
Večina dojenčkov te starosti se rada ljubkuje, pa vendar si v tem niso vsi enaki. Pri tej starosti boste prvič opazili razvoj temperamenta in osebnosti – kako se dojenček odziva kot posameznik in kakšno osebnost bo razvil, odprto in družabno ali bolj zadržano in zamišljeno. Pomagate mu lahko tako, da se odzivate tako, kot mu najbolj ustreza.
Predmete bo s pogledom bolj pozorno spremljal, če se bodo počasi premikali po vidnem polju, vaš obraz pa bo zbrano preučeval.
Postal bo tudi močnejši, kar boste prepoznali tudi po tem, ko bo med ležanjem na trebuščku skušal dvignil glavo, prsi in ramena. S temi gibi si bo krepil mišice, kar mu bo prišlo prav pri plazenju. To seveda še ne bo sedaj, temveč pri približno šestih mesecih. Vaš sonček se bo pred tem poskušal še kotaliti in sunkovito gibati.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, založba Meander)
Hormon sreče ali oksitocin
Ko se začne porod, se v ženski sprosti oksitocin, hormon sreče, ki v njej vzbudi občutke ljubezni in naklonjenosti do majcenega bitja. Nekaj hormona ljubezni se sproži tudi v posteljico in pomaga zniževati stres, ki ga otrok doživlja med porodom. Hormon oksitocin pa se sprošča tudi med dojenjem. Ljubezenski hormon pripomore k prepletanju vezi, ki se med dojenjem tkejo med materjo in otrokom. Ta hormon da materi tudi občutek sproščenosti, umirjenosti in čustvene navezanosti.
Kaj pa dojenčki, ki niso dojeni? So ti prikrajšani za dovolj veliko raven oksitocina?
Raziskave so potrdile, da je za otroka prav tako ljubeč in zdravilen dotik. Dojenčki, ki jih matere ne dojijo, lahko dobijo zadostno količino ljubezenskega hormona z nežnim ujčkanjem in ljubkovanjem med hranjenjem po steklenički. Zato naj ne bo hranjenje zgolj hranjenje. Medtem ko vaš dojenček pije mleko po steklenički, je zelo pomembno, da se mu posvetite. Glejte ga v oči, pobožajte ga, poljubite ga na čelo, nežno ga privijte k sebi. Četudi ne dojite, lahko med hranjenjem vzpostavite nevidno, a pomembno čustveno vez, pomembno za vas in za dojenčka. Tudi z dotikom lahko dosežemo zadostno raven oksitocina in tako pomembno vplivamo na krepitev čustvene povezanosti.
Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala. Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.
Alenka Benedik, svetovalka za dojenje iz La Leche Leagu Slovenija pravi, da doječa mamica potrebuje raznoliko, pestro hrano, ki je bogata s hranilnimi snovmi. "Ta lahko zadosti potrebam, ki jih prinaša dojenje. Mamice se lahko v prvih mesecih izogibajo hrani, ki jo težko prebavijo, saj je mogoče, da bo napenjala tudi njihovega dojenčka. Tako lahko na primer kis v solati zamenjajo z limono.
Izogibajo naj se alkoholu, gaziranim pijačam, pretiravanju s kavo in pravimi čaji."
La Leche League priporoča uživanje hrane, ki naj bo čim bliže naravnemu stanju, se pravi, da je, če je le mogoče, ekološko pridelana, ne vsebuje pesticidov, konzervansov in drugih škodljivih snovi. Priporočajo žita, sveže sadje, zelenjavo in hrano beljakovinskega izvora. In brez pretiravanja s sladkarijami!
Poleg zdrave hrane je pomembno, da doječa mama popije tudi dovolj tekočine. Med dojenjem naj ima pri roki velik kozarec navadne vode ali nesladkanega zeliščnega čaja. Zaradi dojenja se namreč poveča materina potreba po tekočini.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV