
Kje je lutka?
Jared Diamond se v članku opira na delo Agnes Kovacs in Jacquesa Mehlerja, ki sta primerjala odzive dvojezičnih dojenčkov z dojenčki, katerih starša sta govorila skupen jezik.
Oblikovala sta igro, v kateri se lutka pojavlja na različnih straneh ekrana. Ta je po zvočnem signalu – besedi, ki sicer ni imela nobenega smisla, vedno spremenila svoj položaj. Rezultati opazovanj kažejo, da so se dvojezični otroci hitreje prilagajali spremembam in hitreje predvidevali, na kateri strani ekrana se bo lutka, glede na govorni namig, pojavila.
„Otroci, ki se od samega začetka učijo dveh jezikov hkrati, so se že od tretjega meseca naprej sposobni osredotočiti na očkovo italijanščino in preslišati mamino kitajščino. In obratno. Dvojezični otrok mora vaditi usmerjanje pozornosti že takrat, ko je enojezičnemu še ni treba.“

Druga, tokrat kanadska študija, ki jo je Daimond pri svojih izsledkih upošteval, je trdila, da je pri dvojezičnih otrocih manj verjetno, da se bo pri njih razvila oblika demence, vključno z Alzheimerjevo boleznijo. To je bilo podkrepljeno z opazovanjem na stotine starejših Kanadčanov, ki so za demenco zboleli. Tisti, ki so prihajali iz dvojezičnih družin, so dementni postali v povprečju štiri leta kasneje od vrstnikov iz enojezičnih družin. Ena od možnih razlag je, da so morali prvi svoje možganske celice uporabljati bolj kot drugi. „Bilo bi enkratno, če bi se izkazalo, da lahko z učenjem drugega jezika Alzheimerjevo bolezen zakasnimo za pet let,“ pravi Diamond.
Učenje za dobro voljo
Seveda dve študiji nista osnova za trdne zaključke o prednostih znanja jezikov, se strinja profesor Diamond. Kljub temu svetuje, naj ljudje ne ponavljajo napak priseljencev v Združenih državah Amerike, ki so se odločili, da otrok ne bodo naučili svojega materinega jezika, brž ko so stopili na ameriško zemljo. „Če že ne drugega, pred učenjem novega tujega jezika vsaj ne bi smeli imeti predsodkov.“ Če so vaši starši priseljenci, jih spodbudite, da vas njihovega materinega jezika naučijo, če pa niso, se potrudite in se ga naučite sami. Vsaj zabavali se boste in morda pojav Alzheimerjeve bolezni zakasnili za 5, 10, 15 ali pa kar morda 20 let.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV