Objavo Melite Osojnik o domnevni zamenjavi otroka v kranjski porodnišnici leta 1980 je v želji pomagati delilo več kot 19.000 in komentiralo 1300 uporabnikov Facebooka. Zapisala je, da je leta 1980 rodila zdravega otroka, vendar so ji pozneje povedali, da težko diha. Zato naj bi ga prepeljali v ljubljansko pediatrično kliniko, kjer naj bi naslednji dan umrl. Da je resnično umrl, naj bi verjela vse do prejema obdukcijskega zapisnika, na katerem pa je opazila neujemanje s porodno težo svojega in obduciranega otroka. Zato je posumila, da je bil otrok zamenjan in mogoče pozneje posvojen.
Za objavo na Facebooku se je po lastnih navedbah odločila, ker je zadeva zastarala, ker institucije zavračajo sodelovanje in ker je želela pritegniti čim širši krog ljudi, ki bi ji lahko pomagali. "Zato se obračam na javnost: prosim vse, ki ste pripravljeni pomagati, da mi sporočite, če poznate osebo ali ste sami oseba, rojena med 15. in 24. 5. 1980 v Kranju, imate krvno skupino A ali 0 Rh negativno in ta ni združljiva z vašimi starši, da mi to sporočite v zasebno sporočilo," je zapisala na koncu.
Danes so se na zadevo širše odzvali v kranjski porodnišnici. Odziv na njihovo željo objavljamo v celoti: "V zvezi s sporočilom o domnevni zamenjavi otroka v Porodnišnici Kranj leta 1980, ki ga je gospa Osojnik objavila na Facebooku in je nato zaokrožilo po vseh medijih, v imenu Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj ostro zavračam vsakršne obtožbe tako glede zamenjave otroka kot tudi glede nepripravljenosti za sodelovanje pri razjasnjevanju dogodkov.
Gospa Melita Osojnik se je v zvezi z domnevno zamenjavo njenega otroka v BGP Kranj prvič oglasila septembra 2017. Z gospo sem se prijazno pogovorila in ji obljubila, da bom zadevo preverila in storila vse, kar je v moji moči, da vso stvar razčistimo, kar sem tudi storila. Gospe Osojnik smo izročili fotokopije dokumentacije, ki se tiče njenega poroda in v porodni knjigi preverili porodne teže otrok, ki so bili rojeni v maju 1980 ter ugotovili, da nobena ne ustreza teži, ki je bila zapisana v obdukcijskem zapisniku. Gospa je želela tudi druge podatke o otrocih, ki so bili takrat v porodnišnici, česar pa ji zaradi varstva podatkov naših pacientov ne moremo dati. Prav tako ji ne morem povedati, kateri otrok je takrat šel v posvojitev, ker teh podatkov v porodnišnici sploh nimamo. Kljub temu sem želela gospe pomagati pri razjasnjevanju dogodkov, zato sem ji celo sama predlagala, naj se v primeru utemeljenega suma, da je res nekaj narobe, obrne na policijo, ki bo lahko morda po uradni poti prišla še do kakšnih podatkov, s katerimi sama ne razpolagam. Ob njenem obisku septembra, niti v kasnejši komunikaciji pa mi gospa Osojnik ni povedala, da je bilo s strani Inštituta za sodno medicino že potrjeno njeno materinstvo umrlega otroka.
V BGP Kranj se že od samega začetka trudimo delati strokovno in korektno, k čemur spada tudi zagotavljanje varnosti naših porodnic in novorojenčkov, kar dokazujemo tudi z ustreznimi mednarodnimi certifikati. Takšne neutemeljene obtožbe lahko pomenijo veliko škodo za ugled naše bolnišnice, zato pričakujem tako opravičilo gospe Osojnik kot tudi korektno poročanje novinarjev o tej zadevi," je zapisala direktorica porodnišnice Polona Podnar.
Po navedbah Osojnikove se je v porodnišnici osebno zglasila kmalu po prejemu obdukcijskega lista. Po pogovoru z direktorico pa naj bi na pisni odziv porodnišnice čakala mesec dni. Glede testa DNK pa je dejala, da ni imela več stikov z njimi, ko je bil opravljen. Poudarila je, da ima dovolj razlogov za dvom, da pa ne želi nikogar obtoževati niti blatiti, temveč je njen namen raziskati zadevo. Obenem je pozvala pristojne inštitucije, naj dajo podatke o rojstvih v tistem času v pregled, da pride stvari do dna.
Oporeka testu DNK, ki je potrdil materinstvo
Predstojnik Inštituta za sodno medicino Jože Balažic je včeraj za Bibaleze.si pojasnil, da se lahko razlikuje teža živega in mrtvega. Po njegovih besedah so Osojnikovi lani predali dokumentacijo in tudi opravili test DNK, ki je potrdil materinstvo. Spominja se, da je takrat dvomila v njihove rezultate in zaprosila za vzorec, ki bi ga dala testirati v drugem laboratoriju. Zahtevano so ji tudi izročili, je povedal.
Osojnikova je na njegove navedbe dejala, da ima več razlogov za sum v rezultate. Po njenih besedah so večkrat delali teste iz različnih vzorcev, saj naj bi bilo tkivo neprimerno, pa tudi kontaminirano s strani laborantov. Prav tako naj bi vztrajali, da se testiranje naredi na njihovem inštitutu, za kar naj bi ji ponudili tudi popust. Povedala je, da so ji na njeno zahtevo izročili tkivo, ki ga je dala testirati v ZDA. Vendar je iz ameriškega laboratorija dobila odgovor, da je vzorec neuporaben, je pojasnila. Njen sum o prikrivanju resnice se je poglobil ob dejstvu, da je dobila neuporaben vzorec, je dodala.
Osojnikova se je v prvi polovici januarja letos obrnila tudi na kranjski center za socialno delo, je sporočil njihov direktor Marjan Podbevšek. "Tako kot v podobnih primerih, ko se obrnejo na nas bodisi ožji sorodniki posvojenih otrok, bodisi posvojenci, ki bi radi raziskali svoje korenine, smo tudi njej prisluhnili, preverili našo evidenco in jo seznanili z ugotovitvami. Izkazalo se je, da v naših evidencah nimamo listin, ki bi se ujemale z njenimi navedbami. V zvezi z vašim vprašanjem, če je bil na konkreten datum, ki ga navajate, na našem centru posvojen kak otrok, vas seznanjamo, da iz naših evidenc ni razvidno, da bi bila navedenega dne na centru izvedena kakršna koli posvojitev," je pojasnil.
Zadevo je prijavila tudi na policiji. Na kranjski policijski upravi so pojasnili, da postopek o domnevni zamenjavi otroka v začetku osemdesetih še poteka, tako da še preverjajo vse navedbe. Po končani preiskavi bodo tudi v primeru zastaranja z ugotovitvami seznanili tožilstvo. Na vprašanje, ali imajo še kakšno tovrstno prijavo o domnevni zamenjavi dojenčka, so odgovorili, da "v razpoložljivih podatkih ni evidentiran noben tak primer, ki bi ga obravnavala Policijska uprava Kranj".
Javili naj bi se še dve mamici
Osojnikova je medtem na Facebooku objavila, da sta se ji javili še dve mamici s podobnima zgodbama. "Povejte še druge, več ko nas bo, več bomo dosegle. Pošljite mi zasebno sporočilo, da ga ne spregledam med številnimi komentarji. Hvala!"