Bibaleze.si

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

S.B.

Instagram

0
17. 11. 2024 02.15

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

telovadba

Zakaj je telovadba v obdobju po porodu pomembna za mamice? 

Mamice se že med samo nosečnostjo soočajo z velikimi spremembami, tako telesnimi kot tudi psihičnimi in čustvenimi. Zato je pomembno, da se že v obdobju nosečnosti zdravo prehranjujejo, gibajo in preživijo veliko časa na svežem zraku. Priporočamo, da mamice v nosečnosti ostanejo aktivne v enaki meri kot pred nastopom nosečnosti in enako jim priporočamo po porodu. S tem, da je treba po porodu pričeti nazaj z vadbo postopoma. 

To pomeni, da v prvih dneh po porodu skušamo aktivirati globoko trebušno mišico, kasneje pričnemo še s treningom mišic medeničnega dna, po ginekološkem pregledu pa se lahko vključijo v vadbo za mamice in dojenčke, kjer s skrbno izbranimi in varnimi vajami pridejo nazaj v formo, ki so jo imele pred porodom. Po porodu mamice še vedno preplavljajo razni hormoni. Eden izmed njih je npr. relaxin, ki je pri porodu pomagal, da so se mišice sprostile in zmehčale do te mere, da smo lahko rodile. Vendar pa je ravno zaradi delovanja hormonov potrebna še večja previdnost, da ni neželenih poškodb.

Tako priporočam programe, pri katerih namenjamo pozornost k vračanju ravnotežja (center telesa se namreč med nosečnostjo spremeni), krepimo stabilizatorje trupa (to so globoka trebušna mišica, hrbtne mišice in mišice medeničnega dna), poudarek dajemo pravilni drži in dihanju ter vaje usmerjamo tudi k zmanjšanju diastaze rektusov (torej z ustreznim izborom vaj zmanjšujemo razmik preme trebušne mišice). 

Telovadba z dojenčki
Telovadba z dojenčkiFOTO: osebni arhiv

Kaj skupinsko druženje na vadbah predstavlja za mamice? 

Mamice, ki redno vadijo in obiskujejo vadbe z dojenčki, so bolj samozavestne, saj imajo dober občutek, ko jih nekdo spremlja skozi vsak teden in jim nudi primerne usmeritve. Vadba postane kmalu neke vrste druženje, saj spoznajo ostale mamice z dojenčki in z njimi izmenjajo razne tegobe, izkušnje, mnenja in ideje. 

Enkrat na teden je njihov dan drugačen in domov odidejo z zares dobrim občutkom, da so naredile nekaj koristnega zase in za svojega dojenčka ter da nekdo skrbi zanje in jih pravilno usmerja v različnih obdobjih dojenčkovega razvoja. Seveda tudi sama kot inštruktorica vedno poskrbim, da se počutijo sproščeno, dobrodošlo in podprto. Moj cilj je namreč, da jih opolnomočim, in da pridobljeno znanje prenesejo v svoj vsakdan.

Kakšne so prednosti telovadbe za dojenčke? Pri kateri starosti lahko začnejo z vključevanjem?

Tako kot na odrasle, gibanje pozitivno vpliva tudi na dojenčka. Nikoli si ne bi mislili, koliko vaj lahko počnemo z dojenčkom, dokler ne obiščete tovrstnega programa. In kako se ob tem zabavajo, sodelujejo in se smejijo skupaj z mamicami. Res jih je lepo opazovati v skupnih aktivnostih in vragolijah, ki jih počnejo na vadbenih uricah. 

Te so namenjene dojenčkom od šestega tedna do enega leta, v skupinice pa so razdeljeni glede na starost in spretnosti, ki so jih že usvojili. Tako dajemo pri mlajših dojenčkih poudarek zavedanju telesa, razgibavanju vratnih mišic, ramenskega obroča, rok in nog, poudarek dajemo krepitvi trebušnih mišic in seveda pravilnemu rokovanju z dojenčkom. Kasneje usvojene spretnosti nadgrajujemo z zahtevnejšimi in bolj dinamičnimi vajami, ki še dodatno pripomorejo k razvoju vestibularnega sistema in propriocepcije. 

Pri vadbi so nam v pomoč razni terapevtski pripomočki, ki jih dojenčki nadvse obožujejo (različne velikosti žog, valjev, poligončki itd.) Bistvenega pomena za dojenčka pa je tudi socializacija, interakcija z ostalimi dojenčki, ki je pomembna veščina, predvsem pa bistveno olajša prehod v vrtec. 

Telovadba z dojenčkom.
Telovadba z dojenčkom.FOTO: osebni arhiv

Zakaj je pomembno, da se telovadbe starši lotijo pod vodstvom in nadzorom in ne sami? Kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja telovadbe?

Vsekakor je najbolj priporočljivo, da se starši s svojim otrokom vključijo v vadbo, ki jo vodi strokovno usposobljen inštruktor, ki ima znanja in izkušnje ter predvsem občutek za delo z dojenčki in mamicami po porodu. Le z vadbo pod nadzorom inštruktorja smo lahko prepričani, da vaje izvajamo pravilno in kakovostno. 

Tudi sama vedno poudarjam pomen pravilno izvedenih vaj in dajem prednost kakovosti pred kvantiteto. In nemalokrat je za pravilno izvedbo vaj potrebna tudi palpacija (preiskava s tipanjem), da mamica ozavesti določeno mišico, določen gib, med samo vadbo večkrat poudarjam pravilno držo, dihanje, z opozarjanjem skušam preprečiti izvedbo trik gibov ...

Posledice nepravilnega izvajanja vaj so lahko nepopravljive. Z nepravilno vadbo, ki vsebuje poskoke in velike napore, se lahko pojavijo poškodbe sklepov, zdrs medeničnih organov, urinska in fekalna inkontinenca ... Največ škode si naredijo mamice, ki zase izberejo neprimerne programe, ki obljubljajo hitre rezultate in izgubo teže, vendar tukaj moramo biti izredno previdne. Gre za naše telo, ki je bilo med nosečnostjo 9 mesecev deležno velikih sprememb, ki jih ne moremo izbrisati kar v enem mesecu. 

To je proces, ki zahteva čas, vztrajnost in skrbno izbrane vaje, ki pomagajo okrepiti trup od znotraj navzven. Po porodu smo izpostavljene bolečinam v križu, ramenskem obroču, zapestju, urinski inkontinenci ... To vse so znaki, da mamice potrebujejo strokovno vodeno vadbo s skrbno izbranimi vajami, ki jim bodo pomagale, da bodo prišle nazaj v formo, ki so jo imele pred zanositvijo.

Rokovanje z dojenčkom.
Rokovanje z dojenčkom.FOTO: osebni arhiv

Kaj pa od gibanja in telesne dejavnosti odnesejo malčki? Kaj pridobijo z redno telovadbo?

Malčki so izredno radi v gibanju, radi odkrivajo svoje meje zmogljivosti in so neustrašni. En padec jim ne bo preprečil nadaljnjega raziskovanja in vztrajali bodo toliko časa, da bodo neko aktivnost popolnoma usvojili. Malčkom lahko že v zgodnjem obdobju približamo gibanje kot zabavno aktivnost, po kateri se bodo odlično počutili. 

Tako jim je zelo všeč, ko lahko oponašajo različne živali, vozila, predmete in ko se skupaj podamo v svet domišljije. Tako na naših uricah recimo potujemo v Afriko, na morje, v hribe, v živalski vrt, tudi v vesolju smo že bili. In vse to s pomočjo svojega telesa in seveda mamice ali očka, ki predstavlja bistveno vlogo in motivacijo otroku. Na koncu naredimo še sprostitev, tako da se malčki že v zgodnjem otroštvu spoznajo s tehnikami sproščanja, ki so jim prav tako zelo ljube. 

In ko bo ta malček odraščal, bo iskal tovrstne občutke, ki ga zadovoljijo in vedel bo, da je telovadba bistven način, kako izboljšati svoje počutje in okrepiti svoje zdravje. Okrepil bo zavedanje svojega telesa in kaj vse lahko z njim ustvari. Predvsem pa je pomembno zavedanje, da z vadbo ne krepimo samo mišic, temveč tudi našo samozavest, samopodobo in dobro počutje. 

Telovadba z dojenčki.
Telovadba z dojenčki.FOTO: osebni arhiv

Zakaj je pomembno, da se starši naučijo pravilnega rokovanja z dojenčkom (baby handlinga)? Kakšne so lahko posledice, če ne obvladamo rokovanja z dojenčkom?

Pravilno rokovanje z dojenčkom je temelj za pravilne gibalne usmeritve vsem dojenčkom. Uči nas, kako pravilno dvigovati in odlagati dojenčka, kako ga pravilno pestovati in preprijemati, kako pravilno previti pleničko, kako podreti kupčka, navsezadnje nas baby handling uči tudi o primernosti uporabi pripomočkov, ki jih je danes na trgu ogromno. Naj vam na tem mestu zaupam, da jih je večina takšnih, ki zavirajo dojenčkov razvoju. O tem sem napisala tudi priročnik za starše, saj želim, da ustrezne informacije pridejo do vseh staršev z dojenčki.

Včasih dojenček, ki se rodi popolnoma zdrav, po nekaj mesecih potrebuje neurofizioterapevtsko obravnavo ali je napoten v razvojno ambulanto, ker je razvil nepravilne gibalne vzorce kot posledico uporabe neustreznih pripomočkov. Zato je še kako pomembno, da o tem ozaveščamo starše. Najbolj primerna pripomočka za dojenčka sta velika čvrsta blazina, na katero lahko varno odložimo dojenčka in terapevtska žoga, na kateri lahko skupaj izvajamo različne aktivnosti. In ne boste verjeli kateri pripomoček je najpomembnejši – starš, mamica in očka. Nobena igračka ne bo zadovoljila dojenčkovih potreb po gibanju in raziskovanju svojega telesa bolje, kot lahko to stori starš. 

Telovadba z dojenčki.
Telovadba z dojenčki.FOTO: osebni arhiv

Na kakšen način lahko s pomočjo masaže pomagamo dojenčku?

Za masažo po IAIM protokolu sama pravim, da je to prva izbira za vsakega starša in dojenčka. Primerna je za popolnoma vse dojenčke, zdrave in tiste, ki imajo kakršnekoli razvojne težave, za prezgodaj rojene, posvojene, skratka zares za čisto vse. Masaža dojenčka nima nobenih kontraindikacij in kljub temu, da omenjena masaža ne spada med terapevtske tehnike, ima zdravilen učinek. Če samo pogledamo v zgodovino, lahko hitro vidimo, da so se vsi pomembni ljudje in športniki posluževali masaž za boljše počutje, hitrejšo rehabilitacijo, regeneracijo, zdravje in sprostitev. 

Dojenčki se rodijo zelo obremenjeni, njihov prehod iz trebuščka v atmosfero je za njih zelo stresen in v njih se nabira znatna količina emocionalne bolečine, ki se lahko izraža z neutolažljivim jokom, kolikami, povišanim mišičnim tonusom, nemirom ... In prav zato vsem staršem in dojenčkom na tem svetu privoščim, da se udeležijo katerega izmed tečajev masaže dojenčka IAIM, kjer se bodo lahko postopoma naučili vseh masažnih prijemov, ki koristijo dojenčku v vseh pogledih in se opolnomočili do te mere, da bodo sami znali pomagati dojenčku v različnih situacijah, tudi ko bo odraščal. 

Sama namreč še vedno masiram svoja dva otroka, kljub temu da že dolgo časa nista več dojenčka, saj jima ljubeči prijemi povejo, kako ju imam rada in kako sem vesela, da ju imam. Z dotikom namreč lahko povemo več kot s katerokoli besedo.

Masaža dojenčka.
Masaža dojenčka.FOTO: osebni arhiv

Masirani dojenčki so mirnejši, kolike z izvajanjem vsakodnevne masažne rutine čudežno izzvenijo, dojenčkom se uredita prebava in spanec. Zanimivo je dejstvo, da so masirani dojenčki motorično spretnejši, hitreje dosegajo razvojne mejnike in razvijejo zdravo navezanost na starša. Nivo stresnih hormonov se zniža in nivo pozitivnih hormonov, ki nam dajejo občutke sreče, varnosti in spokoja se dvigne. Posledično se uravna mišični tonus, zmanjša se krvni tlak in srčni utrip.    

Masaža ne vpliva blagodejno samo na dojenčka, ampak tudi na tistega, ki ga masira. Zato dojenčka vedno masira njegov starš. Med masažo se namreč sprošča hormon oksitocin, ki se prenaša preko vomeronazalnega organa po zraku. Tako tudi starši opazijo večjo povezanost z dojenčkom, večjo empatijo in lažje prepoznavajo njihove znake tudi med ostalimi dnevnimi aktivnostmi. 

Masaža je odlično orodje tudi za mamice, ki preživljajo poporodno depresijo in poporodno otožnost, saj so raziskave pokazale, da se je mamicam s poporodno depresijo, ki so masirale dojenčka, stanje popolnoma izboljšalo, kar spet pripisujemo delovanju hormona oksitocina, ki se sprošča z dotikom in med samo masažo.

Zelo sem vesela, ko se pri masaži dojenčka vključi tudi očka, saj je to odličen način, da nadomesti tistih 9 mesecev prednosti, ki jih imamo mamice zaradi nosečnosti, prav tako pa poročajo o tem, da so očki odlični maserji in dojenčki neizmerno uživajo v omenjeni aktivnosti z njimi. Z masažo se lahko poveže vsa družina, tudi bratci in sestrice, ki se pogosto počutijo zapostavljene zaradi prihoda novega člana. 

Nekateri starši masažno rutino nadaljujejo še dolgo po opravljenem tečaju in se masirajo vsak dan pred spanjem. To mi še posebej ogreje srce, saj vem, da sem jim predala to čudovito znanje, ki poveže družino za vse življenje. Če bomo namreč v zgodnjem obdobju dali svojim otrokom dovolj dotika, in masaža je najbolj intenzivna oblika dotika, bomo na ta način zgradili trden in globok temelj za celoten nadaljnji razvoj našega otroka. 

Anketa Arhiv
Kolikorat na teden telovadite

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855