"Glasba ima moč, da obogati otrokovo življenje, saj mu nudi veščine in izkušnje, ki sooblikujejo njegovo prihodnost."
Ključni pozitivni učinki učenja inštrumenta:
Vpliv na kognitivni razvoj
Učenje inštrumenta je popolna vadba za možgane. Številne raziskave kažejo, da imajo otroci, ki igrajo inštrument, povečano aktivnost na področjih, ki so odgovorna za spomin, pozornost, odločanje, reševanje problemov in samoregulacijo. Posledično lahko to vodi do boljšega akademskega uspeha, zlasti pri reševanju problemov in kritičnem razmišljanju.
Tesno povezani sta tudi glasba in matematika. Razumevanje ritma, taktovskih načinov in lestvic zahteva prepoznavanje vzorcev in razmerij, ki odražajo matematične koncepte. Raziskave so pokazale, da so otroci, ki se redno ukvarjajo z glasbo, pogosto boljši pri pouku matematike, saj se njihova sposobnost abstraktnega razmišljanja izostri.
Učenje branja not, pomnjenja skladb in koordinacije gibov zahteva visoko stopnjo osredotočenosti. Te veščine krepijo kratkoročni in dolgoročni spomin ter otrokom pomagajo na drugih področjih življenja, vključno z akademskim študijem in vsakodnevnimi rutinami. Praksa ohranjanja pozornosti med učenjem inštrumenta povečuje koncentracijo in zmanjšuje dovzetnost za motnje.
Glasbeno usposabljanje izboljša slušno zaznavo, kar otrokom pomaga razlikovati med subtilnimi razlikami v zvoku.
Vpliv na čustveni in psihološki razvoj
Ko otroci dosegajo mejnike na svoji glasbeni poti, ne glede na to, ali obvladajo novo skladbo ali nastopijo pred občinstvom, njihova samozavest raste. To zaupanje se prenaša na druge vidike njihovih življenj, kar jim pomaga, da se izzivov lotevajo odločno in z veliko mero samozaupanja.
Igranje inštrumenta otrokom pomaga pri izražanju in predelovanju čustev in občutkov, za katere morda še nimajo besed. Glasba ima zelo pomirjujoč učinek in lahko zmanjša tesnobo in stres ter izboljša splošno dobro počutje.
Glasbene vaje zahtevajo čas, trud in predanost. Z dosledno vadbo se otroci naučijo pomena potrpežljivosti, vztrajnosti in discipline, veščin, ki so uporabne na vseh področjih življenja.
Glasba je oblika umetnosti in igranje inštrumenta otrokom omogoča, da krepijo svojo ustvarjalnost. Spodbuja tudi odprtost za raziskovanje različnih glasbenih stilov in tradicij.
Vpliv na socialni razvoj
Sodelovanje v orkestru ali ansamblu otroke uči, kako uspešno sodelovati z drugimi. Naučijo se poslušati, usklajevati in prispevati k skupinskemu delu, kar je zelo dragoceno za delo v različnih poklicnih in družbenih okoljih.
Glasba služi kot univerzalni jezik, ki podira ovire in spodbuja povezanost. Z igranjem otroci razvijajo empatijo in globlje razumevanje perspektive drugih. Te izkušnje spodbujajo njihovo sposobnost oblikovanja odnosov.
Glasba pogosto združuje otroke, bodisi prek pouka, skupnih nastopov ali šolskih programov. Skupne glasbene izkušnje ustvarjajo priložnosti za prijateljstva in otroke učijo, kako sodelovati z različnimi skupinami ljudmi.
Vpliv na telesni razvoj
Igranje inštrumenta vključuje finomotoriko in koordinacijo. Skozi čas se te telesne sposobnosti in spretnosti vse bolj krepijo, kar lahko otrokom koristi pri drugih dejavnostih, od športa do pisanja z roko.
Inštrumenti, kot so denimo nekatera godala in tolkala, zahtevajo pravilno držo in nadzorovano dihanje.
"Eden boljših načinov, kako otroka navdušiti za inštrument, je, da glasba postane del njegovega življenja."
Kako lahko spodbujate odločitev za igranje na inštrument?
Pristop mora biti prilagojen otrokovim potrebam, interesom, sposobnostim in seveda starosti. Pomembno je, da otroka v katero koli dejavnost (tudi glasbo) nikoli ne silimo, ampak ga spodbujamo preko igre – denimo z glasbili v obliki igrače, s petjem, poslušanjem otroških pesmic, plesom ob glasbi, z ustvarjanjem preprostih domačih glasbil ... Zelo dragoceno je tudi, če otroku omogočimo raziskovanje različnih inštrumentov, saj tako lahko sam najde tistega, v katerem zares uživa. Kot že rečeno zgoraj, je pomembno, da spodbujamo igranje brez pritiskov ali lastnih neizživetih sanj. Spodbujajmo napredek, ne glede na to, kako majhen je in pokažimo navdušenje nad njihovim glasbenim ustvarjanjem. Učenje inštrumenta je tek na dolge proge, ki zahteva potrpežljivost, zavezanost, vztrajnost. Podprimo svojega otroka pri vzponih in padcih ter ga v trenutkih manjše motivacije opomnimo, da je vsak veliki glasbenik začel tam, kjer je zdaj on.
Viri: Americam Psychological Association / Empowered Parents