Bibaleze.si

Če se dojenček smeji, še ne pomeni, da je srečen!

N.R

Dojenček

0
08. 09. 2010 15.30

Do nedavnega je veljalo, da dojenčki ne čutijo bolečine, ker se še ne zavedajo dovolj, da bi jo čutili. A znanstveniki so ugotovili, da je tako mišljenje popolnoma napačno.

Smeh
Smeh
SmehFOTO: iStockphoto

Če želite vedeti, kako se počuti vaš dojenček ali otrok, ni dovolj, da pogledate njegov obraz. Nekoč so verjeli, da če je otrokov obraz nasmejan, se počuti dobro. Strokovnjaki pa menijo, da je takšno mišljenje napačno.

Do sedaj naj zdravniki novorojenčkom in dojenčkom ne bi dajali zdravil proti bolečinam, saj so bili prepričani, da bolečine ne čutijo. Pri starejših starših pa je celo veljalo, da žlička sladkorja, ki ga dobi dojenčke, lahko odpravi bolečine. To so verjetno sklepali, potem ko se je ob „sladkorni“ žlički izraz na otrokovem obrazu spremenil.

Znanstveniki na londonski univerzi so opravili raziskavo, pri kateri so merili in opazovali delovanje in odziv možganov pri dojenčkih, ki so jim zdravniki jemali kri iz pete na nogici. Čeprav je pri nekaterih dojenčkih izraz na obrazu ostal nespremenjen so se možgani odzvali na bolečino.

Torej je šlo pri sladkorju, ki so ga nekoč dajali otrokom, samo za preusmeritev otrokove pozornosti. Kot pravi neonatologinja Judith Meek to pri novorojenčku ali dojenčku lahko storimo tudi s hrano ali le s pestovanjem. Bolečine mu s tem ne odvzamemo, le zamotimo ga malo. Ne gre si torej predstavljati, da mora otrok, ki se je rodil prezgodaj, prestati najmanj deset bolečih postopkov takoj po rojstvu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863