Winthrop Niles Kellogg, psiholog, in njegova žena Luella sta izvedla eksperiment, ki je pomešal meje med človeškimi in živalskimi življenji. Namesto, da bi šimpanzinja Guo obravnavali kot žival, sta jo vzgajala kot otroka, njen partner pri igri pa je bil njihov 10-mesečni sin Donald. Vse dejavnosti, ki jih starši običajno izvajajo s svojim otrokom – hranjenje, kopanje, uspavanje – so se izvajale za oba. Tako je šimpanzinja doživela otroško vzgojo, kot jo je prejemal tudi Donald.
Winthrop Kellogg je v svoji knjigi The Ape and the Child zapisoval svoje razmišljanje, zakaj je bil poskus izveden: "Kaj bi bila narava posameznika, ki bi dozorel ... brez oblačil, brez človeškega jezika in brez povezave z drugimi svojimi vrstniki?" S tem je želel raziskati, ali so človeške lastnosti rezultat okolja ali prirojenih genov.
Glavni cilj poskusa Kelloggovih je bilo odkriti, ali šimpanz, vzgojen v človeškem okolju, pobere človeške lastnosti ali pa ostane zvest svojim instinktom. Po mnenju raziskovalcev bi lahko eksperiment pomagal odgovoriti na vprašanje, ali je vedenje šimpanza več kot le genetski dejavnik, ali pa ga lahko spremeni okolje. Za ta namen je Gua živela ob Donaldu in bila deležna iste nege, oblačil in hrane kot človeški otrok.
Po devetih mesecih poskusa pa so se začele pojavljati težave. Donald je začel kazati vedenje, ki je bilo nenavadno za otroka: hlastanje za hrano, borbe z Gua in celo ugrizi. Poskus je bil sprva predviden za pet let, vendar so ga zaradi skrbi za otroka in šimpanza prekinili že po devetih mesecih. Ko je Gua postajala fizično močnejša, so se Kelloggovi začeli spraševati tudi o varnosti svojega sina.
Po končanem poskusu je bila Gua poslana nazaj v kletko z drugimi šimpanzi, kjer je bila ločena od ljubeče družine, ki je postala njen edini skrbnik. Gua je trpela zaradi izgube ljubezni in pozornosti, ki jo je prejemala, in manj kot leto dni po tem je poginila. Uradni vzrok smrti je bila pljučnica, vendar mnogi verjamejo, da je bila smrt posledica travm in stresa, ki ga je doživela po tem, ko je bila ločena od Donalda in Kelloggovih.
Donaldova usoda prav tako ni bila srečna. Ko je odrasel je začel študirati medicino, vendar so čustvene brazgotine iz izkušenj iz poskusa vplivale na njegovo kasnejše življenje. Leta 1973 je storil samomor v starosti 43 let, le leto dni po smrti njegovih staršev.
Vir: vt.co
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV