Bibaleze.si

Pozitivni vplivi računalnika

Nikolina Koljanin

Malček

0
02. 11. 2010 13.46

Kljub temu da današnji otroci ne morejo brez računalnika, je pomembno, da ne zamenja pogovorov in druženja s starši, igre s sovrstniki, branja pravljic, reševanja nalog, gibanja in sprehodov v naravi ...

Med odmorom v šoli lahko učenci uporabljajo računalnik.


Otroku naj bi starši čim prej na pravilen in odprt način predstavili, kaj so računalnik, igrice, svetovni splet in kakšne nevarnosti lahko prinese, meni strokovnjak za računalništvo. Kaj pa o tem pravita psihologinja in učiteljica?

''Nekateri otroci že zelo zgodaj izkazujejo interes do računalnika, drugi kasneje, pri večini pa se zbudi radovednost do drugega leta,'' pravi dr. Andreja Pšeničny, univ. dipl. psih. ''Vsekakor pa se je potrebno z otrokom prej pogovoriti o njegovih pričakovanjih, zgolj brezciljno pritiskanje na gumbe omogočajo precej cenejše igrače.'' Lahko pa si umislite dodatno tipkovnico in miško, če vas je strah, da vam bo vaš mali raziskovalec kaj pokvaril.

Otroke začne računalnik zanimati zelo zgodaj.
Otroke začne računalnik zanimati zelo zgodaj.FOTO: iStockphoto

Preprostejše igre

Ker se otroci zelo hitro učijo, jim ni potrebno posebej razlagati, kaj sta miška in tipkovnica, dovolj je že, da jim pustimo, da nas opazujejo med delom z računalnikom. A kot pravi računalniški strokovnjak, jim vseeno pokažemo osnove delovanja računalnika in preprostih iger,ki so primerne za začetnike. Kasneje pa lahko izbirajo med avtomobilističnimi, strelskimi, arkadnimi, strateškimi, .... Poudarja pa, da je treba vsako zvrst in tematiko igre otroku predstaviti kot namišljen svet, kot nekaj nerealističnega. Meni tudi, da nasilje v igrah, ki se ga vsi starši izogibajo, ni škodljivo, če otrok ve, da je vse to zaigrano in da ni sprejemljivo v vsakdanjem življenju.

Pozitivni vplivi

Tako psihologinja kot računalničar sta enotnega menja, da danes vse temelji na računalniku, saj ni poklica, pri katerem ne bi potrebovali določenega znanja računalništva. Večja je stopnja tega znanja, večje so tudi možnosti za uspeh na različnih področjih in hitrejše, neovirano delo. Vsekakor pa se s tem širi tudi otrokova splošna razgledanost, razvijata fina motorika in sposobnost logičnega mišljenja ter krepi spomin. Še več, vse to lahko pomaga zmanjšati ovire pri socialni interakciji, dodaja psihologinja.

Med odmorom v šoli lahko učenci uporabljajo računalnik.
Med odmorom v šoli lahko učenci uporabljajo računalnik.FOTO: iStockphoto

Nevarnosti

Z brskanjem po spletnih straneh pa je lahko otrok izpostavljen različnim neprimernim vsebinam. ''Možni negativni vplivi računalniškega sveta so povezani z ogrožanjem otrokove varnosti, lahko pride v stik z neustreznimi seksualnimi in nasilnimi vsebinami. Klepetalnice, neznanci, ki z lahkoto manipulirajo z otroško naivnostjo … Otroka moramo poučiti, da je na medmrežju ogromno podatkov, ki niso vsi resnični,'' razlaga Pšeničnyjeva. Računalničar pa svetuje, da bi morali otroci imeti omejen dostop do različnih spletnih strani, kar je mogoče zelo enostavno urediti na računalniku, ter se jim tako dovoli brskanje le po določenih, preverjenih straneh.

Psihologinja svetuje, da je delo z računalnikom smiselno razdeliti na dve področji: učenje, h kateremu sodi spoznavanje prvih korakov s tem orodjem, kasneje pa je vir informacij, ter prosti čas. ''Pri tem otroka ni smiselno omejevati, saj je samostojno iskanje podatkov dobra osnova za šolske obveznosti. Kljub temu pa večina otrok računalnik pretežno uporablja za igranje iger in ogled zabavnih vsebin. Prav slednje pa je potrebno umestiti v razumne okvire.''

Opozarja, naj bodo starši pozorni, koliko časa preživi njihov otrok pred računalniškim ekranom. Ure in ure buljenja v ''škatlo'' ima lahko negativne posledice na motorični razvoj, če pa je to podkrepljeno še z nepravilno prehrano, lahko vodi k prekomerni telesni teži. Pri čustveno ranljivih otrocih se lahko razvije tudi odvisnost od interneta.

Igre med odmorom

Kot pravi učiteljica razrednega pouka, imajo matične učilnice na osnovnih šolah tudi računalnike (največ dva), obenem pa obstaja posebna računalniška učilnica, ki je namenjena predvsem starejšim šolarjem.

''Otroci lahko računalnik uporabljajo med odmorom. Po navadi določimo vrstni red učencev, največ dva pri računalniku. Otroci pridejo na vrsto približno vsakih 14 dni in takrat lahko 10 minut igrajo računalniške igre,'' pove učiteljica. Kljub temu, da jim učitelj takrat ne "diha za ovratnik," je izbor iger že vnaprej določen, hkrati pa v matičnih učilnicah nimajo dostopa do interneta.

Učenci v prvem triletju osnovne šole običajno pet ur letno preživijo v računalniški učilnici, kjer spoznavajo didaktične igre, ki so namenjene izključno utrjevanju in ponavljanju že znane snovi. Šole organizirajo tudi tehniški ali naravoslovni dan, takrat pa učenci sami iščejo podatke in fotografije po svetovnem spletu in se tako učijo.

Kljub temu da današnji otroci ne morejo brez računalnika in igralnih konzol, česar jim tudi ne smemo braniti, je po besedah Andreje Pšeničny pomembno, da računalnik ne zamenja pogovorov in druženja s starši, igre s sovrstniki, branja pravljic, reševanja nalog, gibanja in sprehodov v naravo. ''Računalnik naj postane del življenja, ne pa nadomestek zanj!''

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863