
S kakšnimi pravili se že na začetku šolskega leta srečajo prvošolci, kakšni so ukrepi, če se jih ne držijo, kaj šteje za hujši prekršek, kaj so vzgojni ukrepi ... smo povprašali učiteljico Polono Zoran z Osnovne šole Mirna Peč.
Spoštovanje in kulturno obnašanje
Prvošolce učitelji na prvih šolskih urah seznanijo s pravili, ki veljajo v šoli. Kot prvo - imeti morajo spoštljiv odnos drug do drugega in tudi do učiteljev. Negovati morajo prijateljske odnose, si pomagati, opozorijo jih na vljudno pozdravljanje, strogo so prepovedane kletvice in žaljivke. Eno izmed pravil je tudi, da se med branjem zgodb, pisanjem, podajanjem navodil ne moti učencev in učitelja, z dvigom roke sporočijo, da želijo nekaj vprašati. Vedno znova poudarjajo, da se po šoli ne teka, lovi ali kriči. Poseben poudarek je na kulturnem obnašanju v jedilnici, kjer se ne govori s polnimi usti, poskušajo jim vcepiti spoštljiv odnos do hrane.

In kako reagira učitelj, če učenec krši ta pravila? ''Če se učenec ne drži teh pravil, se z njim najprej pogovorim. S pomočjo pogovora ugotovim, zakaj je določeno pravilo kršil in skupaj ponoviva razredna pravila. Če učenec nadaljuje s kršenjem pravil, mu dodelim kazen (risanje razrednih pravil, prepoved igre, sedenje na stolu, šiljenje barvic, pospravljanje kotičkov),'' pojasnjuje Polona Zoran. Poudarja, da učenca nikoli ne kaznuje tako, da bi ga poslala iz razreda ali pa ga pustila samega v razredu, ko ostali odidejo na igrišče. Nadaljuje: ''Takšne kazni so neprimerne. Učitelji smo odgovorni za varnost učencev in v takem primeru pa ne bi bilo tako.''
Starše obvestijo v primeru hujših kršitev, ko gre recimo za fizično nasilje, krajo ali uničevanje predmetov, in če se določene ponavljajo. O težavah z otrokom se učitelji poskušajo s starši sproti pogovarjati in jih skupaj reševati.
Hujše kršitve
Učenci nižjih razredov po navadi kršijo pravila s klepetanjem med poukom, poškodovanjem igrač ali šolskih potrebščin, lovljenjem po razredu, obenem pa se že znajo med sabo brcati, pljuvati in suvati. Učitelj na to reagira tako, da se z vsemi vpletenimi najprej pogovori, o tem se obvezno obvesti razrednika. Če je kdo fizično ali psihično poškodovan, se obvesti tudi šolsko svetovalno službo, starše in tudi ravnatelja.
V Pravilih šolskega reda OŠ Mirna Peč so zapisali, da med hujše kršitve štejejo: občasni neupravičeni izostanki 12 ur oz. strnjeni nad 18 ur, uporaba pirotehničnih sredstev, izsiljevanje učencev ali šolskih delavcev, namerno poškodovanje in uničevanje šolske opreme, kraja lastnine, popravljanje in vpisovanje ocen v šolsko dokumentacijo, uničevanje uradnih dokumentov, grob verbalni ali fizični napad, ogrožanje življenja in zdravja drugih, kajenje, posedovanje alkohola, prihod v šolo pod vplivom prepovedanih substanc in spolno nadlegovanje.

''Kadar učenec kršitve ponavlja in vsi izrečeni vzgojni ukrepi ne dosežejo namena, mu lahko učiteljski zbor šole izreče vzgojni opomin,'' pravi Zoranova. O tem razrednik obvesti tudi šolsko svetovalno službo, le-ta pa nadaljuje s pripravo individualiziranega vzgojnega načrta za učenca, pri tem pa so vključeni tudi starši. Po pravilih šolskega reda se lahko učencu izreče vzgojni opomin trikrat v enem šolskem letu, potem pa sledi: ''Šola starše učenca, ki mu je bil izrečen drugi vzgojni opomin v posameznem letu obvesti o tem, da lahko učenca po tretjem vzgojnem opominu prešola na drugo šolo brez soglasja staršev, kar je v skladu s 54. členom Zakona o osnovni šoli.''
Na Osnovni šoli Mirna Peč za varnost pred začetkom pouka, med njim in odmori ter po pouku skrbijo dežurni učitelji in učenci, na nekaterih šolah pa so že uvedli tudi varnostnike in kamere. Učitelji imajo pristojnost, da kaznujejo za neprimerno vedenje le, če se učenec nahaja v šoli, v njeni okolici oz. pri dejavnostih, ki jih šola organizira zunaj svojih prostorov.
Komentarji (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV