V Sloveniji so otroci ob vstopu v šolo stari od pet let in osem mesecev do šest let in osem mesecev, kar je podobno kot v večini držav z visoko razvitim šolskim sistemom. Otroka je treba v osnovno šolo vpisati v kraju, kjer stalno oziroma začasno prebiva. Starši ga lahko vpišejo tudi v drugo šolo, vendar mora ta s tem soglašati.
Vse več odloženih vpisov
V prvi razred osnovne šole morajo starši vpisati otroke, ki so ali bodo v letošnjem koledarskem letu dopolnili starost šest let, torej so bili rojeni leta 2013. Če starši ali zdravstvena služba menijo, da otrok še ni pripravljen za vpis v šolo, lahko predlagajo odložitev šolanja, pri čemer pa je treba nepripravljenost posebej ugotavljati.
Zakon o osnovni šoli določa, da morajo starši v prvi razred vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati šolo, dopolnili šest let. Odlog vpisa je možen na predlog staršev, zdravstvene službe ali na podlagi odločbe o usmeritvi, če se ugotovi, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo. Statistika kaže, da se je število odlogov v zadnjih letih znatno povečalo.
![Odločitev za vstop v šolo naj ne temelji na trendih.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Sep2018/4f40b818cf_62129103.jpg?v=d41d)
V Sloveniji je vse več otrok z odloženim vpisom v prvi razred osnovne šole, kažejo podatki ministrstva za vzgojo in izobraževanje za pretekla leta. Lanskoletna generacija prvošolcev je obsegala 20.129 otrok, od tega pa je 2.271 šestletnikov oziroma 11,3 odstotka ostalo vpisanih v vrtce. To je tako imenovani odloženi vpis, ko starši prestavijo začetek šolanja za eno leto.
Podatki tako kažejo, da odstotek odloženih vpisov v zadnjih letih ostaja stabilen pri približno 11 odstotkih. Pred leti je bil ta delež precej nižji, saj je bilo v šolskem letu 2011/12 le 5,3 odstotka otrok, ki so začetek šolanja prestavili za eno leto. Po letu 2015 pa je ta delež začel rasti in v šolskem letu 2019/20 dosegel vrh z 12,6 odstotka.
Upokojeni specialni pedagog Marko Juhant je v intervjuju za Bibaleze.si staršem svetoval, naj se vprašajo, ali želijo odložitev, ker so preveč zaščitniški, ker je po njihovi oceni otrok še premajhen in ne dovolj zrel, ker še ne zmore redno v osnovno šolo. Nikakor pa naj odločitev ne temelji na trendih.
Izjava mamice Klare
Letos se je Klara znašla v situaciji, v kateri se verjetno znajdejo mnogi starši. Njena mlajša hčerka Maša, rojena oktobra 2019, je letos 'na vrsti' za vpis v šolo. Takoj se je odločila za odlog vpisa. Po pogovoru z njeno vzgojiteljico v vrtcu, ki je mnenja, da je Maša primerna za šolo, pa jo niso prepričali njeni argumenti v smislu, da je hči že pripravljena za šolo, ker že pozna črke, je med naprednejšimi v svoji skupini ter da ji bo v vrtcu naslednje leto dolgčas. Kljub temu pa Klara ni menila, da bi bilo smiselno, da jo vpiše v šolo: "Hčerka bo šla v šolo, kjer ne bo nobenega sošolca ali sošolke iz njenega vrtca," kar bi bil po Klarinem mnenju velik šok za njeno starost.
Glede na to, da je njena starejša sestrica že v tretjem razredu, je eden od Klarinih argumentov tudi to, da se je šolski sistem resnično spremenil in da, če ji lahko podari še eno leto brezskrbnega otroštva, ji bo to omogočila: "Tudi po pogovoru z kolegicami, ki so dale svoje otroke v šolo dejansko pri petih letih in so potem dopolnili šest let mi vse svetujejo, da naj jo pustim še eno leto doma. Verjamem v to, da je moja odločitev prava in da na dolgi rok, če bi jo dala letos v šolo bi se ta razlika poznala."
Razlogi za odlog vpisa so različni - želja staršev po podaljšanju otroštva, čustvena in socialna nezrelost otroka, neprilagojenost programa v prvem razredu, pomemben dejavnik je tudi ugodnejši urnik v vrtcu, ki omogoča počitniško varstvo.
![Razlogi za odlog vpisa so različni.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Sep2016/b371258101_61834471.jpg?v=d41d)
Odlog vpisa ali ne?
Mnenja strokovnjakov o odloženem vpisu so različna, mnogi menijo, da je odlog vpisa koristen samo za otroke, ki imajo resne težave v razvoju, kot so govorno-jezikovne motnje, motnje v duševnem razvoju ali druge zdravstvene težave. V takih primerih lahko dodatno leto v vrtcu otroku omogoči, da se bolje pripravi na šolo in pridobi potrebna znanja in veščine.
Medtem, ko je odlog vpisa lahko škodljiv za otroke, ki so že zreli za šolo in bi se v njej dobro znašli. V takih primerih lahko dodatno leto v vrtcu povzroči, da se otrok dolgočasi in izgubi motivacijo za učenje. Poleg tega lahko odlog vpliva na otrokovo socializacijo, saj se ne bo vključil v novo skupino vrstnikov.
Kot pravijo na ministrstvu, starši kot glavni razlog za odlog šolanja navajajo, da želijo otroku omogočiti še leto dni brezskrbnega otroštva, pogosto izražajo tudi bojazen, da otrok ne bo kos nalogam, ki jih bo imel v šoli. V Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije, kjer so na to temo zbrali nekaj odzivov staršev in učiteljev, pravijo, da želijo starši s predlogom za poznejši vpis predvsem vse najboljše otroku. Starši namreč gledajo bolj dolgoročno, otroka poznajo, zato so tudi predlogi o odložitvi šolanja večinoma utemeljeni, je dejal predsednik omenjene zveze Anton Meden.
![Starši želijo s predlogom za poznejši vpis predvsem vse najboljše otroku.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Jan2019/cce13c415f_62194660.jpg?v=d41d)
Prvi razred je lahko še posebej zahteven za tiste, ki ob vstopu v šolo še niso dopolnili šest let. "Ker je vstop v šolo zahteven, starši velikokrat presodijo, da bo za njihovega otroka dolgoročno bolje, če bo pred soočenjem s takimi izzivi še eno leto zorel in šolo začel z lažjim in uspešnejšim obvladovanjem teh izzivov. Slikovito rečeno to pomeni, da bo zaradi odloženega vpisa z vrstniki z normalnimi napori korakal z ramo ob rami in se mu ne no treba ves čas mučiti s tem, da jih komaj dohiteva," je opisal Meden. Na podlagi odzivov staršev, ki jih prejemajo, je še dodal, da je marsikateremu staršu žal, da za svojega otroka ni predlagal odložitve vpisa, takih, ki bi poznejši vpis obžalovali, pa skorajda ni.
Postopek za odlog vpisa
Za odlog vpisa morajo starši vložiti pisno prošnjo na osnovno šolo, v katero je otrok vpisan. Prošnji morajo priložiti mnenje vrtca, zdravstvene službe ali drugega strokovnjaka, ki potrjuje, da otrok ni pripravljen za šolo. O odlogu vpisa odloča ravnatelj šole na podlagi mnenja strokovne komisije. Za otroke, ki imajo status perspektivnega športnika ali perspektivnega mladega umetnika, se lahko šolske obveznosti prilagodijo. Prilagoditev se uredi s pisnim dogovorom med šolo in starši. Prilagodijo se lahko obiskovanje pouka, druge dejavnosti ter načini in roki za ocenjevanje znanja.
Starši imajo tudi pravico organizirati osnovnošolsko izobraževanje svojega otroka na domu. V tem primeru morajo starši osnovno šolo pisno obvestiti o izobraževanju na domu. Osnovna šola za učenca, ki se izobražuje na domu, omogoči izposojo učbenikov, opravljanje kolesarskega izpita in obvešča starše o terminih zdravstvenih pregledov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV