Bibaleze.si

RAZVOJ OTROKA: 7. mesec / 3. teden

Bibaleze.si

Razvoj otroka

0
13. 10. 2010 13.26

LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Dojenček


Dojenček
DojenčekFOTO: iStockphoto

Verjetno že poskuša sam držati žlico in lahko pije iz skodelice z dvema ročajema. Zanimajo ga tudi prigrizki, še posebej, ker mu začenjajo izraščati zobje in mu takšna hrana blaži skelenje dlesni.

Veliko igrač vzame v roko ali jih pobere s tal ter jih poskuša dati iz roke v roko. Ko kaj prime, si tisto pozorno ogleda, nato pa lahko predmet še obrne, da ga 'preišče' še z druge strani.

Dojenček nadaljuje iskanje načinov komunikacije, tako da na primer klepeta z vami in se ustavi ter posluša, ko govorite vi. Lahko posnema nekatere vaše glasove, in morda dviguje roke, ko želi, da ga dvignete.

(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)

Kaj zmore?

Preizkušal bo meje vaše ljubezni. Znal bo uporabiti ves svoj šarm, da vas bo nasmejal. Če ga držite, bo za kratek čas stal na nogicah. Obožuje igro skrivalnice. Če mu pokrijete obrazek z robčkom in kličete ku-ku, se bo glasno smejal, ko boste robček odstranili. V njegovem besednjaku je vedno več različnih zlogov. V eni sapi izpusti več različnih tonov.

Slinasti poljubčki

Dojenček vam bo morda poskušal pokazati kako se počuti na nekoliko drugačen način. Na obraz vam bo pritisnil slinasti poljubček. Pri tem najbrž ne bo uporabim ustnic, temveč se vas bo dotaknil z dlesnimi.

Kako ga zamotiti?

Naučite dojenčka, da se bo znal igrati tudi sam. Nekaj časa posvetite samo njemu. Pojte mu, pogovarjajte se z njim, berite mu knjige. Dojenček bo tako spoznal, da ste mu na voljo, vendar ne ves čas. Kadar vas bodo klicale še druge obveznosti, dojenčka položite na tla sobe. Ponudite mu igrače, pazite, da jih ne bo preveč, ker s tem dojenčka samo zmedete.
Ko se bo otročiček naveličal prostora, igrač in stvari, ki ga obdajajo, ga odnesite v drugi prostor. Zamenjajte igračke in spet bo zaposlen nekaj časa. Če boste opazili, da se težko sam zaigra, pojdite k njemu in mu pokažite, kako se določeno igračko uporablja, nato mu z mirnim glasom povejte, da boste svoje delo nadaljevali.

Moj otrok včasih škili. Je to huda napaka?

V prvem letu naj vas prav nič ne skrbi. Oči se morajo vzporednega premikanja zrkel šele privaditi. Poleg tega pa očesno motoriko praviloma pregleduje otroški zdravnik pri vsakem pregledu in ta bo pravočasno odkril nepravilnosti, če so prisotne.

Ste utrujeni? Sprejmite pomoč!

Dojenčki so tako ljubki, da prevzamejo vsakega. Opazili boste, da ga babica ali tašča lahko gleda ure in ure. Zakaj ji torej ne bi dovolili ali jo prosili, naj bo pri njem potem, ko je sit, previt in trdno spi? Tisto uro, dve ali tri lahko smuknete v trgovino, k sosedi ali pa v sosednjo sobo počivat.

 

 REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863