
Vaš dojenček se bo sedaj pogosteje nasmehnil, lahko pa se bo tudi smejal ali brbljal. Poleg tega se bo oglašal tudi z bolj raznolikimi glasovi.
Moda bo že sposoben osredotočenja na svoj obraz v ogledalu, če mu ga boste seveda primaknili dovolj blizu. Poskusite sledeče: počasi premikajte ogledalo navzgor, navzdol ter naokrog in opazujte, če bo poskušal ohraniti svoj odsev v vidnem polju.
Dojenček uživa, ko se z njim pogovarjate, in prav ta nenehna besedna interakcija je osnova za poznejše učenje prvih besed.
Njegove roke so mu zdaj bolj zanimive, zato jih bo gledal z zanimanjem in z njimi za kratek čas prijemal različne predmete. Začel se bo zavedati prstov in jih bo ovil okoli predmetov, ki mu jih boste dali. Poskusite položiti prste v njegove pesti in ga nežno potiskajte z ene strani na drugo. Lahko ga tudi nežno podložite z blazinami in okrog razpostavite majhne pisane predmete, tako da jih bo lahko videl.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, založba Meander)
Pogovor-hrana za otroške možgane
Pogovor ni stvar odraslih, še kako je pomemben tudi pri otrocih. Starši bi se morali pogovarjati že z novorojenčkom, to namreč pripomore k boljšemu in hitrejšemu razvoju govora. Ameriški družinski psiholog Steve Biddulph pravi, da je pogovor hrana za otroške možgane, zato naj bi se z otrokom pogovarjali vedno, kadar je za to pripravljen.
Dojenčku pojte, predvajajte mu glasbo. Tudi če je buden in miren v svojem ležalniku ali posteljci, se z njim pogovarjajte. Govorite mu, kaj delate, kaj boste storili ... Enako velja med nošnjo v kengurujčku ali štorklji. Uporabljajte preproste besede, a to naj ne bodo pomanjševalnice.
Je duda koristna ali škodljiva?
O tem ali je duda koristna ali škodljiva se strokovnjaki še vedno dogovarjajo. Čeprav je duda stara že več kot stoletje še vedno ni zagotovo ali otroku škodi ali pomaga. Lahko bi rekli, da je to izbira staršev ali bo otrok imel dudo ali ne. Velikokrat se zgodi, da so starši odločno proti dudi, a mnenje spremenijo takoj, ko dojenčka nikakor ne morejo umiriti. Otroku seveda ni potrebno za vsako ceno potiskati dudo v usta, če zato ni potrebe. Kadar pa ima izražen močan refleks sesanja in bi sesal tudi ko je že sit materine dojke pa povsem utrujene zagotovo ne bi smela škodovati, sploh če se otroček s sesanjem dude umiri.
Duda ni večna
Sicer ni nikjer na embalaži napisan rok uporabe, a duda ni večna. Že medtem, ko otrok raste, rastejo njegova usta, zato je potrebno kupiti večjo dudo. Ko je otrok večji zelo rad dudo grizlja, vleče, stiska saj mu to godi pred izraščanjem zob, ko pa so zobki že zunaj jo junak lahko tudi pregrizne. V tem primeru nujno zamenjajte dudo, saj bi odgriznjen košček lahko povzročil nesrečo.
Duda ni za mamico ali očka
Seveda je potrebno dudico večkrat sterilizirati oziroma razkužiti. Če imate zato namenjen sterilizator to delo lahko opravi on, drugače pa je dovolj, če jo za nekaj minut potopite v vrelo vodo. Če dudica pade na tla jo vedno operite pod tekočo vodo, če je le možno naj bo vroča.
Skušajte se izogibati temu kar počne večina staršev. Ko duda pade na tla, jo poberejo in nesejo v svoja usta. Tega nikar ne počnite, saj poleg tega, da je na tleh veliko bakterij, tudi vaša usta niso popolnoma sterilna.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV