Seveda je pot govora pri vsakem dojenčku drugačna, vendar obstajajo skupni znaki in stopnje, na katere moramo biti pozorni med razvojem njihovega jezika. Poleg tega obstajajo tudi načini, kako spodbuditi dojenčke, da začnejo povezovati besede in jih ustvarjati.
Preden začnejo govoriti, dojenčki začnejo brbljati oziroma čebljati. To pogosto vključuje vzdihovanje in zvoke, ki se sčasoma razvijejo v soglasniške zvoke. Mnogi dojenčki začnejo čebljati okoli šestega meseca starosti in začnejo uporabljati več zlogov pri devetih mesecih.
Do 6. meseca
Kot omenjeno zgoraj, večina dojenčkov začne redno brbljati okoli šestega meseca, pri tem pa ustvarjajo kratke soglasniške-samoglasniške zvoke, kot so ba-ba, ma-ma in da-da. V tem obdobju dojenček hitro osvaja sprejemni jezik, kar pomeni jezik, ki ga razume, čeprav ga še ne zna izgovarjati. Poskusne študije so pokazale, da lahko dojenčki že pri šestih mesecih povežejo besedo 'mama' z nego, ki jo nudijo njihovi starši.
Do 9. meseca
Pri tej starosti začnejo dojenčki združevati zvoke v večzlogovne tvorbe, kot je 'ba-da-ma'. Razumejo veliko več jezika, kot ga lahko proizvedejo pri tej starosti – predvsem zato, ker dojenčki še nimajo dovolj razvitega motoričnega nadzora, da bi tvorili besede z usti in ker je za pomnjenje in izgovarjanje specifične besede potrebnih več kognitivnih sposobnosti kot pa samo razumevanje.
![Dojenčki so naravno usmerjeni k učenju jezika.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Oct2024/1c5a5461d7bafcd29316_63308537.jpg?v=7419&fop=fp:0.46:0.43)
Kdaj dojenčki začnejo govoriti?
Poleg čebljanja pri šestih mesecih, ko dojenčki začnejo preizkušati jezikovne zvoke, ne bodo izgovorili svojih prvih besed do približno enega leta starosti – seveda imajo že od rojstva svoje načine za sporazumevanje z vami, na primer jok, brbljanje, vzdihovanje, smeh ...
Torej, kdaj dojenčki izgovorijo svojo prvo besedo? Na to vprašanje ni natančnega odgovora: "Obstaja časovni okvir, v katerem dojenčki izgovorijo svojo prvo besedo," pravi logopedinja Jocelyn Wood: "Na splošno dojenčki izgovorijo svoje prve besede med 9. in 12. mesecem starosti." Kdaj pa začne dojenček govoriti bolj redno? To se lahko razlikuje od otroka do otroka.
Do 12. meseca
Pripravite se na nežne zvoke 'mama' in 'dada'. Dojenčki izgovorijo svojo prvo besedo okoli 12. meseca starosti in govorijo bolj jasno ter imajo več besed okoli 18. meseca. "Prve besede bodo tiste, ki so najbolj pogoste v otrokovem svetu," logopedinja, to so imena živil (banana, jabolko, mleko), igrače (žoga, dojenček, avto), pomembni ljudje (mama, tata, ime ljubljenčka ali bratca/sestrice) ali besede iz poznanih rutin (še, moje ali konec).
Do 24. meseca
Otroci, stari od 18 do 24 mesecev, preidejo v obdobje hitre rasti, ko vsak dan naučijo novo besedo. V tem obdobju ima vaš mali jezikoslovec lahko že med 50 in 100 besed. Mejniki s 100 besedami so pomembni, saj v tem času otroci začnejo združevati besede v preproste fraze. Te fraze so lahko začetni dvobesedni ali tribesedni stavki ('moja igrača'), ki postopoma postanejo bolj kompleksni. Čeprav se lahko pojavi nekaj majhnih variacij, bo pri 24 mesecih težko šteti vse besede, saj se bodo večinoma osredotočili na kombinacije besed.
Do 36. meseca
Pri 36 mesecih bo vaš malček verjetno imel besedni zaklad večji od 200 besed, čeprav jih verjetno ne boste več šteli. Mnogi otroci pri tej starosti tvorijo stavke iz treh ali štirih besed. Opazili boste, da vaš otrok zdaj govori bolj jasno; razumeti bi morali vsaj 75 odstotkov tega, kar reče. Prav tako bo razumel veliko več, kot boste govorili, zato pričakujte odzive od vašega malega poslušalca. Verjetno boste opazili, da bo vaš otrok začel uporabljati jezik za reševanje težav in razlago pojmov v tem obdobju.
![Dajte dojenčku čas za odgovor ...](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Mar2022/2b6321acc869ddeb105e_62698826.jpg?v=0c0f&fop=fp:0.58:0.45)
Kako naučiti dojenčka govoriti
Dojenčki so naravno usmerjeni k učenju jezika. Ključ je v interakciji in zabavi, saj je vsaka interakcija priložnost, da jim učite jezik. Bolj ko se bo dojenček spoznal z zvoki in besedami v jeziku, bolj bo imel željo, da poskusi tudi sam.
Govorite, govorite in še več govorite
Raziskave kažejo, da je količina pogovora z vašim otrokom neposredno povezana z številom besed, ki jih otrok nauči. Imenovanje stvari pomaga dojenčku povezati besedo z objektom, še posebej, če on ali ona pokaže zanimanje zanj. Torej, če dojenček pokaže na žogo, recite 'žoga' na glas.
Uporabite imena namesto zaimkov
Da bi dojenčku pomagali začeti govoriti, uporabite specifično ime, ko omenjate osebo, kot na primer očka", namesto da rečete "on". Bolj ko bo dojenček slišal konkretno ime, lažje bo to ime povezati z obrazom.
Jasno izgovarjajte besede
Dojenček ne ve avtomatično, kako ustvariti zvok. Te govorne spretnosti se morajo naučiti. Dojenčku lahko pomagate pri učenju govora tako, da govorite počasi in jasno izgovarjate različne zvoke, ki sestavljajo specifične besede.
Petje in branje
Obstaja razlog, da je branje knjig in petje pesmi stoletna praksa. Glasba in jezik sta vedno zelo povezana. Mame instinktivno vedo, kako govoriti dojenčkom z višjim, spevnim glasom in raziskave potrjujejo, da ta višji ton, ritem in počasno govorjenje pripomorejo k razumevanju jezika pri dojenčkih.
![Pomembno je, da veste, da ima vsak dojenček svojo časovnico ...](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Nov2019/863feae0eb_62337625.jpg?v=d41d)
Ponavljate besede
Brbljanje dojenčka lahko pomeni, da je osredotočen in pripravljen na učenje, zato mu ponudite specifične besede kot odgovor na njegovo brbljanje in jih ponovite nekajkrat. Na primer, če dojenček reče "ba-ba" ob tem, ko pokaže na banano, se dotaknite banane in besedo večkrat ponovite.
Dajte dojenčku čas za odgovor
Govorjenje je dojenčkom nekaj novega, zato potrebujejo čas, da procesirajo, kar jim govorite, in da premislijo, kako naj premikajo usta, da bodo izgovorili pravilen odgovor.
Izklopite TV
Tudi izobraževalni programi ne morejo nadomestiti preprostega pogovora z dojenčkom, ko gre za učenje jezika. Neka raziskava je pokazala, da so 10-mesečni dojenčki razumeli nekatere zvoke, ko so bili izpostavljeni pogovoru, vendar ne pri gledanju videoposnetkov.
Spodbudite posnemanje
Ko ste z dojenčkom, opisujte, kaj počnete in poskrbite, da uporabljate specifične besede. Tako mu pomagate poimenovati svet okoli njega. Na primer, ko pripravljate zajtrk, mu povejte, kaj počnete.
Kaj storiti, če dojenček ne govori
Pomembno je, da si zapomnite, da obstaja širok razpon normalnega razvoja pri učenju jezika. Bodite potrpežljivi, saj dojenčki govorijo v svojem tempu. Dejstvo je, da fantki običajno razvijajo jezikovne spretnosti počasneje kot deklice. Te razlike lahko vplivajo na to, kako starši uporabljajo različne pogovorne sloge pri fantih in dekletih, kar lahko razloži razlike v razvoju. Kar se tiče jezikovnih veščin, fantje lahko zaostajajo za deklicami za od tri do štiri mesece, vendar do 3. leta povsem ujamejo ritem.
Kdaj poiskati pomoč
Pomembno je, da veste, da ima vsak dojenček svojo časovnico. Poskusite ne skrbeti, če vaš malček še ne govori, nekateri dojenčki preprosto začnejo govoriti kasneje. Vendar pa, če do 15. meseca še ni izgovoril prve besede, ali pa ima pri 2 letih osvojenih manj kot 25 besed, se posvetujte s pediatrom.
Vir: thebump
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV