
Slej ko prej bo vašega malčka zamikalo, da bi sam držal žlico, poskušal hrano spraviti nanjo in jo ponesti do ust. Seveda bo trajalo, da bo hrana na žlički in da bo z žličke odromala v usta. Pripravite se na nekaj packarije! A vsak malček mora skozi to obdobje. In prav je, da sam preizkuša svoje zmogljivosti, da se uči pravilno držati žlico in da poskuša znova in znova, preden hrana pristane na pravem mestu – v njegovih ustih. Včasih bi bilo morda res najbolje otroka z njegovim stolčkom in krožnikom prenesti kar v tuš kabino ali pa morda izpustiti to fazo učenja. A vedite: če mu boste prvič dali žličko v roko pri dveh, treh ali petih letih, packarije ne bo nič manj. Otrok mora fazo hranjenja osvojiti sam.
Nekaj nasvetov, ki vam utegnejo priti prav:
- Ko hoče malček jesti sam, je morda smiselno kupiti slinček, ki »lovi« hrano. Tak slinček ima na koncu zavihan rob, v katerega se hrana ujame. Ponavadi so iz plastične mase in zato tudi praktični za čiščenje.
- Hrano malčku ponudite v krožniku z visokim robom ali skledici, ker jo tako lažje »ulovi« na žličko. Otroci so vztrajni in poskušajo znova in znova. Vzemite si čas, nikar ne hitite. Četudi se bo hrana shladila, pustite otroka, da se uči.
- Malčki se lažje učijo, če je na njihovem krožniku manjša količina hrane. In naj ne bo preveč tekoča.
- Za učenje je mogoče bolj primerna plastična žlička, saj je kovinska lahko pregroba, ima ostre robove. Tudi krožnik ali skodelica, v kateri postrežete otroku obrok, ki ga poje sam, naj bo iz plastične mase.
Mama in ata
Čebljanje bo v tem obdobju največja zanimivost pri vašem otroku. Velikokrat čeblja in žlobudra, ko se prebudi. Ni nujno, da ima poslušalca, glasove tvori in jih posluša sam. samoglasnikom se pridružijo soglasniki. Še vedno pa ni nobene povezave med njegovimi glasovi in predmeti. Teh še ne zna poimenovati. Glasovi nastajajo izključno zaradi glasov, ki jih je sposoben izgovoriti in nimajo specifičnega pomena. Zato tudi besedi »a-ta« ali »ma-ma« v tem obdobju še nimata pravega pomena. Verjetno bo »ta-ta« pomenilo marsikaj, od kužka, do njegovega najljubšega medvedka, preteklo pa bo kar nekaj časa, da bo otrok povedal prvo razumljivo besedo.
Igra "Mali kuhar"
Pri tej starosti lahko začnemo dojenčka učiti, da nam "pomaga" pri gospodinjskih opravilih. Z lonci, kozicami, pokrovkami in lesenimi žlicami se dojenček z veseljem igra dalj časa, medtem pa lahko izkoristite čas za gospodinjska opravila. Dojenček bo zelo rad udarjal po pokrovkah in loncih, saj je naravnost navdušen nad tem, da lahko sam ustvarja hrup. Dojenčki radi opazujejo učinek akcije in reakcije, saj je razburljivi svet treba preizkusiti na sto različnih načinov. In še pred kratkim je bil povsem nemočna štruca, ki ni obvladovala niti svojih okončin ...
V lonec postavite medvedka in ga pokrijte s pokrovko. Glasno vprašajte, kam je izginil medvedek in mu ga nato zopet pokažite. Izginjanje in prikazovanje predmetov in igrač bo dojenčka neizmerno zabavalo. Vaš nastop bo požel več navdušenja od samega Davida Copperfielda – izkoristite priložnost za tako hvaležno občinstvo, kot so dojenčki pri tej starosti. Na tak način boste vadili tudi dojenčkovo zbranost in pozornost.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV