Na vprašanja, ali je uporaba vatiranih paličic koristna, kakšne težave lahko povzroči nabiranje ušesnega masla v sluhovodu, kako ga lahko odstranimo oz. stopimo, nam je odgovarjal dr. med. specialist otorinolaringolog Iztok Fošnarič.
Vloga ušesnega masla ali cerumna je, da skrbi za normalno stanje kože v sluhovodu, ki je predvsem v notranjem delu tanka. Ker je rahlo kislo, otežuje razmnoževanje bakterij in gliv, prav tako pa nase veže vodo in na ta način preprečuje pretirano vlažnost v sluhovodu, zaradi katere se lahko razvijejo mikroorganizmi. Kot izloček žlez mastilk skupaj z dlakami varuje pred morebitnimi predmeti, ki si jih malčki lahko vtaknejo v uho. Zaradi značilnega vonja odbija žuželke. Omenimo še, da je ušesno maslo sestavljeno iz odluščenih celic povrhnjice in vode.

Uporaba vatiranih palčk
Otorinolaringolog meni, da le preveč skrbni starši intenzivno in vztrajno uporabljajo tako popularne vatirane paličice, vendar s tem otroku samo škodijo, kajti pri tem se ušesno maslo potiska nazaj proti bobniču. Če to naredijo velikokrat, se ga nakopiči toliko, da le-ta zamaši sluhovod in se ga samodejno ne more več odstraniti. ''Uporaba vatiranih palčk nikakor ni priporočljiva. Lahko jih uporabljamo le za čiščenje uhlja, ne pa za sluhovod. Čiščenje sluhovoda je smiselno zgolj v izjemnih primerih. Če pustimo uho popolnoma pri miru, bo v večini primerov prišlo do spontanega pomika ušesnega masla proti vhodu v sluhovod in se bo izločilo samo!'' poudarja specialist Fošnarič.
Mnogi starši so prepričani, da njihov otrok ne bo imel večje količine ušesnega masla, če bo čim večkrat žvečil skorjo kruha, jabolka, skratka tršo hrano. Vendar Iztok Fošnarič trdi, da gostota hrane nima vpliva na to, temveč je pomembno, da se čeljust premika. ''Pri žvečenju katere koli hrane prihaja do premikov v skrajnem zunanjem delu sluhovoda in ti premiki pomagajo pri premikanju ušesnega masla proti vhodu v sluhovod.''
Preveč ušesnega masla
Nekateri lahko imajo težave s pomanjkanjem ušesnega masla, kar privede do nadležnega srbenja v sluhovodu, saj koži namreč primanjkuje njeno naravno mazivo.
Če je masla preveč, lahko to pri otroku slabo vpliva na sluh, kajti nastopi popolna zapora sluhovoda, saj maslo preprečuje prenos zvočnih valov do bobniča. Nasprotno prevelika količina cerumna ne vpliva na ravnotežni sistem.

''Ušesno maslo, ko je trše in ga je veliko (naredi se t. i. cerumenalni čep), lahko povzroča nelagodje, občutek pritiska ali celo bolečine. Do slednjega pride predvsem takrat, ko v uho pride voda in maslo nabrekne,'' pojasnjuje otorinolaringolog in nadaljuje, da le izjemoma trd čep povzroči mehansko okvaro kože in okužbo ter tako posledično vnetje sluhovoda. Če ima vaš otrok povišano telesno temperaturo ali vnetje ušesa, praviloma za to ni vzrok povečana količina ušesnega masla.
Čiščenje ušesnega kanala
Po mnenju strokovnjaka še vedno ušesni kanal čistijo tako, da ga spirajo z vodo, saj naj bi bila to učinkovita, preprosta in sorazmerno varna metoda, ki bi jo lahko uporabljali tudi ustrezno usposobljeni zdravniki na primarni ravni. Drug način je izsesavanje oz. aspiracija, s katero odstranjujejo presežek ušesnega masla. Ta postopek poteka tako, da otrok sedi v starševem naročju, otorinolaringolog pa z mikroskopom in majhnim aspiratorjem posesa cerumen.
S tem postopkom si zagotovijo preglednost sluhovoda in bobniča ter tako zdravniki lažje postavijo diagnozo pri otroku, ki ima težave z ušesi.
Po čiščenju oz. sesanju otrokom ni treba posebej zaščiti ušesa pred mrazom in vetrom, mogoče le pred vodo, saj lahko med sesanjem pri nemirnem otroku pride do poškodb kože sluhovoda.
Pediatri drugače svetujejo, da se ušesnega masla lotite najprej s parafinskim oljem (zmesjo nasičenih ogljikovodikov z več kot 18 ogljikovimi atomi, pridobljeno iz nafte). ''Njegova vloga je, da zmehča trše ušesno maslo, tako da se lahko le-to lažje izpere in odstrani. Običajno ga je smiselno kapljati v sluhovod večkrat na dan, nekaj dni. Po nekajdnevni uporabi lahko zdravnik poskusi z izpiranjem, če mu ne uspe, lahko bolnik nadaljuje z nadaljnjim kapljanjem in se vrne k zdravniku nekaj dni kasneje. Olja po mojem mnenju, v kolikor je segreto na sobno temperaturo, ni potrebno segrevati, je pa res, da je toplejše za uho prijetnejše in bolj tekoče,'' predlaga specialist. Priporoča, da otrok med kapljanjem leži na boku, pri čemer kapljate v uho, ki je obrnjeno navzgor, ter uhelj potegnete navzgor in nazaj, da se sluhovod zravna. Da se ušesno maslo resnično topi, ga lahko na vhodu v sluhovod opazite kot mazavega in zmehčanega.
Zmotno je prepričanje, da je povečano nastajanje ušesnega masla povezano s pogostimi prehladi pri malčku, izpiranje nosu s fiziološko raztopino prav tako ne pomaga pri zmanjšanju.
Zapomnimo si zanimiv komentar Iztoka Fošnariča: ''Ušesno maslo je povsem normalen pojav in nekaj rjavega na vhodu v sluhovod še nikakor ne pomeni, da je človek zanemarjen ali celo nenormalen. Nenormalno je prepričanje mnogih, da je vidno ušesno maslo nekaj slabega, umazanega in da ga je treba na vsak način odstranjevati. To s pridom izkorišča farmacevtska industrija, ki s prodajo različnih nepotrebnih pripravkov kuje velike dobičke.''