Pred kratkim je dveletna Mirranda pritekla v sobo svojih staršev z na široko odprtimi očmi. Padla je po tleh in starši niso vedeli, kaj se dogaja. Preiskali so ji usta, vendar niso našli ničesar. Njen oče Patrick Lawson je takoj začel oživljanje. Ko so prišli reševalci, Mirrandino srce ni več bilo. Odpeljali so jo v virginijsko bolnišnico, kjer so jo intubirali in dali na respirator. Od takrat ne reagira in aparati jo ohranjajo pri življenju. Tragedija se je zgodila zaradi malega koruznega zrna, ki se ni razpočil v kokico.
Mirrandini starši verjamejo, da deklica kaže znake napredka, ampak zdravniki želijo narediti teste, s katerimi bi ocenili, ali obstajajo možganske aktivnosti. Na podlagi tega se bodo odločili, ali jo bodo še ohranjali pri življenju. Patrick in Alison si želita, da bi teste opravili malce kasneje, ker verjameta, da bo njuni hčerki bolje, toda v petek je sodišče odločilo, da morajo začeti testiranje.
Britanska bolnišnica St. Johns je s poučnim posnetkom že rešila več kot 40 otroških življenj. V zelo domiselnem videu pojasnijo, kaj lahko starši storijo, če otrok pogoltne igračko in se začne dušiti. Posnetek si oglejte TUKAJ.
Kadar vaš otrok je, bodite v njegovi bližini. Starejše otroke opozorite, da mlajšemu ne smejo dati nobene hrane brez vašega nadzora, še posebej ne bonbonov, lešnikov ali lizik. Otrokom, mlajšim od pet let, ne ponujajte arašidov ali drugih oreščkov, ker se jim lahko zaleti, orešček lahko po sapniku potuje do pljuč. Otrok, mlajši od dveh let, se lahko zaduši tudi z blazino ali odejo v posteljici. V posteljico zato ne dajajte blazine, vzmetnica pa naj bo vedno prekrita s tesno prilegajočo se rjuho. Odeja naj bo zelo lahka, presledek med letvami na ograji posteljice pa mora biti širok od 4,5 cm do 6,5 cm, da otrok ne more potisniti glave med odprtine, ker bi se lahko zadavil. V otrokovem dosegu ne puščajte nobenih predmetov, katerih premer je manjši od treh centimetrov, saj se lahko z njimi zadušijo. V prvih dveh letih življenja otroci nagonsko dajejo stvari v usta. Posebej nevarni so gumbi, frnikole, kovanci, pa tudi kamenčki in majhne okrogle baterije. Slednje niso nevarne samo zaradi zadušitve, temveč lahko jedke snovi v bateriji resno poškodujejo otrokov prebavni trakt. Če otrok pogoltne baterijo, takoj poiščite zdravniško pomoč! Otroci se pogosto zadušijo z deli igrač. Otrok naj se igra le z igračami, ki so primerne njegovi starosti, redno jih tudi pregledujte, če so manjši deli še vedno dobro pritrjeni. Za zadušitev so zelo nevarne tudi igrače na vrvici. Otroku ne obešajte dudk in igrač okoli vratu, pa tudi otroška oblačila naj ne bi imela vrvic ali trakov. Prav tako so nevarne vrvice zaves in žaluzij. Plastične vrečke so za otroke, mlajše od dveh let, zelo nevarne. |
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV