Bibaleze.si

Kakovostno bivanje v šoli

Nikolina Koljanin

Malček

0
12. 01. 2011 07.25

Zaradi službenih obveznosti morate prvošolčka pripeljati v šolo še pred poukom, kjer je organizirano jutranje varstvo, popoldne pa na vas počaka v podaljšanem bivanju. Le kaj takrat počne? Se uči? Dolgočasi?

Učenci se lahko igrajo, ustvarjajo ...

 

Številni starši se sprašujejo, le kaj počne njihov prvošolec, ko čaka na prvo šolsko uro, ko popoldne čaka, da nekdo pride ponj in ga pospremi domov. Šestletniki so še premajhni, da bi sami hodili v šolo in iz nje, zato na šolah organizirajo jutranje varstvo in podaljšano bivanje, tako da učenci še vedno ostanejo pod nadzorom in vodstvom učiteljev.

V šoli poskrbijo tako za jutranje varstvo kot podaljšano bivanje.
V šoli poskrbijo tako za jutranje varstvo kot podaljšano bivanje.FOTO: POP TV

O tem, kdaj se začne jutranje varstvo, kaj otroci počnejo, ko ne rešujejo nalog v delovnih zvezkih, ko se ne učijo pisati črk in številk ... ko popoldne nestrpno čakajo mamico in očka, smo povprašali učiteljici Polono Zoran in Ireno Kozlevčar iz Osnovne šole Mirna Peč.

Počitek in sprostitev

Vrata šole se v Mirni Peči odprejo že ob šesti uri in jutranje varstvo traja do osme ure, ko učenci z učiteljico odidejo v matično učilnico. Nekateri starši pa začnejo delati še prej, v takem primeru je za jutranje varstvo poskrbljeno v vrtcu. Varstvo je organizirano po navadi za prvošolce, kar tudi ministrstvo za šolstvo subvencionira, toda na tej šoli so zaradi povpraševanja omogočili varstvo tudi učencem drugega in tretjega razreda. Kljub temu se na vseh šolah morajo držati normativa za oblikovanje skupine jutranjega varstva, ta ne sme presegati 28 učencev, vzpostavijo pa tako obliko varstva le, če se vanj vpiše najmanj deset učencev prvega razreda.

''Program jutranjega varstva zajema počitek, sprostitveno dejavnost po izbiri učencev ali pripravo na pouk, v okviru katere je učencem zagotovljena tudi učna pomoč … Dejavnosti skozi teden menjavam in prilagajam počutju in željam otrok. Pri organizaciji dejavnosti sledim vsebinam, ki jih imamo pri pouku. Učenci lahko izbirajo med dejavnostmi v ustvarjalnem, didaktičnem, knjižnem in igralnem kotičku,'' pojasnjuje Irena Kozlevčar. Mnogi starši imajo slabo vest, ker se tako zgodaj poslovijo od svoje hčerke ali sina, ampak zavedajte se, da otrok začne dan na zelo prijeten način. Učiteljica poudarja, da je čas, ki ga učenec preživi v jutranjem varstvu, ustvarjalen, bogat, pester, zanimiv, predvsem pa otroško razigran, hkrati pa spodbuja k najrazličnejšemu učenju, pridobivanju izkušenj in razvijanju sposobnosti, ki so potrebne za uspešno življenje.

Ne dovolite, da vas otrok prepriča, da s sabo v šolo vzame najljubšo igračo. Tako se je navadil, ko je hodil v vrtec in je bilo slovo od vas brez solz, zdaj pa je že starejši in razumnejši. V vsaki učilnici ima na voljo mnogo različnih igrač, takšnih za domišljijsko igro, gradnjo, sestavljanje, gibanje, izbira lahko tudi med družabnimi ali namiznimi igrami, predvsem pa so mu dostopne didaktične igrače.

Učenci, ki so v podaljšanem bivanju, so tudi veliko v naravi in se igrajo.
Učenci, ki so v podaljšanem bivanju, so tudi veliko v naravi in se igrajo.FOTO: iStockphoto

Na šoli imajo tudi zelo poseben običaj, ki ga Kozlevčarjeva opiše tako: ''Lepo je začeti dan s pravljico, saj jih otroci zelo radi poslušajo, pa tudi sami pripovedujejo ob slikanici. Vesela sem, ko si otrok zaželi zgodbe, pravljice, saj si takrat podarimo ''muco časa'', kot je zapisala Brina Štampe Žmavc v slikanici Muc Mehkošapek.''

Samostojno učenje in ustvarjanje

Podaljšano bivanje se začne po končanem pouku, in sicer na Osnovni šoli Mirna Peč ob 11.45. Starši morajo vlogo za podaljšano bivanje svojega otroka oddati že pred začetkom naslednjega šolskega leta, to je po navadi že v aprilu. Prav tako je že takrat potrebno oddati prijavnico za jutranje varstvo. Izpolnjena prijavnica se posreduje ministrstvu za šolstvo, ki prižge zeleno luč za določeno število oddelkov jutranjega varstva in podaljšanega bivanja, upoštevajoč število prijavljenih. Tako, če med šolskim letom zamenjate službo in se vam delovni čas spremeni, boste le težko vpisali otroka v ti dve obliki varstva na šoli. Odobrijo vam lahko le, če število učencev ne presega določenega normativa.

Ko odbije ura 15.55 se podaljšano bivanje za učence od šestega do desetega leta starosti oz. od prvega do petega razreda na Osnovni šoli Mirna Peč konča. Za red, disciplino, sprostitev in zabavo skrbijo učitelji športne vzgoje, matematike, razrednega pouka … In verjemite, nikoli jim ni dolgčas. Polona Zoran pravi: ''Sprostitvene dejavnosti v podaljšanem bivanju so namenjene počitku, sprostitvi, obnavljanju psihofizičnih moči učencev. Učenci se igrajo različne igre, poslušajo glasbo, plešejo, pojejo, poslušajo pravljice, gledajo risanke, se gibajo v naravi itd.''

Toda to še ni konec, lahko se samostojno učijo, učitelji jih spodbujajo, da že takrat napišejo domače naloge in se tako postopoma privadijo, da bodo zelo kmalu sami morali reševati matematične račune, pisati spise, seminarske naloge, se učiti iz knjig …

Učenci se lahko igrajo, ustvarjajo ...
Učenci se lahko igrajo, ustvarjajo ...FOTO: iStockphoto

Učiteljica tudi izpostavlja, da znotraj ustvarjalnega prostega časa učenci razvijajo svoje interese in sposobnosti na vseh temeljnih področjih razvoja osebnosti (spoznavnem, telesno-gibalnem, socialnem, čustvenem, motivacijskem, estetskem itd.).

Vaši otroci niso lačni, saj jih popoldne v podaljšanem bivanju učitelji pospremijo tako na kosilo kot na malico.

Zaradi tako pestrega programa, za katerega skrbijo učitelji, učenci z veseljem hodijo v šolo in niso neučakani in se ne sprašujejo, kdaj bo skozi vrata pokukala mamina ali očetova glava. In če mislite, da se vaši otroci tudi popoldne samo učijo, se motite. ''Učno snov razlagam le v primeru, če ima učenec težave pri domači nalogi ali me za to prosi razredna učiteljica,'' pojasnjuje učiteljica.

Tako jutranje varstvo ni samo varstvo in podaljšano bivanje ni samo bivanje, temveč učencem omogočita kakovostno preživljanje časa v šoli.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855