Bibaleze.si

RAZVOJ OTROKA: 4. mesec / 1. teden

Bibaleze.si

Razvoj otroka

0
13. 10. 2010 12.13

LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Dojenček in ogledalo

 

Dojenček in ogledalo
Dojenček in ogledaloFOTO: iStockphoto

Dojenček bo sedaj dlje buden, čeprav bo čez dan še vedno potreboval nekaj spanja.

Vznemiri ga pogled na prsi ali stekleničko pred hranjenjem. Vedno bolj ga zanima svet okrog njega in različne igrače – predvsem tiste, ki se jih lahko dotika, jih gleda, udriha po njih ali jim prisluhne.

Pohvala ima velik učinek pri učenju – kadarkoli naredi kaj novega ali domiselnega, ga pohvalite z nasmehom, in tako, da mu z zelo pozitivnim tonom glasu poveste, kako čudovit je.

(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)

Kaj me sedaj zanima?

V tem obdobju se dojenčki zelo radi gledajo v ogledalu. Približajte mu majhno ogledalce ali pa se skupaj postavita ob večje ogledalo in opazujte njegovo reakcijo. Sedaj sicer še ne ve, da v ogledalu vidi svoj odsev, tega se bo zavedel približno pri sedmih do osmih mesecih starosti. Dojenčka pa ne bo zanimal le obraz v ogledalu; morda bo opazoval tudi obraze v knjigicah, revijah, embalaži in podobno. Poskusite ga pritegnili z mehko knjigo, v kateri bodo otroški obrazi in ki bo preživela žvečenje, slinjenje in mečkanje …

Se vašemu dojenčku iz ust cedi slina?

Najverjetneje gre za izraščanje zob. Zobje več tednov izraščajo v čeljust in to otrok občuti kot neprijetno srbenje na dlesnih. Prav zato dojenčki pogosto vtikajo prste v usta in jih grizejo.
Mlečne zobke lahko dobijo otroci že pri treh ali pa šele pri dvanajstih mesecih. Najpogosteje pa se to zgodi med četrtim in sedmim mesecom starosti.
Tvorjenje dodatne sline je genialna zvijača narave. Ker ima otrok v ustih prste in z njimi lahko zanese vase tudi bolezenske klice, jih slina poskuša odplakniti. Srbenje lahko omilite z igračkami, ki so namenjene temu, da jih otrok grize. Prav tako pa lahko v lekarni kupite mazilo, ki nekoliko omili posledice izraščanja zob.

Ali je dojenček že pripravljen na uvajanje goste hrane?

Najbolj pogosti pogovori med mladimi mamicami se vrtijo okrog prve prave goste hrane za otroka. Kdaj mu ponuditi prvo kašico in kako jo pripraviti? Veliko mamic je zmedenih in ne vedo, kaj bi, saj jim strokovnjaki govorijo eno, izkušene mamice pa drugo. Nekateri pediatri priporočajo, da z gosto hrano pričnete pri starosti štirih mesecev, večina pa se strinja, da je bolje počakati do šestega meseca.

Če želite poskusiti z gosto hrano, bodite pozorni na naslednje znake:

Da glavico drži trdno pokonci: Res je, če otrok še ne drži samostojno glavice, mu ne smemo ponuditi pretlačene hrane. V ležečem položaju bi se mu hitro zaletelo. Gosta hrana oziroma koščki goste hrane naj počakajo, dokler otrok dobro ne sedi sam, to pa se navadno ne zgodi pred 7. mesecem.

Potiskanje jezička iz ust: To je odličen domači preizkus, če je otroček že pripravljen na gosto hrano. Refleks potiskanja jezička iz ust je prisoten nekaj mesecev. Če boste otroku ponudili rižev kosmič, namočen v vaše mleko, in ga bo njegov jeziček takoj porinil nazaj ven, pomeni, da še ni pripravljen na gosto hrano.

Če otrok grabi z roko po hrani, ki jo vidi na mizi: Otroček, ki skuša priti do hrane na vašem krožniku ali je nad koščkom hrane, ki mu jo ponudite, navdušen, vam želi povedati, da je pripravljen na drugačno hrano, kot je je bil vajen doslej.

 

REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863