To raziskavo so pod vodstvom biologa Douglasa McMahona opravili znanstveniki z inštituta Vanderbilt. Poskus je trajal dve leti, ugotavljali so, kako letni čas vpliva na hitrost bitja biološke ure. Tisti, ki so rojeni pozimi, bi lahko imeli uro, ki bi tekla počasi in bi to posledično vplivalo na njihovo zdravje in lastnosti. Že ob rojstvu ''vsajeni učinek'', ki so ga našli v mišjih dojenčkih, potrjuje dejstvo, da imajo ''zimski'' otroci več možnosti za nevrološke težave, na primer, soočajo se z zimsko depresijo, bipolarnostjo in shizofrenijo. Spoznali so, da je pri miših, rojenih pozimi, biološka ura počasnejša od tiste pri rojenih poleti.
Znano je, da biološka ura pri ljudeh uravnava razpoloženje. In če so ''vsajeni učinek'' našli pri miših, verjetno obstaja tudi pri ljudeh, kar kaže, da to vpliva na veliko število motenj v obnašanju. McMahon meni: ''Čeprav to zveni kot astrologija, je pravzaprav to sezonska biologija.'' Potrebne pa bodo dodatne raziskave, zato da bodo potrdili, kako hitro po rojstvu se vzpostavi biološka ura in ali je njen učinek stalen ali samo začasen. Raziskovalci se sprašujejo, ali je možno, da količina svetlobe, kateri smo izpostavljeni takoj po rojstvu, vpliva na naše razpoloženje. Otroci rojeni poleti so srečnejši, vendar so manj pametni in lahko postanejo kratkovidni. ''Zimski'' otroci so nagnjeni k shizofreniji in imajo več možnosti za alergije.
Komentarji (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV