, da imajo ljudje, ki so v otroštvu igrali več družabnih iger, kasneje v življenju bolj razvite kognitivne funkcije vključno s spominom, hitrostjo razmišljanja, reševanjem težav in podobno. 

Nasvet: Tako kot ljudje z gibanjem ohranjamo telo fizično zdravo, je zelo pomembno, da za ohranjanje duševnega zdravja vadimo s svojim umom. 

Otroku, ki mu primanjkuje zaupanja vase, lahko zelo pomagajo družabne igre.
Otroku, ki mu primanjkuje zaupanja vase, lahko zelo pomagajo družabne igre.FOTO: Dreamstime

7. Lažja socializacija

Medtem ko imajo nekateri otroci naraven talent za ustvarjanje novih prijateljstev in prilagajanje različnim družabnim situacijam, pa drugi težko vzpostavljajo nova prijateljstva in morda niti nimajo ustreznih veščin. Toda igranje družabnih iger je že samo po sebi nekakšen socialni svet. Vsaka kakovostna družabna igra lahko otroku pomaga pri stresnih občutjih, ki mu predstavlja sklepanje prijateljstev ali druženje. Kako? Ker vsebujejo strukturiran nabor pravil in protokola za socialno interakcijo, ki otroku odvzame breme improvizacije, ki je načeloma prisotna v drugih situacijah. Igranje ponuja otroku način, kako se sporazumevati s skupino, ne da si morali za to posebej prizadevati. Za sramežljive otroke ali otroke, ki imajo težave s socialno anksioznostjo, je to izvrsten način reševanja težav brez dodatnih socialnih pritiskov. Interakcija z drugimi pa pomaga, da brez odpora razvijejo in izpopolnijo socialne veščine. V pomoč pri težavah z izolacijo so igre, ki od igralcev zahtevajo prizadevanje za dosego skupnega cilja. Takšna interakcija pomaga ustvariti občutek zaupanja med vrstniki. 

8. Povečanje samozavesti 

Otroku, ki mu primanjkuje zaupanja vase, lahko zelo pomagajo družabne igre. Ne le, da igranje olajša druženje, temveč pripomore k razvijanju samozavesti. Vsakič, ko mora otrok med igro odločati, s tem gradi vero vase in svoje sposobnosti. Ko začne razvijati zmagovalne strategije, začne postopoma dojemati sebe kot sposobno, inteligentno osebo. Spretnosti odločanja lahko otrok vadi z igrami, pri katerih mora uporabljati različne strategije. Ko se bo navadil sprejemati hitre odločitve, bo pridobil tudi veščine, ki jih bo lahko uporabljal tudi v resničnem svetu – denimo samozavest pri izbiri, ko bo pod pritiskom. Čim močnejše so njegove sposobnosti hitrega odločanja, manjša je verjetnost preobremenjenosti. 

Ena od najboljših stvari pri igranju družabnih iger je, da za to aktivnost zares ne obstajajo omejitve. Igrate jih lahko kjerkoli in kadarkoli. Z današnjimi neskončnimi možnosti raznovrstnih iger, ki so na voljo, lahko ponovno povežete družino, poskrbite za sprostitev in razvoj številnih veščin pri otroku, obenem pa z njimi omejite čas, ki ga otrok preživi za ekrani sodobnih elektronskih igrač. 

Vir: Benefits board games, Happier Human

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855