
Pri tej starosti bo začel prepoznavati besede in bo pozorno prisluhnil, ko bo v pogovoru omenjeno njegovo ime. Čeprav še ne zmore tvoriti smiselnih besed, že začenja razvijati pogovorno vedenje in uživa v vašem odzivu. Pohvalite ga, ko se zdi, da je kaj povedal, saj bo tako še naprej poskušal.
Sluh se še naprej razvija, zato se bo rad igral s predmeti, ki oddajajo zvoke. Stvari bo pobiral in jih stresal, hkrati pa bo užival, če boste vi ustvarjali glasbo ali različne zvoke. Užival bo tudi ob plesu – torej ob tem, da ga boste držali pod pazduho, on pa bo premikal roke in noge v ritmu glasbe. Morda bo z dvignjenimi rokami prosil, da ga dvignete.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)
Čebljanje
Običajno otrok pri tej starosti že veselo čeblja. Velikokrat čeblja in žlobudra tudi, ko se prebudi. Ni nujno, da ima poslušalca, glasove tvori in jih posluša sam. Samoglasnikom se pridružijo soglasniki. Še vedno pa ni nobene povezave med njegovimi glasovi in predmeti. Teh še ne zna poimenovati. Glasovi nastajajo izključno zaradi glasov, ki jih je sposoben izgovoriti in nimajo specifičnega pomena. Zato tudi besedi "a-ta" ali "ma-ma" v tem obdobju še nimata pravega pomena.
Posledice sesanja palca
Sesanje palca lahko privede do resnih težav z zobmi, saj lahko pride do nepravilnega položaja zob in ugriza, otrok pa ima lahko težave tudi pri izgovorjavi. Ker je sesanje palca otrokova navada, s katero se umiri, tolaži ali kako drugače „rešuje“ svojo stisko, je odvajanje zelo težavno.
Ortodont dr. Leon Herman o posledicah sesanja palca pravi takole: "Sesanje palca je najbolj pogosta in trdovratna razvada pri otrocih. Če otrok s sesanjem preneha do približno četrtega leta, posledice niso tako hude, če pa se sesanje nadaljuje dlje časa, pride do spremembe funkcije v celotnem ustnem sistemu. Torej, če so usta zaprta, je jezik na nebu, če pa so odprta, jezik pade dol in počiva na spodnjem delu. Otrok, ki sesa palec ali kateri drugi prst, pa ima usta odprta in tako jezik ni na mestu, kjer bi moral biti. V takem položaju pride do tega, da je zgornja čeljust preozka, zobje zato lezejo naprej, predvsem pa jih naprej potiska jezik. Največkrat tako pride do odprtega ugriza v vertikalni smeri, kot v smeri naprej in nazaj."
Kako se lahko igrava?
Pri tej starosti lahko začnemo dojenčka učiti, da nam "pomaga" pri gospodinjskih opravilih. Z lonci, kozicami, pokrovkami in lesenimi žlicami se dojenček z veseljem igra dalj časa, medtem pa lahko izkoristite čas za gospodinjska opravila. Dojenček bo zelo rad udarjal po pokrovkah in loncih, saj je naravnost navdušen nad tem, da lahko sam ustvarja hrup. Dojenčki radi opazujejo učinek akcije in reakcije, saj je razburljivi svet treba preizkusiti na sto različnih načinov. In še pred kratkim je bil povsem nemočna štruca, ki ni obvladovala niti svojih okončin ...
V lonec postavite medvedka in ga pokrijte s pokrovko. Glasno vprašajte, kam je izginil medvedek in mu ga nato zopet pokažite. Izginjanje in prikazovanje predmetov in igrač bo dojenčka neizmerno zabavalo. Vaš nastop bo požel več navdušenja od samega Davida Copperfielda – izkoristite priložnost za tako hvaležno občinstvo, kot so dojenčki pri tej starosti. Na tak način boste vadili tudi dojenčkovo zbranost in pozornost.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV