
Na kaj moramo biti pozorni?
Kihanje, smrkanje, pordele oči in otečene veke so najbolj tipičen znak, da gre za sezonski alergijski nahod, ki se pojavlja v času od zgodnje pomladi do pozne jeseni, odvisno, na kaj je otrok alergičen. Je posledica preobčutljivosti za snovi iz okolja, torej alergenov, ki jih človek vdihuje.
Prizadete so sluznice zgornjih dihalnih poti, nos in obnosne votline, včasih tudi oči. Nastopa kot samostojna bolezen, lahko pa spremlja druge alergijske bolezni, kot so astma, atopijski dermatitis in nutritivna alergija. Sezonski alergijski nahod je posledica alergije v določenem obdobju, na primer v času cvetenja dreves, trav ali plevelov. Težave ali simptomi alergije pa se lahko iz sezone v sezono spreminjajo in prehajajo od blagih v hude in obratno glede na prizadetost sluznic.
Pelodi zgodaj cvetočih dreves – npr. leske – se pojavljajo že meseca februarja, odvisno od vremenskih razmer in kraja bivanja. V marcu in začetku aprila sledijo pelodi pozno cvetočih dreves – breze, gabra, jesena, kostanja. Konec aprila, maja in junija cvetijo trave, julija in avgusta pa pleveli – ambrozije in pelina.

Bolnik mora biti zdravljen do konca sezone cvetenja, kar je zelo različno, glede na vremenske razmere in kraj, kjer biva. Starši se morajo seznaniti s pelodnim koledarjem, ki se razlikuje za različna območja Slovenije in je odvisen od tamkajšnjega podnebja. Hitre vremenske spremembe, nenavadno toplo ali hladno obdobje spremenijo čas cvetenja in količino alergenov v zraku, tako da pelodni koledar upoštevamo vedno skupaj z vremenskimi razmerami. V Sloveniji so štiri merilna mesta za določanje količine pelodov in tako lahko hitro in sprotno obveščajo bolnike z alergijo o koncentracijah pelodov v zraku.
Kdaj posumimo, da gre pri otroku za seneni nahod?
Na seneni nahod posumimo, kadar začne otrok ob jutrih kihati, smrkati in ima izcedek iz nosu. Običajno ga srbi nos, lahko ga srbijo tudi oči, se mu solzijo ali se mu vnamejo. Potoži zaradi žgečkanja v žrelu, srbenja ušes, pokašljevanja ali pogrkavanja. Pri nekaterih je prisotna zapora nosu; kadar je stalna, otrok govori skozi nos. Vseh teh simptomov ne spremlja temperatura, slabo počutje ali splošni znaki okužbe, kar je značilno za navaden prehlad ali nahod.
Kako mu lahko pomagamo?
Zdravila, ki se uporabljajo pri alergijskem nahodu, delujejo lokalno na sluznice ali učinkujejo sistemsko. Lokalno uporabljajo dekongestive (zdravila, ki delujejo neposredno na krvne žile v nosni sluznici in tako zmanjšajo zamašenost ter voden izcedek iz nosu), lokalne antihistaminike (zdravila, ki omilijo večino bolezenskih znakov alergije) in lokalne kortikosteroide, ki učinkovito ublažijo vse simptome, tudi smrkanje. Sistemski antihistaminiki ublažijo vse simptome, vendar jih ponavadi kombiniramo z lokalnimi zdravili.

Z zdravljenjem je treba začeti štiri tedne pred sezono cvetenja oziroma pred pojavom alergenov, ki bolniku povzročajo težave. Tako telo pripravimo na vdor alergenov.
Če gre za blago obliko alergijskega nahoda, zdravniki priporočajo čiščenje nosu s fiziološko raztopino (mehanično odstranjevanje alergenov), lokalni antihistaminik enkrat do dvakrat na dan več tednov zapored, lokalni kortikosteroid enkrat do dvakrat na dan več tednov zapored in sistemski antihistaminik enkrat na dan.
Pri zmerni ali hudi obliki pa priporočajo čiščenje nosu s fiziološko raztopino, lokalni antihistaminik enkrat do dvakrat dnevno in/ali lokalni kortikosteroid.
Alergiki bolj občutljivi
Alergija pri otroku ima svojstven potek. Začenja se že v zgodnjem dojenčkovem obdobju kot prehranska alergija. Alergeni, ki povzročajo težave, so največkrat beljakovine iz kravjega mleka in jajc. Možni alergeni so tudi beljakovine v pšenici, soji, arašidih in drugih hranilih. Tarčna organa sta črevo in koža. Otroci z dokazano prehransko alergijo kasneje v 60 do 70 odstotkih pogosto zbolevajo zaradi alergije na inhalatorne alergene.
Kako se ubraniti senenega nahoda?
Prvi korak pri zdravljenju je izogibanje alergenom, ki povzročajo težave. Pogosto je to zelo težko, vendar je od tega odvisno nadaljnje zdravljenje in uspešnost le-tega. Za bolnike s sezonskim nahodom je pomembno, kako uredijo svoje bivalno okolje. Izogibajo naj se vsem znanim alergenom (pršici, plesnim, dlaki domačih živali) zaradi možnosti navzkrižne alergije.
V času cvetenja naj se otroci zadržujejo na prostem samo zaradi nujnih poti, kot so šola in dodatne aktivnosti. Otrok naj ne telovadi zunaj, se ne vozi s kolesom, ne igra nogometa ali drugih iger, ne hodi na sprehode. Le po dežju, ko ni v zraku alergenov, so vse naštete dejavnosti dovoljene. Bivalne prostore zračimo ponoči, kadar ni vetra, ali ob dežju.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV