Nepomemben za zdravje majhen organ slepič lahko povzroči hude bolečine. V trebuhu je nameščen tako, da je v bližini debelega črevesa in zaradi bakterij in stolice (iztrebek) lahko zelo kmalu postane lepljiv, kar povzroči njegovo vnetje. Po drugi strani pa sluz, ki jo proizvaja slepič, lahko odebeli in povzroči oviro, zaradi česar prav tako pride do vnetja. V obeh primerih je priporočljivo slepič nujno odstraniti, ker oteče in se vname.
Konstantna in vztrajna bolečina
Vnetje slepiča spremlja nenadna bolečina v sredini trebuha, po navadi se osredotoči na prostor okrog popka, nato prehaja v spodnji del na desno stran trebuha. Na začetku bolečina pride in gre, sčasoma pa postaja vse bolj konstantna in vztrajna. Starši lahko posumite, da gre pri otroku za vnetje slepiča, če ima poleg bolečin v trebuhu še zmanjšan apetit, povišano temperaturo, se slabo počuti, bruha, pogosto in boleče odvaja urin. Če se vnetje razširi, lahko otroku telesna temperatura zelo naraste in bolečina se mu bo širila po celem trebuhu.
Operacija z anestezijo
Če posumite na vnetje slepiča, otroka nemudoma odpeljite na pregled k zdravniku in z napotnico pojdite naravnost v bolnišnico. Med operacijo bo pod anestezijo, tako da ne bo čutil bolečine. Ker lahko vnet slepič povzroči širjenje okužb po celem telesu, spada med zelo urgentne operacije. Le-ta traja približno od 30 minut do ene ure in zahteva nekajdnevno, po navadi dva do tri dneve, okrevanje v bolnišnici.
Po operaciji otroka odpeljejo na intenzivni oddelek, kjer ga opazujejo. Približno eno uro traja, da se otrok popolnoma zbudi iz anestezije, vendar morate biti pripravljeni na njegovo reakcijo. Nekateri so zmedeni, zaspani, drugim se vrti v glavi, so prestrašeni, mogoče celo zelo žalostni. Prav tako je lahko mesto rane boleče, zato prosite medicinsko sestro ali zdravnika, da mu predpiše protibolečinski sirup.
Po približno treh dneh po odstranitvi slepiča lahko otrok zapusti bolnišnico, za domov dobite navodila, kako skrbeti zanj po operaciji. Po enem tednu mora obiskati svojega izbranega zdravnika, ki mu pregleda rano.
Po operaciji ni potrebna posebna dieta, značilno je, da prve dni nimajo apetita.
Paziti morate, da ostane koža okoli brazgotine čista, da se lepo celi, zelo natančno jo morate opazovati, če slučajno pride do okužbe. Otroka takoj odpeljite k izbranemu zdravniku, če zaznate rdečino ali oteklino okrog brazgotine. Prav tako morate nemudoma ukrepati, če otroka začne boleti trebuh ali dobi vročino.
Otroci se lahko približno po enem do dveh tednih vrnejo v vrtec ali šolo, ampak s kakršnim koli športom se ne smejo ukvarjati še približno štiri tedne.
Še enkrat izpostavljamo, da vnetje slepiča zahteva nujno operacijo, ki sicer ni tako zahtevna, prav tako pa tudi okrevanje ni dolgotrajno.
Resnična zgodba
''Nikoli v življenju ni moj štiriletni sin toliko jokal in jamral, da ga boli trebuh, zato sem ga odpeljala na pregled k zdravniku. Niti pomislila nisem na slepič, saj ga ni bolelo na desni strani, ampak na sredini,'' razlaga mamica Katarina. Pediatrinja mu je pretipala trebuh in povprašala po spremljajočih simptomih. Katarinin sin ni niti bruhal niti ni imel driske, prav tako ni imel vročine, samo tarnal je nad neznosno bolečino v trebuhu. Ker je bil čas, ko so različni virusi na pohodu, je bila prva diagnoza, da je to začetek ene izmed viroz. Po nekaj minutah razmišljanja pa je pediatrinja ugotovila, da je fantek verjetno zaprt in da se bo s primerno prehrano njegovo blato zmehčalo. Pravzaprav ni bila prepričana, zato je na vratih mamici svetovala, naj dobro opazuje svojega sina tudi ponoči in se v primeru bolečin naslednje jutro z njim ponovno zglasi. Opozorila jo je na to, da mogoče je pa le vnet slepič.

Katarina je celo noč prebedela, njen fantek je od bolečine zvit v klobčič spal … Ni se zbudil, vendar je bilo očitno, da ga zvija v trebuhu, ker se je ves čas premikal, krčil in stegoval noge, nikakor ni našel pravega položaja. Toda očitno ga je dnevna bolečina tako utrudila, da je spal. Katarina ga je naslednje jutro na rokah prinesla v zdravstveni dom, sin niti hoditi ni mogel več, ker ga je tako bolelo v trebuhu. Vse povsod je odzvanjal njegov jokajoč glas: ''Pomagajte mi, pomagajte … boli me!!'' Katarini se je srce trgalo, ko je gledala svojega sina v mukah.
Dobila sta napotnico za bolnišnico, kjer se je zvrstila vrsta kirurgov in specialistov, preden so ugotovili, da gre zares za vnet slepič. Preiskave so trajale več ur in sin je med njimi napol spal, napol gledal, bil je prav omotičen že od bolečine. Kar naenkrat pa je nastalo alarmno stanje, sina so klistirali in brez pojasnil na postelji odpeljali v kirurško sobo. Katarina je tekla ob svojem sinu in panično spraševala zdravnike: ''Kaj se dogaja? Kam ga peljete?'' Z eno povedjo so ji pojasnili, da mu bodo odstranili slepič, ker je že zelo vnet.
Izkazalo se je, da je šlo že za življenje, kljub temu da so pred tem vsi počasi študirali in razmišljali, le zakaj dečka tako boli trebuh. Ni imel klasičnih simptomov za vnetje, ni bruhal, ni imel vročine, nekateri so celo trdili, da mora samo večkrat kakati in težave bodo odpravljene.
''Operacija je bila uspešna, sin se je zelo hitro zbudil iz narkoze. Prav nič ga ni bolelo, vsaka njegova druga beseda je bila hvala. Bil je zelo hvaležen pediatrinji, vsem zdravnikom, kirurgom, ki so, po njegovih besedah, pregnali bolečino … Na obraz se mu je vrnil nasmešek …'' razlaga Katarina, ki med tem opazuje svojega popolnoma zdravega sinka, kako razigrano skače na okrog …
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV