Bibaleze.si

Otroku je lahko ime Google

N.R.

Malček

1
07. 07. 2010 20.11

Nekateri starši imajo res nenavadne ideje, ko se odločajo za otrokovo ime. V nakaterih državah pa imajo za to predpisane omejitve. Danska je ena izmed držav, ki staršem nudi seznam imen, med katerimi lahko izbirajo.

Dojenček

Dojenček
DojenčekFOTO: iStockphoto

Švedska

V tej državi od leta 1982 obstaja zakon o imenih. Prvotno so z njim želeli preprečiti, da bi ljudje otrokom podeljevali kraljeva imena, z leti pa so dodali še nekaj omejitev. Starši otroku ne smejo dati imena, ki bi bilo sramotno ali bi ga kakor koli omejevalo v njegovem življenju.

Neka švedska starša sta v znak proti temu zakonu otroka želela imenovati ‘Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb111163’ – seveda jima je tamkajšnji urad to prepovedal. Prepovedana so tudi imena, kot so: Metallica, Superman, Veranda, Ikea in Elvis. Otroku pa je na Švedskem lahko ime Google ali Lego.

Nemčija

Velja pravilo, da se mora spol otroka natanko ločiti že po imenu. Par, ki je otroka želel imenovati Matti, je bil zavrnjen, saj se po tem imenu ne prepozna otrokovega spola. Starši tudi ne smejo otroka poimenovati po predmetih ali po proizvodih.

Nemški zakon je sestavljen tudi tako, da morajo starši vsako zavrnitev imena, ki se ne sklada s predpisi, plačati. Nemci se zato  raje odločajo za tradicionalna imena, kot so: Maximilian, Alexander, Marie ali Sophie.

Nova Zelandija

Po novozelandskem zakonu, ki je bil sprejet leta 1995, ni dovoljeno ime, ki bi bilo kakor koli nesramno in žaljivo. Prepovedana so tudi imena, ki so podobna ali enaka nazivom različnih funkcij, na primer: Stallion, Yeah Detroit, Fish and Chips, Sotona in Adolf Hitler.

Imena na Novi Zelandiji, ki so se vseeno nekako izmuznila skozi stroga pravila, so: Midnight Chardonnay, Number 16 in Violence (Nasilje).

Danska

Ena izmed držav, ki se zelo zavzema za pravice otrok, je Danska. Pri njih starši ne bi smeli imeti težav pri izbiri otrokovega imena, saj imajo na voljo okrog 7.000 imen, izbranih s strani države.

Če pa staršem kljub tako velikemu izboru nobeno ime ni všeč, morajo za ime, ki ni s seznama, dobiti dovoljenje cerkve in nato še države. Nedavno sta bili pri njih zavrnjeni imeni Anus in Monkey.

Tudi v Sloveniji zakonodaja starše pri izbiri imana malce omejuje....

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863