Bibaleze.si

Test DNK potrdil materinstvo. A Osojnikova pravi, da ima več razlogov za sum

N. K.

Resnične zgodbe

3
30. 05. 2018 18.22

Melita Osojnik je na Facebooku objavila, da išče svojega otroka, saj sumi, da je bil njen otrok zamenjan v porodnišnici. V želji pomagati je objavo delilo skoraj 18.000 ljudi. Na inštitutu za sodno medicino pravijo, da je test DNK potrdil materinstvo, v porodnišnici zavračajo možnost o zamenjavi.

image (28)
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pevka, pisateljica knjig za otroke in izvajalka glasbeno-lutkovnih predstav Melita Osojnik na Facebooku navaja, da je leta 1980 v Kranju povila zdravega otroka, a naj bi ga še isti dan zaradi dihalnih težav odpeljali na Pediatrično kliniko Ljubljana. Prihodnji dan naj bi ji povedali, da je žal umrl.

Kaj, ko se po porodu zgodi najhujše? Kaj prestajajo starši in kako pomagati?

A po njenih navedbah je pred nedavnim pridobila podatke, na podlagi katerih sklepa, da je bil otrok zamenjan in da je bil dejansko njen oddan v posvojitev. Na obdukcijskem listu naj bi bilo namreč navedeno, da je bil umrli otrok za 840 gramov težji od otroka, ki ga je rodila. Obenem se spominja, da je približno takrat rodila ženska iz BiH, katerega otroka naj bi obljubili nekomu v posvojitev. Sumi, da otrok te ženske ob porodu ni preživel, zato naj bi vzeli njenega otroka.  

Otroci, zamenjani v porodnišnici. Nas mora skrbeti?

Žal ji zaradi zastarelosti primera inštitucije ne morejo pojasniti, kaj se je dejansko zgodilo, je zapisala. Dodatno je za Bibaleze.si pojasnila, da se je obrnila na kranjsko porodnišnico, kjer naj ne bi dobila uporabnih informacij. Na kranjskem centru za socialno delo ji zaradi varovanja osebnih podatkov ne morejo dati informacij. Zadevo je prijavila tudi na policijo, vendar se po njenih navedbah od 19. februarja ni zgodilo praktično nič.

Na vprašanje, kdo vse ji je doslej pomagal, je odgovorila, da socialna delavka, ki je poklicala tožilstvo, kjer so ji svetovali prijavo na policijo. Njena odvetnica je poslala dopis na kranjsko porodnišnico. "Odgovor je prišel po enem mesecu in 18 dneh - brez uporabnih informacij," je sporočila. 

Za objavo na Facebooku se je odločila, da bi dosegla čim širši krog ljudi. Upa, da ji kdo pomaga najti otroka, če je še živ. "Ker mi je postalo jasno, da policija ne bo storila nič, saj za to ni volje ali dovoljenja in si ne želijo diskreditirati Inštituta za sodno medicino, kjer je bil opravljen test DNK. Nikoli prej nisem pomislila, da moj otrok v resnici ni umrl," je poudarila.

Slovenci so se odzvali in so ji pripravljeni pomagati - njeno objavo je na Facebooku delilo že skoraj 18.000 ljudi. Obenem jo zapis komentiralo več kot 2500 uporabnikov, ki ji izrekajo podporo in ji želijo srečo. Nekateri pa pišejo celo o podobnih primerih, ki so se dogajali v tistem času v slovenskih porodnišnicah.

Odzvali so se v pristojnih inštitucijah

Zgodbo pozorno spremljamo tudi na Bibaleze.si, kjer smo za dodatna pojasnila prosili tudi pristojne inštitucije. Od nekaterih še čakamo odgovore, saj gre za zapleten primer.

Predstojnik Inštituta za sodno medicino Jože Balažic je za Bibaleze.si pojasnil, da se lahko razlikuje teža živega in mrtvega. Po njegovih besedah so Osojnikovi lani predali dokumentacijo in tudi opravili test DNK, ki je potrdil materinstvo. Spominja se, da je takrat dvomila v njihove rezultate in zaprosila za vzorec, ki bi ga dala testirati v drugem laboratoriju. Zahtevano so ji tudi izročili, je povedal.

Osojnikova je na njegove navedbe dejala, da ima več razlogov za sum v rezultate. Po njenih besedah so večkrat delali teste iz različnih vzorcev, saj naj bi bilo tkivo neprimerno, pa tudi kontaminirano s strani laborantov. Prav tako naj bi vztrajali, da se testiranje naredi na njihovem inštitutu, za kar naj bi ji ponudili tudi popust. Povedala je, da so ji na njeno zahtevo izročili tkivo, ki ga je dala testirati v ZDA. Vendar je iz ameriškega laboratorija dobila odgovor, da je vzorec neuporaben, je pojasnila. Njen sum o prikrivanju resnice se je poglobil ob dejstvu, da je dobila neuporaben vzorec, je dodala.

Osojnikova se je v prvi polovici januarja letos obrnila tudi na kranjski center za socialno delo, je sporočil njihov direktor Marjan Podbevšek. "Tako kot v podobnih primerih, ko se obrnejo na nas bodisi ožji sorodniki posvojenih otrok, bodisi posvojenci, ki bi radi raziskali svoje korenine, smo tudi njej prisluhnili, preverili našo evidenco in jo seznanili z ugotovitvami. Izkazalo se je, da v naših evidencah nimamo listin, ki bi se ujemale z njenimi navedbami. V zvezi z vašim vprašanjem, če je bil na konkreten datum, ki ga navajate, na našem centru posvojen kak otrok, vas seznanjamo, da iz naših evidenc ni razvidno, da bi bila navedenega dne na centru izvedena kakršna koli posvojitev," je pojasnil.

Zadevo je prijavila tudi na policiji. Na kranjski policijski upravi so pojasnili, da postopek o domnevni zamenjavi otroka v začetku osemdesetih še poteka, tako da še preverjajo vse navedbe. Po končani preiskavi bodo tudi v primeru zastaranja z ugotovitvami seznanili tožilstvo.

Direktorica kranjske porodnišnice Polona Podnar je za Bibaleze.si povedala, da so z Osojnikovo pregledali vso dokumentacijo in sodelovali z njo. Dodala je, da so odprti za morebitna dodatna pojasnila. Je pa poudarila, da glede na pregledano dokumentacijo izključujejo možnost zamenjave dojenčka.

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ne morejo komentirati konkretnega primera. Ljudem, ki se obrnejo na njih, pa ponavadi predlagajo, naj se obrnejo na pristojen center za socialno delo, kjer jim lahko pomagajo, saj razpolagajo z več informacijami. Dodali so, da bi morda lahko pomagali tudi na policiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863