
V prvem mesecu dojenčkovega življenja je ta pod budnim očesom patronažne sestre. Ta v tem času odgovarja na vsa vaša vprašanja in vam svetuje pri negi vašega dojenčka. Štiri tedne ali mesec po rojstvu pa morate na prvi pregled k pediatru. Na to, da se morate na prvi pregled pri njem naročiti, vas bo opomnila patronažna sestra.
Zdravstvena kartica
Ste že uredili vse potrebno? Takoj ko prejmete otrokov rojstni list, ga predložite svojemu delodajalcu, tisti samozaposleni pa na območni enoti ZZZS. S priporočeno pošto jo boste dobili na svoj naslov v roku dveh tednov, če pa boste do pediatra zaradi nevšečnosti morali prej, lahko to storite z začasno izdanim potrdilom.

Kaj vzeti s seboj?
V mesecu dni se vam je verjetno nakopičilo precej vprašanj, ki jih patronažni sestri še niste utegnili zastaviti. Vestno jih zapišite in za odgovore povprašajte pri prvem sistematskem pregledu. Naj vam ne bo nerodno, strokovnjaki so tam zato, da vam odgovorijo.
Dojenčka oblecite tako, da ga boste lahko hitro in brez težav slekli, zato se oblačilom z veliko gumbi raje izognite. S seboj vzemite mehko brisačo ali majhno odejico, da boste vanj zavili otroka, ko bo ta gol, in plenico, na katero ga boste položili med slačenjem. Ker se prerado zgodi, da se male štručke pokakajo in polulajo, vzemite s seboj dodatne pleničke in vlažilne robčke za čiščenje. Povprašajte, kdaj lahko otroka slečete, da ne bo predolgo gol, pa čeprav zavit v odejico. Nekateri starši neposredno do samega pregleda dojenčkom pleničk niti ne snamejo, temveč to storijo tik pred zdajci.
Vzemite s seboj tudi očka. Dodaten par rok vedno prav pride, dve glavi vesta več in pozabita manj kot ena, navsezadnje pa mali sonček za nego in skrb potrebuje oba. Glede hranjenja ne skrbite. Dojenčka podojite, ko je lačen, da se s tem izognete nepotrebnemu joku, pa naj bo to pred odhodom k pediatru, v čakalnici, ali v ordinaciji med samim pregledom. Osebje mora to razumeti, vmes pa lahko čas zapolnite tako, da se z njimi pogovorite o tistem, kar vas zanima.

Pregledi pri nas
Ob prihodu bo vaš malček dobil zdravstveno kartoteko, v katero bo v obdobju njegovega odraščanja zapisoval vse njegove preglede, podatke o cepljenjih in simptome bolezni. V prvem letu otrokovega življenja boste gospoda ali gospo v beli halji obiskali na vsake tri mesece. Po zakonu imajo dojenčki v Sloveniji pravico do sistematskega pregleda v starosti enega, treh, šestih, 12 in 18 mesecev ter v starosti od treh in petih let, v skladu s tem pa tudi izvedbe obveznega cepljenja, predpisanega s programom cepljenja. Sodeč po slednjem, bodo vašega dojenčka cepili na vsakem sistematskem pregledu, če bo vaš sonček le zdrav. V tem primeru bo cepljenje moralo malce počakati.
Vas pa tare dvom ...
Veliko mamic včasih dvomi v priporočila in ugotovitve zdravnikov, spet druge pretirano skrbi. Kaj pa, če z vašim otrokom ne bo vse v redu? Nihče ni varen pred napakami in tudi izkušen pediater ali zdravnik ni izjema. Če ste v dvomih, za mnenje vprašajte še drugega pediatra ali strokovnjaka. A zaupanje z vašim pediatrom je ključnega pomena. Morda se vam bo včasih zdelo, da iz muhe delajo slona, morda, lahko pa vas ravno s tem motivirajo, da že najmanjšo težavico z očkom rešujeta odgovorno in pozorno.
Je vaš otročiček pretežak, premajhen? Vedeti morate, da so tabele o rasti in teži povprečni statistični podatki, zato ob manjših odstopanjih skrb ni potrebna, zlasti če vam tako zagotovi pediater. In predvsem, kje je meja med resnično in pretirano skrbjo? Kot vedno, se zatecite k pogovoru. Brez ovinkarjenja vprašajte vse, kar bi želeli vedeti. Strokovnjaki so tam zato, da vašemu otroku pomagajo in zagotovijo kar najboljšo oskrbo in zdrav razvoj.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV