Psihologinja Erica Hoff s floridskega raziskovalnega inštituta trdi, da starši z dojenčkom ne govorijo samo zato, da bodo znali več besed. Bolj pomembna je kakovost govora, zato morajo mame in očetje s svojimi malimi potomci govoriti s kompleksnim in bogatim jezikom.
Ugotovili so, da so otroci, s katerimi se v zgodnjem otroštvu niso dovolj pogovarjali, v šoli imeli slabše ocene. ''Prej začnete govoriti z otrokom, bolje bo,'' trdi Hoffova.
In če je le možno, se z dojenčkom pogovarjajte tudi medtem, ko pospravljate, čistite, kuhate. Uredite mu prostor blizu sebe, najbolje na tleh, na ravni podlogi. Naj zasliši vaš glas, prepevajte iz vsega srca, pri tem pa pazite na izgovarjanje posameznih glasov, besed.
Otroka ne učite pomanjševalnic, kot so: psiček, bombonček, rokica, nogica ipd., ne krajšajte predolgih besed, že zgodaj začnite s kompleksnejšimi besedami in obogatite njegov jezik.
V začetni fazi oponašajte živali, mukajte, grulite, čivkajte in spodbujajte dojenčkovo čebljanje in blebetanje.
Zaupajte v moč knjižne besede. Nikoli ni prepozno, da začnete otroku brati. Najbolje bo, da mu krajše pravljice, pesmice berete pred spanjem še, ko je čisto majhen. Navadil se bo na vaš umirjen glas in besede iz slikanice se mu bodo vtisnile v spomin.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV