
V tej starosti vas dojenček začenja dražiti in preizkušati. Hitro se uči in začenja spoznavati, kaj sme in česa ne. Iz stolčka bo metal stvari in nato čakal, da jih poberete, proti prepovedanim mestom pa bo kar zdrvel, tako da boste potrebovali oči kot sokol in veliko energije. Dojenček bo kmalu lahko plezal po stopnicah navzgor (ne pa navzdol), zaradi česar bo v nevarnosti,da se skotali po njih.
Vedno znova ga boste morali učiti, naj gre navzdol po stopnicah raje zadenjsko. Če ga boste držali za roke, bo morda lahko hodil, lahko pa bo hodil tudi tako, da se bo oprijemal pohištva. Nekateri dojenčki se odlično privadijo plazenja in se gibljejo zelo hitro. Četudi poskuša stati ali je zadovoljen s plazenjem, se bo z veseljem dvigoval v stoječi položaj in bo morda celo uspel sesti iz stoječega položaja, kar je kar precejšen dosežek.
Kaj naj dojenčku obujem?
Dojenčkova stopala so pomembna. Če zanje ne skrbite dobro, se lahko pojavijo težave z zdravjem že v otroštvu ali pa tudi kasneje v odrasli dobi. Težave lahko nastopijo tudi na drugih delih telesa, na nogah ali na hrbtu.
Otroško stopalo do prvega leta starosti rase zelo hitro. Ko je otrok star leto dni, zrase skoraj za polovico do končne rasti. Zaradi tega je zelo pomembno, kako za otrokova stopala skrbite. Otroško stopalo je mehko in zelo prilagodljivo, sestavljeno je iz 26 kosti. Že majhen pritisk ga lahko poškoduje, zato je pomembno, da se z njim ravna previdno.
Če opazite, da je dojenčkovo stopalo nenavadno, se vam zdi, da ni pravilno, je potreben obisk zdravnika. Če je stopalo deformirano, se ne bo uredilo samo od sebe.
Pomembno je tudi, da na otroške nogice ne oblačite preozkih in premajhnih nogavic in žabic. Premajhna oblačila lahko povzročijo deformacijo.
Ko je dojenček razvit in ima bosa stopala, naj z njimi miga, brca in 'udarja' ob podlago. Po telovadite z njegovimi stopali in jih razmigajte. Ko ima bose nogice, mu lahko stopala tudi nežno zmasirate. Ne silite malčka, da se postavlja na noge. Prehitro postavljanje lahko škodi stopalom. Ko bo otrok dovolj močan, bo sam stopil na nogice.
Pogovarjajte se z njim!
Ko začne otrok čebljati ali odgovarjati, je čas, da vi ponavljate za njim: ko bo odgovarjal s še ne popolnoma razumljivimi besedami, ponovite za njim pravilno besedo - tako se bo hitro naučil prave izgovorjave. Naj vam ne bo neprijetno razlagati, zakaj sesalec oddaja takšen hrup, ko sesate. Tudi, če mislite, da otrok ne bo razumel pojasnil o motorju in toplem zraku, mu informacija ne bo škodila.
Vedno, kadar je mogoče, izkoristite čas za pogovor. To je mogoče vsepovsod. V trgovini, ko malček sedi v nakupovalnem vozičku, mu razlagajte, zakaj boste nakupljeno uporabili. Če vzamete s police riž, mu povejte, da ga boste pripravili za kosilo, kaj bo zraven in kako se pripravi. Med vožnjo z avtomobilom mu razlagajte o tem, kam sta namenjena, ali kaj opazite v naravi.
Doma je nič koliko priložnosti tudi med tem, ko likate, pospravljate, kuhate ali le počivate na kavču.
Dokazano je, da otroci, s katerimi starši veliko in pravilno govorijo, spregovorijo prej. Besedni zaklad in dobre komunikacijske veščine pa so v današnjem svetu izrednega pomena. Kaj še čakate, začnite pogovor!
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV