
Do driske lahko pride tudi zaradi zdravil, funkcionalne motnje prebavnega trakta ali zaradi preobčutljivosti na določeno vrsto hrane.
Kako se prenaša?
Povzročitelji črevesnih okužb so lahko bakterije, virusi ali paraziti. Najpogosteje se takšne okužbe prenašajo z umazanimi rokami, okuženo vodo ali hrano. Se pa virusi prenašajo tudi kapljično, torej po zraku.
Akutna okužba
Akutna okužba črevesja lahko poteka kot blaga bolezen, pri kateri je glavni bolezenski znak driska. Izloček je bolj tekoč ali kašast, iztrebljanje pa pogostejše kot običajno. Včasih se pred iztrebljanjem pojavijo tudi krči v trebuhu. Če je okužba resnejša, se navadno začne z glavobolom, slabim počutjem, otrok je jokav in razdražljiv, morda spi več kot ponavadi, lahko ima povišano telesno temperaturo ali pa bruha. Pri težji obliki lahko krči in driska sledijo šele čez nekaj ur. Trebuh je napet in boleč, včasih je slišno glasno pretakanje.
Ko nastopi driska, je včasih sprva kašasta, nato pa vse bolj tekoča. Pomešana je lahko s sluzjo ali krvjo.
Bruhanje po šestih do 12 urah ponavadi preneha, driska pa ostane še nekaj dni in nato počasi izzveni. Redkokdaj pa traja več kot teden dni. Pri otrocih drisko večkrat spremljata tudi izsušitev in dehidracija.
Otroka morate takoj odpeljati k zdravniku, če v 24 urah ne opazite izboljšave. Nujno zdravniško pomoč potrebuje tudi otrok, ki ima v blatu kri ali gnoj, če ima črno blato, visoko vročino ali če kaže znake dehidracije.

Če telo izgubi preveč tekočine in elektrolitov, ne more več normalno delovati. Dehidracija in neravnovesje soli v telesu sta najnevarnejša zapleta driske. Vzrok zanju je poškodovana črevesna sluznica, ki ne more normalno vsrkavati ali izmenjavati hranilnih snovi, soli in vode.
Dehidracija je še posebej nevarna pri dojenčkih in majhnih otrocih, pri nosečnicah in doječih materah.
Znaki dehidracije so žeja, redkejše uriniranje, temno obarvan urin, suha koža, utrujenost, vrtoglavica. Pri otrocih pa so znaki za dehidracijo tudi suha usta in jezik, jok brez solz, več kot tri ure suha plenička, uplahnel trebušček, lička in udrte oči, visoka vročina, razdražljivost in koža, ki se, če jo narahlo zasukamo s prsti, ne izravna, ostane nagubana.
Če sumite, da je vaš otrok dehidriran, ne smete odlašati, takoj morate poiskati zdravniško pomoč!
Kako preprečimo dehidracijo
Tekočino in elektrolite, ki jih otrok zaradi driske izgublja, morate čim prej nadoknaditi. Telo namreč brez njih ne more normalno delovati.
Dehidracijo preprečite tako, da otroku čim večkrat ponudite tekočino. Pije naj veliko in po požirkih. Čeprav je voda pri preprečevanju dehidracije zelo pomembna, pa ne vsebuje elektrolitov. Te lahko nadomestite z zelenjavnimi juhami, ki vsebujejo natrij in sadnimi sokovi ter sadjem. V lekarni lahko kupite posebne praške, ki vsebujejo elektrolite.

Zdravljenje driske
Če je otrok mlajši od treh let, driske ne smete zdraviti sami doma, ampak je dobro, da obiščete zdravnika, ki vam bo dal vsa navodila. Najbolj pomembno je, da pije dovolj tekočine in da nadomestite izgubljene elektrolite.
Če otrok bruha ali zavrača rehidracijsko tekočino, mu jo dajte čim bolj pogosto po žlički.
Za obnovo črevesne mikroflore lahko otroku date zdravilo z naravnimi izvlečki mlečnokislinskih bakterij, ki ga dobite v lekarni. Dobro je, da zdravilo otrok uživa še teden dni po prenehanju driske, da se črevesna mikroflora uredi.
Kadar drisko povzroča bakterija ali parazit, ni dobro, da jo zaustavljate. S tem namreč lahko naredite več škode kot koristi. Če drisko ustavite, preden se znebite parazita, lahko ostane v črevesju in bolezen se samo še podaljša.
V primeru, da gre za bakterijsko okužbo, bo zdravnik otroku predpisal ustrezno zdravilo.
V lažjih oblikah driska ponavadi izzveni v nekaj dneh, v težjih oblikah pa je možno, da bo otrok potreboval intravenozno infuzijo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV