Objémati -am nedov. 1. koga (večkrat) imeti roke položene okrog koga v znamenju ljubezni, prijateljstva.
Ko je otrok v stresu in kadar mu je težko, želi našo pomoč in zaščito. Ob takšnih trenutkih vsak otrok potrebuje toplino, nekaj crkljanja ali objem. Strokovnjaki se strinjajo, da ima ne glede na počutje otroka vsakodnevni objem nanj izjemno blagodejen in pozitivni učinek. Navajamo vam nekaj dobrobiti in razlogov, zakaj je pomembno, da vsak dan otroka stisnete v objem. Dovolj pa bo že samo 20 sekundni objem večkrat na dan.
Zaradi objema so otroci srečnejši
Psihološki učinek objema na otroka je znanstveno dokazano pomirjajoč. Ne le, da dviguje nivo samozavesti pri otroku, hkrati pomaga pri ohranjanju optimizma. Obstajajo tri področja, na katera objem močno vpliva: samozavest, samoobvladovanje in optimizem. Otroci, ki jih redno objemamo, se počutijo ljubljene in posledično tudi srečne.
Z objemom otroka učimo sočutja
Objem pripomore k medsebojnemu razumevanju in sprejemanju čustev. Objemamo se, ko se različno počutimo, smo veseli, žalostni, vznemirjeni ali vzhičeni od sreče. Ta medsebojna izmenjava energij in počutja otroka uči empatije in sočutja. Na ta način namreč otrok razume situacijo in kako se nekdo drug v določenem trenutku počuti.

Objem pomirja napade besa pri otroku
Veliko staršev meni, da z objemi razvaja otroka in kadar imajo otroci napade besa ali jeze, se starši sprašujejo ali jih morda ne nagrajujejo s tem, ko jih objamejo. Vendar temu ni tako. Objem namreč pomaga otroku pri pomirjanju in prevzemanju nadzora nad svojimi čustvi. Hormon ljubezni in sreče, oksitocin se namreč tekom objema sprošča in otroku pomaga odpraviti stres ter tesnobno počutje, ki ga je pripeljalo do morebitnega izbruha ali neprimernega vedenja.
Povečuje otrokovo sposobnost
Za otrokov razvoj so pomembni različni senzorični dražljaji, med njimi tudi fizični dotik in stik s kožo. Dr. Seth Pollak in njegova ekipa, ki deluje na področju psihoanalitike v centru Waisman na Univerzi WisconsinMadison, so skozi raziskave, v katere so vključili otroke iz sirotišnic in jih primerjali z otroki, ki so odraščali ob ljubečih starših, ugotovili, da so bili otroci, ki so čutili pomanjkanje objemov, dotikov in nežnosti zaradi odsotnosti staršev, bili motorično precej slabši od otrok, ki so bili deležni dotikov, objemov in nežnosti s strani svojih staršev.

Zaradi objemov otroci notranje rastejo
Razvajenost je neka vrsta zanemarjenosti, ko namesto odnosa ponudiš otroku cel kup predmetov. S tolažbo in objemi pa ne bomo otroka nikoli razvadili.
Blagodejno deluje na njihovo zdravje
Stres slabi imunski sistem, zato smo bolj občutljivi tudi na viruse in druga obolenja. Objemi dokazano zmanjšujejo nivo stresa. Ko se crkljate ali samo objemate z nekom, ki vam veliko pomeni, vaše telo namreč proizvaja hormon oksitocin, ki pomirja in omogoča, da se boljše spopadate s stresom. Oksitocin pa lahko deluje tudi kot analgetik in pomaga blažiti bolečino. Ljudje, ki se veliko objemajo, posledično redkeje zbolijo.
Ustvarja posebno vez med otrokom in starši
Z izkazovanjem nežnosti in medsebojnimi objemi bodo otroci občutili več svobode in povezanosti z vami, kar bo pozitivno vplivalo na vajin medsebojni odnos v prihajajočih letih.
Včasih ne potrebuje objema otrok, ampak mama
Objemanje bi moralo biti dnevni ritual v vsaki družini. Zato se ustavite za trenutek in razmislite: ste danes objeli svojega otroka? Če imate otroka prav zdaj v bližini, se v tem trenutku ustavite in ga objemite.
In zapomnite si tudi to, da je ponavadi oseba, ki jo je najtežje objeti, tista, ki ta objem najbolj potrebuje.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV