Bibaleze.si

Resnična izkušnja mamice Ane

N. K.

Resnične zgodbe

0
18. 03. 2015 08.28

Ana Devayani Kersnik, inštruktorica joge, je pred enim mesecem povila sina Jako. Z njo smo se pogovarjali, kako je preživela nosečnost, kako je prebrodila težave in kako aktivno je njeno življenje po porodu.

Ana Devayani Kersnik

 

Ana Devayani Kersnik
Ana Devayani Kersnik FOTO: Anže Kacin
Kakšna je bila vaša nosečnost? Ste imeli težave, s katerimi se soočajo vse nosečnice?

Moja nosečnost je bila prelepa. Do četrtega meseca sem vodila še zadnje nastope vseh plesnih šol, kjer sem poučevala ples, nastopala kot plesalka, se s prijatelji udeležila Oviratlona na Pokljuki in poučevala svoje vadbe – aerobiko, pilates, jogo. Peti mesec sem že malo zmanjšala število vadb in nastopov v Sloveniji in tujini. Šesti mesec je bil srfarko-jogijsko obarvan, saj sem odpotovala na Portugalsko, kjer sem poučevala jogo v surf campu. Sedmi in osmi mesec sem preživela s svojim zaročencem v vojaški bazi v San Antoniju, kjer sem sama izvajala jogo in se udeleževala delavnic. Sredi osmega meseca sva se vrnila domov, kjer sem zadnja dva meseca učila jogo v Sloveniji.

Tako kot vse nosečnice sem se tudi jaz srečala z nosečniškimi težavami, a na srečo ni bilo nič hudega. Redno sem hodila na preglede, si privoščila počitek, skrbela za prehrano in gibanje. Slabost je bila prisotna le na začetku, a je pri tem pomagal počitek. Proti koncu nosečnosti sem bila malce bolj utrujena in pojavile so se bolečine v hrbtu, a pri tem je pomagala joga, s katero sem se umirila in pridobila novo energijo ter si pregibala hrbet, da so bolečine izginile.

Koliko je danes star vaš otrok? Zaupajte nam kaj o njem, o vašem skupnem preživljanju časa ...

Otrok je danes star dober mesec. Ime mu je Jaka. Že sedaj obožuje 'vozičkanje' po sončku in lažje gibalne vaje. Sedaj spi že 7 ur ponoči in se s partnerjem dobro naspiva. Najini dnevi potekajo različno, a predvsem sedaj je še v fazi hranjenja in spanja, tako da se pridno dojiva, masirava in spiva.

Najlepše ga je opazovati, kako iz dneva v dan napreduje, kako se mu krepita vrat in hrbtenica, kako močen stisk rokice že ima ter kako je že sedaj rad aktiven in uživa v vodi, ko se kopava. To je definitivno obdobje, ko je vsak napredek nekaj najbolj čudovitega za vsakega starša.

Med nosečnostjo ste se še naprej ukvarjali z jogo. Pravzaprav ste tudi poučevali jogo druge. Kako vam je to uspevalo? Ali ni bilo prenaporno za vas?

Jogo sem poučevala tudi na Portugalskem – surf campu in v Ameriki. Prav tako sem se udeležila tribal fusion (trebušni plesi in joga) delavnic na Češkem in joga delavnic na Hrvaškem.

Izredno rada, poleg izvajanja joge in plesanja, potujem. To mi je dalo nove navdihe in izzive. Ves čas sem skrbela za svoje in dojenčkovo udobje, se nisem preveč naprezala in če je bilo potrebno, sem si vzela čas le zase/za naju. Sem pa ves čas spremljala razvoj otročka in tudi njegovo zdravstveno stanje, pred, med in po potovanju.

Kaj vam je med nosečnostjo dala joga? Zakaj ste se pravzaprav zaradi redne vadbe počutili tako odlično?

Joga mi je pomagala pri nosečniških težavah in mi vlila pozitivo in poskrbela za odlično zdravstveno stanje.

Z jogo sem poskrbela za pravilno dihanje in gibanje. Vsakodnevno sem si razmigala sklepe, raztegnila mišice, prekrvavila telo, kar mi je pomagalo in učinkovalo na celotno telo. Predvsem sem izvajala tehnike sproščanja in dihalne vaje, s čimer sem si umirila misli in sprostila telo.

Ana Devayani Kersnik
Ana Devayani Kersnik FOTO: osebni arhiv

Vas je bilo kdaj strah, da pretiravate z vadbo? Da lahko škodite otroku? Ste se o tem posvetovali z izbranim ginekologom ali zdravnikom?

Ker je šlo za prvo nosečnost, sem bila še dodatno pazljiva. Prebrala sem ogromno knjig, priročnikov, pregledala videe in vedno vse vaje izvajala s previdnostjo. Takoj, ko sem ugotovila, da sem noseča, sem se posvetovala s svojo ginekologinjo in osebnim zdravnikom, ki sta spremljala razvoj otročka in najino zdravstveno stanje. Predvsem pa sem poslušala telo in se sproti prilagajala. Vedno, ko sem začutila bolečino, nelagodje ali neprijetnost, sem z vadbo prenehala in počila.

Bila sem seznanjena z vsemi negativnimi posledicami, ki lahko sledijo ob različnih položajih in iz meseca v mesec počasi izločevala vaje, ki niso bile primerne zame in za otroka. Prilagajala sem si intenzivnost in si sestavljala programe glede na lastne potrebe in potrebe otroka.

Kakšen porod je za vami? Menite, da vam je bilo v pomoč v porodni sobi tudi znanje iz joge? Ali pa ste prav zaradi joge, gibčnosti, pravilnega dihanja, lažje rodili?

Za mano je prečudovit porod, saj nisem bila nič prerezana in rodil se je zdrav, prelep sinček Jaka. Rodila sem na Jesenicah, kjer uvajajo naravni porod. Rodila sem v štirih urah, kamor so vštete vse priprave porodniške sobe in priprave osebja v porodnišnici. Bolečine so bile hude, a sem jih premagovala s svojim znanjem dihanja in aktiviranjem trebušnih in medeničnih mišic.

Izredno mi je pomagala fizična pripravljenost, predvsem gibčnost. Zagotovo se pozna, če ženska zmore dati noge za glavo oz. naredi špage, saj pri tem lahko dalj časa ohranja isti položaj in omogoči tudi otroku laži prihod na svet.

Po porodu pozabiš na bolečino, ki si ga čutil ob rojevanju. Ko se otrok rodi, je to najlepši in neprimerljiv trenutek, ki ga je nemogoče opisati … lahko ga le občutiš in ohraniš v spominu. Zato je dobro, da se vsaka mamica pripravi na porod najbolje, kar se da, saj je pri rojstvu otroka prav tako pomembno zdravje in stanje bodoče mamice, ki bo še v istem dnevu sprejela vse materinske obveznosti in potrebovala moč, ne le zase in svoje okrevanje, a tudi za skrb svojega otročka, ki jo bo potreboval. Pri tem so mamice, ki so bile športno aktivne, običajno boljše fizično pripravljene in lažje prenesejo porod in okrevanje po njem.

Porod pa je ne le preizkus kondicijske pripravljenosti novopečene mamice, ampak tudi psihične. Potrebna je priprava na porod, saj je vse to šok za telo. Vsaka nosečnica si želi, da se otrok rodi zdrav, predvsem pa živ. Pri tem je potrebno ohraniti mirno kri, poskrbeti, da nas čustva ne preplavijo in ohraniti sproščenost, da porod lažje in lepše poteka. Pri tem joga zagotovo pomaga z dihalnimi vajami, meditacijo in tehnikami sproščanja.

Se pravi – jogo bi priporočili vsaki nosečnici, tudi tisti, ki se prej ni ukvarjala z njo. Kakšne so prednosti te vadbe, ki bi jih še posebej poudarili?

Jogo bi priporočila vsem, ne samo aktivnim športnicam, ampak tudi mamicam, ki prej niso bile športno aktivne. Dobro je, da ženska tako najde čas zase, se sprosti, naredi nekaj zase in za svojega otroka. Poudarjam pa, da je pri vsem tem potrebno pridobiti znanje od inštruktorja joge, da te popravi v asanah-telesnih položajih, prikaže pravilni način dihanja in svetuje, kaj je priporočljivo glede na zdravstveno stanje vsakega posameznika oz. posameznice.

Pilates
PilatesFOTO: Profimedia

Vsi inštruktorji pa vedno opozarjamo na predhoden posvet z osebnim zdravnikom ali ginekologom zaradi preventive. Saj veste kako pravijo, boljše preventiva, kakor kurativa.

Zakaj izbrati jogo? Sem inštruktorica Mat pilatesa, joge, aerobike in plesalka. Tečaje opravljam ne le v Sloveniji, ampak tudi v tujini, prav tako poučujem. To poudarjam, saj imam rada vse skupinske vadbe, od visoko intenzivnih do nizko intenzivnih in imam kar precej širok spekter znanja na vseh področjih. Jogo priporočam pred in med nosečnostjo ter prav tako po porodu, saj je prilagodljiva vsakemu posamezniku, posameznici in odlično vpliva na več stvari. Predvsem je gibanje povezano z dihanjem, s čimer očistimo telo, se poslušamo (kaj nam odgovarja) in zaradi tega ne gremo preko svojih meja. To je glavna prednost joge za nosečnice, saj je potrebno, da se izogibajo poškodbam in vsemu, kar bi lahko ogrozilo njihovo zdravje in zdravje otročka. Poleg tega poskrbi za sprostitev telesa, kar pomeni dobro psihično in fizično pripravljenost na porod, kar bodoča mamica zagotovo potrebuje.

Z jogo pa se ukvarjate tudi po porodu. Kdaj najdete čas? Kako vam uspe še vedno ostati aktivna?

Joga zame ni le vadba, je način življenja. Takoj, ko vstanem in se uredim, ne morem brez joge, s katero začnem in po navadi tudi končam dan. Z jogo se telo lepo prebudi in tako lažje premagujem stres in vsakodnevne težave. Definitivno pa vključim otroka pri svojih aktivnostih in s tem skupaj preživljava najin prosti čas.

Časa imam pa največ takrat, ko otroček še spi, in sicer izkoristim čas zjutraj in zvečer, ko se dobro naje in lepo zaspi.

Ste zaradi nje hitreje izgubili med nosečnostjo pridobljene kilograme? Se vam je zato hitreje povrnila postava, ki ste jo imeli prej?

O pridobljenih kilogramih na srečo težko govorim, saj sem med nosečnostjo pridobila približno osem kilogramov, kar je izginilo že po samem porodu. Ohranila sem svoje prehranjevalne navade in bila aktivna. Ves čas sem bila v gibanju in se s čim ukvarjala, tako da niti nisem imela časa za poležavanje. Sem pa pazila na reden počitek in da se nisem preveč naprezala oz. da sem pazila tudi na dobro počutje in zdravje svojega otročka.

Joga mi je pomagala pri krčenju maternice oz. se mi je zaradi joge povrnila pravilna drža, ki se je zaradi nosečniškega trebuščka malce spremenila. Prav tako mi je pomagala, da sem ostala ves čas čim bolj spočita, sproščena, kar mi je dalo pozitivno energijo in moč tudi po neprespani noči.

Lahko rečete, da vam joga pomaga tudi ob tistih dneh, ko bi bili drugače nejevoljni zaradi pomanjkanja spanja in preutrujeni zaradi materinskih obveznosti?

Ravno takrat je dobro poskrbeti zase in si vzeti vsaj 15 minut, da se telo dobro pregiba in z dihalnimi vajami sprosti. Seveda je spanec odločilnega pomena za vsakogar, saj smo brez rednega in kakovostnega spanca bolj razdražljivi in težje funkcioniramo. Ravno zato skrbim, da redno dobro spim in s tem lažje opravljam materinske obveznosti. Ko pa ni časa za spanje, pa izvajam tudi nidra jogo, ki zagotavlja sproščenost in svežino, ki jo potrebujem za tisti dan. Že dihalne vaje nam poglobijo dihanje in poskrbijo za sprostitev in poživitev, kar pride prav vsaki mamici – sploh po neprespani noči.

Pilates
PilatesFOTO: Profimedia


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863