Bibaleze.si

Rojeni za smeh

Bibaleze.si

Razvoj

0
02. 11. 2012 07.13

Nizozemski znanstveniki so prišli do ugotovitve, da je smeh instinktiven, joka in hlipanja pa se v življenju naučimo pozneje.

Dojenček po kopanju

 

Dojenček po kopanju
Dojenček po kopanjuFOTO: iStockphoto

Jok ni nekaj, kar bi dojenčki znali sam po sebi, temveč so se ga naučili, pravi nizozemska študija, objavljena v reviji New Scientist. Po drugi strani pa je smeh nekaj povsem naravnega. Tako smo, če je verjeti raziskavi, rojeni za smeh!

Zakaj je torej jok, če ni naravno čustvo, prvi zvok, ki ga slišimo pri novorojenčkih? Znastveniki menijo, da otroci ob rojstvu zajokajo zaradi šoka in refleksne potrebe po kisiku, ne pa zato, ker bi bili žalostni.

V študiji je sodelovalo 16 ljudi, od katerih je bila polovica gluha. Ti so proizvajali različne glasove v povezavi z različnimi čustvi, a brez uporabe besed. Ko so raziskovalci posnetke zavrteli v obratni smeri, so zvoki gluhih ljudi najpogosteje zveneli kot smeh ali vzdihi olajšanja. Ker ti smeha niso slišali nikoli v življenju, so znanstveniki sklepali, da tovrstne zvoke proizvajamo povsem nagonsko.

Šele z izkušnjami in starostjo se naučimo izražati žalost in jezo. Sophie Scott z londonskega Inštituta za nevroznanost pravi, da lahko smeh opišemo kot dugačno vrsto dihanja in ne kot vrsto govora. 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863