
''Najina otroka tako spita že skoraj dve leti. Nekateri bi rekli, da smo grozni starši, ker živimo v hiši, v kateri morata deliti sobo in nimata veliko zasebnega prostora. Ampak takšna je resnica: najina otroka sta bila majhna, ko sva se morala finančno in osebno žrtvovati, da bi prišli do točke, kjer smo sedaj. Onadva se ne spomnita teh dni,'' je spregovorila mama. Izpostavila je, da ima njihovo finančno stanje sedaj veliko več prostora za 'igranje' in da lahko uživajo v stvareh, za katere si ni nikoli mislila, da si jih bodo lahko privoščili (plavanje, drsanje, potovanje v Južno Afriko). ''Vendar ne želiva, da odraščata misleč, da jima je vse položeno v zibelko. Želiva, da dasta čez izkušnjo kratkotrajnega odrekanja zaradi dolgotrajne koristi. Zato smo najeli hišo, ki nima idealnega kotička za spanje (skupaj z ostalimi stvarmi, ki niso idealne), ker nam to omogoča agresivno varčevanje in velikodušno darovanje.'' Prepričana je, da bosta njena otroka lekcijo o zadovoljstvu imela za vse življenje, ne glede kje bosta živela.
Z njo se je strinjala Kristen Warren, ki je dejala, da sta z možem kupila večjo hišo, samo zato da bi njena sinova imela lastno sobo. Toda fanta sta se samostojno odločila, da sobo želita delita in da je le-ta njun najljubši kotiček.
Mnogi so se strinjali, da je pametno vzgajati tako otroke, da si bratje in sestre delijo sobo, toda veliko je tudi takšnih, ki menijo, da je to primer groznega starševstva in da ima vsak otrok pravico do zasebnosti.
Le redko katera družina z dvema, tremi, štirimi … otroki lahko vsakemu posameznemu omogoči njegovo lastno otroško sobo. Če si jo deli več majhnih glavic, zna biti zelo zabavno, če pa je med njimi prevelika starostna razlika, če imajo povsem drugačen značaj, potem lahko pride do težav. Ključno je, da ima v sobi vsak svoj kotiček za razmišljanje, samostojno igranje, učenje …

Težave, ko je v sobi več otrok
Mogoče ima en izmed otrok nemiren sen, se pogosto zbuja jokajoč – to lahko vpliva na drugega, ki zaradi tega prav tako začne vstajati sredi noči in se pritoževati.
Če morajo vstajati ob različnih urah, lahko tisti prvi zjutraj zbudi preostale, pa čeprav to ni potrebno.
Po navadi se razdražljivost, jokavost, nemirnost pred spanjem kar širi z enega otroka na drugega in potem je težje ugasniti luč in jih kar se da hitro umiriti.
Velika težava je, če mora starejši brat ali sestra sobo deliti z mlajšim bratom ali sestro.
Prednosti skupne otroške sobe
V skupni otroški sobi bodo postali še bolj povezani, še bolj se bodo imeli radi in še bolj bodo uživali drug ob drugem.
Naučili se bodo skrbeti zase in druge brate in sestre. Prav tako bodo z veseljem delili svoje stvari z drugimi sorojenci.
Strokovnjaki so ugotovili – če en otrok zelo rad bere, bo to z največjim navdušenjem počel tudi drugi otrok.
Če je en zelo nadarjen za umetnost, bo ustvarjalnost prebudil tudi v drugih bratcih in sestricah.
Slabosti skupne sobe
Če se en otrok zbuja sredi noči, se zelo hitro lahko zbudijo vsi prisotni v sobi.
Otroci z različnimi značaji lahko težko delijo sobo z drugimi brati in sestrami. To lahko povzroči nenehne prepire, kričanje, pritoževanje …
Vsak otrok potrebuje svojo zasebnost in če je soba premajhna, lahko pride do kakršnih koli težav.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV