
Sluh in vid postajata bolj natančna in dojenček bolje prepoznava ljudi, tako z vidom kot po glasu. Razloči tiste, ki so bolj oddaljeni, in prepozna lahko več barv. Morda bo pokazal navdušenje, ko bo slišal pesem ali glasbo, ki mu je všeč. Pri tej starosti ga najbolj zanima interakcija – povezava med akcijo in reakcijo, torej odziv odraslih na svoja dejanja. Risanke in televizijski programi niso zmožni interakcije, zato je najbolje, da je televizor v prisotnosti dojenčka izključen. Poleg tega lahko televizija ovira razvoj govora, saj predstavlja moteč vrvež glasov v ozadju. Bolje je navajen na dnevno-nočni ciklus in posledično vedno bolje spi čez noč.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)
Opazovanje predmetov
Dojenček zelo rad opazuje svojo okolico. V njegovo vidno polje postavite ali obesite različne predmete živih barv, zelo rad pa ima tudi črte in okrogle oblike. Ne stimulirajte ga s prevelikim številom predmetov, pa tudi ne menjajte jih prepogosto, saj ima rad okrog sebe stvari, ki jih prepozna. Sčasoma bo dojenčku uspelo zazibati obešene predmete z rokami ali nogami, še posebej, če ob gibanju oddajajo zvok. Prvič se bo predmetov dotaknil po naključju, kasneje pa bo začel "igro" obvladovati in bo v njej užival.
Pozor: bodite pozorni na viseče igračke – vrvice ne smejo biti predolge, ker je lahko otrok v veliki nevarnosti, če se zaplete vanje!
Petje in ples
Naše babice so znale veliko pesmic za dojenčke, pa tudi mnoge uspavanke, na žalost pa ta »tradicija« izgineva iz našega življenja. Naučite se nekaj preštevank in preprostih rim za otroke ter svojemu dojenčku čim več prepevajte. Ne skrbite, če nimate posluha. Vaš glas je glasba za otrokova ušesa, tudi če niste ravno Pavarroti ali Callasova. Če otroka med petjem tudi ritmično zibate ali z njim v naročju zaplešete, bo užitek zanj še toliko večji. Poleg tega je veliko otroških pedagogov, ki prisegajo na to, da so otroci, ki so od ranih dni izpostavljeni glasbi, tudi kasneje v življenju bolj nadarjeni za to umetniško zvrst. Pomembno pa je, da otroku pojeta mati ali oče, saj pozna vaš glas in boste na takšen način zagotovo pritegnili njegovo pozornost.
Ujemite lepe trenutke!
Morda se sliši nemogoče, toda kot bi mignil, bo dojenček zrasel! In kaj lahko storite, da vaš dojenček vsaj v nekaterih stvareh ostane dojenček, oziroma da ostane spomin na dni, ko je bil še majhen? Izdelajte škatlo prvega leta! Nekoliko tršo škatlo, lahko je navadna škatla od čevljev, oblepite v lep papir. Vanjo lahko spravite oblačilca, ki jih je imel oblečena vaš dojenček pri prihodu iz porodnišnice domov. Spravite lahko njegovo prvo dudo, eno izmed njegovih prvih pleničk (a nikar rabljene), pramen lask (bodite pozorni in previdni!), prve copatke, zapestnico iz porodnišnice, prvo svečko, prvo skupno fotografijo. V škatlo lahko spravite tudi vse tiste stvari, ki se vam zdijo pomembne v otrokovem prvem letu življenja. Morda vanjo zaprete še misel, ki jo vi izročate svojemu dojenčku.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV