
Nekateri dojenčki že zmorejo prespati vso noč brez zbujanja. Nekateri ponoči še zahtevajo hrano. Če dojenček slabo spi in se pogosto zbuja, skušajte z njim preživeti čim več časa na svežem zraku. Odhod v posteljo pa naj postane obred, ki bo kasneje rutina.
Če pa je vaš dojenček že navajen na ustaljeni vsakdan in ima reden čas za spanje, ga lažje za kratek čas pustite samega s kom, ki mu zaupate. Pristal bo na to, da ga pazi neznana oseba, če bo le prepričan, da bo dobil, kar hoče, kadar bo začel jokati.
Sedaj je napočil tudi čas, ko morate začeti po hiši iskati stvari, ki bi lahko bile nevarne, saj se bo vaš dojenček kmalu začel premikati naokrog.
Vedno bolj se tudi zanima za okolico in nove stvari. S spremembami boste tako zlahka pritegnili njegovo pozornost, kar vam bo prišlo prav še posebej takrat, ko bo slabe volje. Spustite zvok, ki ga še ne pozna in opazujte učinek.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)
Ali je kakšno pravilo, kako pogosto naj bi dojenček odvajal blato?
Vsak odrasel človek ima drugačno prebavo in to velja tudi za dojenčke. Medtem ko je plenička pri nekaterih polna enkrat ali večkrat na dan, opravijo drugi veliko potrebo le enkrat na nekaj dni, celo enkrat na teden, pa ne trpijo za zaprtjem ali bolečinami v trebuhu.
Seveda pa veljajo grobe orientacijske vrednosti: vse od štirikrat na dan do enkrat na teden je normalno. Če sodi vaš otrok v kategorijo „dobrega porabnika“, se bo najverjetneje pokakal le vsake tri do sedem dni. Hrano, ki jo prejme, skoraj v celoti uporabi za ohranjanje telesnih funkcij in rasti. Če pa otrok napolni pleničko večkrat na dan, slabo izkoristi hrano, ki jo zaužije.
Kako se lahko igrava?
Pokažite dojenčku igračo in jo nato skrijte pod odejo. Ko zopet povlečete igračo izpod odeje, bo igra pojavljanja in izginjanja vašega dojenčka zelo zabavala. Položite igračko v škatlo, to zopet v večjo škatlo, škatlo položite v vrečo in vrečo pod odejo. Skupaj poiščita igračko, tako da pred njim odpirate vrečo in nato škatle ter glasno sprašujte, kje je igračka. Ko bosta končno prišla do igračke, bo vaš dojenček po vsej verjetnosti vriskal od navdušenja.
Poleg zvoka in svetlobe je tudi voda za mnoge dojenčke vir navdušenja. Položite otroka v kad; če še ne sedi samostojno, ga položite na plastičen stolček za kopanje ter mu pokažite, kaj vse lahko počne z vodo. Škropljenje in udarjanje po vodi je za dojenčka čudovita zabava. Ulovite vodo v majhen lonček in jo nato zlijte ven. Igrajte se s škropilnico, dojenček vas bo poskušal oponašati.
Red in rutina
Dojenčki imajo radi red in rutino, saj jim daje občutek varnosti. Čas pred spanjem naj bo še posebej vesel, tako se bo otrok naučil, da je spanje prijetna stvar. Okopajte ga in mu preberite pravljico. Potem ga odnesite k vsem članom družine, da mu zaželijo lahko noč. Pri treh do šestih mesecih mnogi pediatri svetujejo, da dojenčki ne spijo v svoji posteljici z igračami zaradi nevarnosti zadušitve, zato ga ne navajajte na "ninice", dokler ne dopolni enega leta. Ko dojenčka položite v posteljo, mu zapojte uspavanko, v kateri omenite tudi njegovo ime.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV