Bibaleze.si

Obisk patronažne sestre babice

N.R.

Malček

0
14. 09. 2010 14.07

Vsaka mamica težko pričakuje dan, ko bosta z novorojenčkom iz porodnišnice odšla domov. Tam so zanju skrbeli sestre in zdravniki, doma pa bo družinica prepuščena sama sebi. A brez skrbi, tu je že patronažna sestra babica.

Dojenček se kopa
Babica
BabicaFOTO: iStockphoto

Čeprav težko pričakujejo dan odhoda iz porodnišnice, se pri mamicah pogosto pojavi strah, na koga se bodo doma obrnile z vprašanji. Mamice, ki so že rodile, pa vedo, da jih lahko že naslednji dan na domu obišče patronažna sestra babica.

Kako poteka obisk in kako vas bo patronažna babica našla, je za Bibaleze.si povedala Silva Boh, medicinska sestra babica iz zdravstvenega doma Ljubljana-Center.

Kdo je patronažna sestra babica?

To je oseba, ki se je za ta poklic nekoč izobrazila v babiški šoli, sedaj pa na Zdravstveni fakulteti. Patronažna sestra babica je posebej specializirana za nosečnice, otročnice in novorojenčke.

Ali lahko patronažna sestra bodočo mamico obišče že med nosečnostjo?

Seveda in tudi priporočljivo je! Bodoče mamice imajo veliko vprašanj in skrbi, zato jih obisk patronažne sestre velikokrat pomiri. Nosečnica ima do obiska pravico in najbolje je, da kar sama pokliče "patronažno," ki deluje v njenem kraju. Navadno nosečnici pomagamo odgovoriti na njena vprašanja, ji svetujemo o nakupu in pripravi stvari za novorojenčka, preverimo njen krvni tlak in se pogovorimo o njenem počutju.

Dojenček se kopa
Dojenček se kopaFOTO: iStockphoto

Mamice najbolj skrbi, kako bo patronažna babica vedela, kam mora priti in kdaj?

V Sloveniji je že približno dve leti urejeno tako, da mamica sama pokliče v ustrezni zdravstveni dom in sporoči svoj odhod iz porodnišnice. Nedavno so to opravljale patronažne službe same, danes pa je zaradi varovanja podatkov to urejeno na tak način. Mamice običajno že v porodnišnici dobijo podatke o tem, kam morajo poklicati, oziroma na koga se morajo ob vrnitvi domov obrniti.
V praksi je tako: ko mamica pokliče in sporoči, da prihaja domov, ali da sta z novorojenčkom že doma, patronažna sestra babica pride tisti ali naslednji dan.

Kaj pa če bo mamica z novorojenčkom nekaj časa živela na drugem naslovu?

Vedno pokliče v zdravstveni dom v tistem kraju, kjer bosta z novorojenčkom. Če živi v Kranju, rodila je v Postojni, z novorojencem pa bosta stanovala v Ljubljani, pokliče v ustrezni zdravstveni dom v Ljubljani, kjer bo oskrbovana.

In če mamica ne želi obiska patronažne sestre?

Če obiska ne želi, enostavno ne pokliče in ne sporoči svojega prihoda domov. Večina otročnic pa komaj čaka obisk patronaže, tako da so taki primeri izredno redki.

Kako poteka prvi obisk?

Na prvem obisku se patronažna sestra babica najprej predstavi. Z obema staršema se najprej pogovori o poteku nosečnosti, poroda ... Po pogovoru patronažna medicinska sestra opravi nego novorojenčka. Veliko pozornosti nameni barvi njegove kože, glavi, fontanelam (mečavam na glavici) in popku. Ena od primarnih nalog patronažne medicinske sestre je, da mamico še enkrat pouči, kako naj pravilno neguje še nezaceljeni popek. Pokaže, kako se novorojenčka umije, neguje, svetuje, kako ga obleči in kako se z novorojenčkom ustrezno ravna (handling).

Pestovanje dojenčka
Pestovanje dojenčkaFOTO: iStockphoto

Oskrbite tudi mamico?

Seveda se posvetimo tudi mamici. Pomagamo pri dojenju, pogovorimo se o prehrani med dojenjem. Patronažna sestra  vedno pozornost nameni tudi dojkam, pregleda jih, če niso morda rdeče, ali so v njih zatrdline in podobno. Če je imela mamica epiziotomijo - prerezan presredek - vedno pregledamo rano in jo, če je potrebno, tudi oskrbimo.

Kolikokrat obiščete mamico in novorojenčka?

Če je z mamico in novorojenčkom vse v redu, patronažna medicinska sestra novorojenčka obišče petkrat. Pri naslednjem obisku ponovno oskrbi novorojenčkov popek, če pa je ta že odpadel, bo verjetno na vrsti tudi prvo kopanje, ki je za mlado družino kar velik dogodek. Nato pa v prvem letu otrokovega življenja patronažna medicinska sestra pride na obisk še trikrat: med četrtim in petim mesecem, med sedmim in osmim ter med desetim in enajstim mesecem. Ko otrok dopolni pol leta, patronažna mamici svetuje, kako naj dojenčku postopoma začne dodajati gosto hrano in podobno.

Se mamice lahko obrnejo na vas, tudi če so obiski, do katerih so upravičene, že končani?

Seveda se mamica lahko obrne na patronažno sestro, če je v stiski ali potrebuje pomoč. Največkrat se to ne dogaja in se, če je kar koli narobe z dojenčkom, obrnejo na pediatra, kar je tudi priporočljivo. Se je pa nedavno zgodilo, da me je mamica poklicala, potem, ko je bil otrok star že več mesecev, in je bila v hudi stiski. Nikogar ni imela, na kogar bi se lahko obrnila. Vesela sem bila, da je storila tako in z veseljem sem priskočila na pomoč, saj bi se lahko v nasprotnem primeru  zanjo in za otroka vse drugače končalo ...
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863