
Večina staršev se prav v tem obdobju, ko otrok iz vrtca prehaja v šolo, sreča z novimi skrbmi. A otroci prvi šolski dan navadno komaj pričakajo, starši pa imajo pri tem mešane občutke. Poleg tega, da se začne novo poglavje v življenju malčkov, je prvi razred tudi velik finančni zalogaj. Nova šolska torba, knjige, zvezki, pisala … vse to in še več je potrebno izbrati na začetku poletja ali vsaj v zadnjem mesecu pred vstopom v šolo.
Kaj bo odslej drugače?
Otroci imajo prirojen nagon za učenje. Učijo se od rojstva naprej: hoditi, govoriti, se odzivati na različne situacije – a vse to je nagonsko, prirojeno. Ko pa otrok vstopi v šolo, postane učenje drugačno. Znanje pridobiva sistematično, tako kot od njega zahteva šolski sistem. Druga sprememba, ki jo občuti, pa je, da mora za pridobivanje znanja pokazati določeno mero sodelovanja in prilagajanja.

Ne grem v šolo!
Tudi te besede lahko slišimo od malih kratkohlačnikov pred vstopom v prvi razred. Večina jih je občutek ali vtis o šoli dobila od starejšega sorojenca. Torej, če starejši bratec ali sestrica že obiskuje osnovno šolo, je lahko malček mimogrede ujel kakšno besedo v zvezi z njo, ki ni bila ravno prijazna. Morda je opazil, da šola pomeni sedenje za mizo, učenje ter stalno opozarjanje staršev na domače naloge in podobno. Tako mnenje o šoli res ni vzpodbudno – zakaj se ne bi otrok temu upiral, če pa ve, da je v vrtcu čisto drugače?!
Zato je pomembno, kako se o šoli pogovarjate doma, kako jo dojema starejši otrok in, nenazadnje, je najbolj pomembno, kako jo sprejemate starši.
Vrstniki
Prvošolec ne bo imel več prijateljčkov iz vrtca, zdaj se imenujejo sošolci. Potrebo po druženju imajo vsi ljudje, otroci pa še večjo. Tisti, ki so pred šolo obiskovali vrtec, navadno nimajo težav in se hitro vključijo v skupino. Otroci, ki vrtca niso obiskovali, pa imajo lahko na začetku nekaj težav. Včasih, ko so otroci v šolo vstopali s sedmim letom, je obstajala mala šola, ki je bila obvezna za vse otroke, ki niso bili vključeni v vzgojni zavod. Tam so se naučili določenih spretnosti in predvsem socializacije, vključevanja v skupino. Od uvedbe devetletke tega ni več. Skrb, ali bo otrok v skupini, razredu, med sovrstniki sprejet, je tako pri starših pogosta.
Kako se bo znašel?
Čustveno zrel otrok se bo znašel brez težav. Predvsem, če v razredu pozna vsaj nekaj otrok. Tisti, ki so prišli iz drugega kraja ali niso obiskovali vrtca, se bodo morda malo težje vključili v skupino. Pri tem ključno vlogo igrata učiteljica in njena pomočnica. Vsak otrok se mora v razredu počutiti varno in sprejeto, to je osnovni pogoj, preden se začne nov način učenja. Tudi sodelovanje med starši in učitelji je izrednega pomena. Nikar pa ne pozabite, da je dobro, da že na začetku šolanja otroku pomagate k samozavesti in sprejemanju učnega procesa.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV