
Koža je naš največji organ. Našemu organizmu zagotavlja obrambo in zaščito, pomembno vlogo pa ima tudi pri regulaciji telesne temperature. Prek čutilnih telesc in senzibilnih živcev je koža posrednik med organizmom in okolico ter čutilni organ za dotik in bolečino. Svoje naloge lahko koža opravlja le, če je zdrava in nepoškodovana.
Dojenčkova koža
Koža dojenčka se od kože odraslega človeka razlikuje predvsem po tem, da je tanjša in bolj navlažena. Šele skozi mesece rasti pridobiva podobno strukturo, kot jo imajo odrasli. V povprečju je koža dojenčkov kar petkrat tanjša od kože odraslega. Je bolj prepustna, bolj občutljiva in nagnjena k izsušitvi. V prvih tednih po rojstvu je pH-vrednost dojenčkove kože blizu nevtralne, to je pH 7, kar pa pomeni, da koža še ni sposobna nadzorovati rasti mikroorganizmov. Zaradi tega je manjša tudi odpornost proti okužbam. Že v prvih tednih življenja pa nastane kislinski plašč kože, ki otroka ščiti pred kožnimi boleznimi. Koža dojenčka se tudi hitreje celi in zdravi.

Osnovna nega dojenčka se začne z jutranjim umivanjem. Umivati vedno začnemo obraz in postopoma prehajamo po telesu navzdol. Dojenčka je najbolje umivati z mlačno in prekuhano vodo. Enkrat tedensko pa ga lahko umijete v kamilični kopeli. Skuhate kamilice, jih ohladite in precedite. Krpico pomočite vanje in z njo umijete otročka. Občasno lahko za umivanje uporabite tudi oljne robčke, vendar nikar ne pretiravajte! Če ga boste prepogosto negovali z oljnimi robčki, lahko zamašite kožne pore in s tem izzovete preobčutljivost. Čistilni robčki vam bodo prišli prav, ko se boste z dojenčkom odpravili na potovanje ali daljši sprehod, piknik v naravi, tam, kjer nimate možnosti dobiti čiste vode.
Nežno ...
Čiščenje dojenčkove kože mora biti blago in nežno. Ko dojenčka okopate, mora biti temperatura vode prijetna, najboljša je okrog 37 stopinj Celzija. Da preprečite izsušitev kože, dojenčka le občasno umijte tudi z milom. Dojenčki se ne umažejo tako kot odrasli, zato z uporabo mil ne pretiravajte. Dovolj je, če ga enkrat namilite, naslednjič pa okopate le v vodi in tako naprej. Pazite pa, da mila ne vsebujejo agresivnih dišav in sestavin, ki dražijo kožo.
V vročih dneh še posebej skrbno negujte dojenčkove gubice. Te ima za ušesi, pod pazduho, v dimljah, pod koleni, na vratu. Nežno in temeljito jih očistite, dobro osušite in nato namažite. Najboljše je mandljevo olje, primerno pa je tudi hladilno mazilo za ritko.

Nega ritke
Dojenčka previjte najmanj vsake tri ure, razen ponoči, če se ne pokaka. Ko se pokaka čez dan, ga morate seveda takoj previti, da se mu koža na ritki ne vname.
Predel, ki je v plenicah, morate negovati zelo skrbno, predvsem v vročih dneh, saj se takrat še raje pojavi plenični izpuščaj. Ko dojenčka odvijete, kožo dobro umijte in osušite, nato pa namažite z mazilom. Če utegnete, dojenčka pustite nekaj časa odvitega. Nikoli pa ga ne smete odvitega pustiti brez nadzora na previjalni mizi ali na drugi površini, s katere bi se lahko prekotalil in padel na tla!
Oči
Tudi oči dojenčka potrebujejo skrbno nego. Vsako oko posebej morate očistiti s svežo gazo, namočeno v toplo vodo, ali bombažno krpico. Čistite od zunanjega kotička navznoter. Če opazite, da se dojenčku v očesu nabira gnoj ali pa oko postaja rdeče, je priporočljivo, da obiščete zdravnika.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV