
Alzheimerjeva bolezen je pogost vzrok demence in še vedno spada med neozdravljive. Časopis Biological Psychiatry je objavil raziskavo, v kateri piše, da družinska trajna ali začasna izguba spomina zelo poveča razvoj te spremembe tudi pri mlajših članih družine. Poleg tega izpostavljajo, da je zelo pomembno, kdo od staršev ima to bolezen.
V Združenih državah Amerike so ugotovili, da zboli več kot pet milijonov starejših ljudi za Alzheimerjevo boleznijo. Kljub temu da ugotavljajo, da posamezniki, pri katerih je v družini že nekdo imel to bolezen, lahko hitreje zbolijo zanjo, ni še znano poganjalo, ne biološko ne gensko. Raziskovalci so upoštevali genski zapis in ali so tvegani geni nasledstvo mame ali očeta. Spoznali so, da je v osebah, katerih mame so imele Alzheimerjevo bolezen, spremenjena višina proteina, t. i. amiloida, ki je glavni znak zanjo, in prav tako prostih radikalov, ki škodijo možganom in drugim organom. Nasprotno od tega so osebe, katerih očetje so imeli to bolezen, imeli višino proteinov znotraj normalnega razpona.
''Naši podatki kažejo, da imajo otroci, katerih mame imajo Alzheimerjevo bolezen, večjo možnost, da kot starejši zanjo zbolijo,'' razlaga zdravnica in vodja te raziskave Lisa Mosconi. ''Zato je zelo pomembno, da razumemo genske mehanizme, ki sodelujejo pri prenosu mamine bolezni na otroke, vendar še niso povsem pojasnjeni. Ko se bo popolnoma ugotovilo, zakaj pride do tega, se bodo te osebe lahko preventivno zdravile še pred pojavom prvih ključnih simptomov.'' Urednik časopisa Biological Psychiatry in zdravnik John Krystal dodaja, da je to raziskovanje ključno, saj bodo tako lahko razvili zdravilo, ki bo zmanjšalo možnosti za bolezen, ki jo ima mama.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV