
Tako enostavna, pa tako dobra sladica, ki prija predvsem v vročih poletnih dneh. Večini otrok se oči kar zasvetijo, kadar je govora o sladoledu. Običajno ga spoznajo ob prvem letu starosti, nekateri prej, drugi še kasneje. Ta zamrznjena sladica je navadno narejena iz mlečnih izdelkov kot sta mleko in smetana. Okusi in kombinacije pa so neskončni.
Tisti, ki obožujejo sadni sladoled, si ga bodo privoščili z dodatkom sadja, drugi s čokolado, lešniki, orehi, ... in še bi lahko naštevali. Ledeni desert se lahko je kot samostojna sladica ali pa v kombinaciji z drugimi živili. Slasten je v sadni kupi, s sladko smetano, v kavi, nekateri pa ga celo cvrejo.
Tudi za alergike!
Sladoled je lahko narejen samo na vodni osnovi ali pa iz različnih vrst mleka kot so kozje, riževo ali sojino mleko. To je odlična rešitev za ljudi in otroke, ki so občutljivi na kravje mleko.
Če imate v družini alergika, lahko preprost in dober sladoled izdelate sami doma. Enostavno različno sadje narežete na večje kose in ga postavite v zamrzovalnik. Čez nekaj ur ga zmrznjenega zmešate v mešalniku in užitek se lahko začne. Poleg tega, da je okusen, je tudi zdrav, saj ne vsebuje nobenih umetnih dodatkov in sladil.

Prehranska vrednost
Večina sladoledov vsebuje veliko maščob in sladkorja. Sladila in drugi dodatki so krivi, da ima sladoled visoko prehransko vrednost. Za primerjavo vam zaupamo, da ima sto gramov sladoleda povprečno dvesto kalorij! Seveda, če tej sladici dodamo še čokolado, lešnike in podobno je vrednost še malo višja.
Sladoled in dojenčki ...
Veliko staršev se izogiba temu, da bi dojenčku ponudili sladoled. A večjemu dojenčku lahko mirno odstopijo malo svojega. Navdušen bo, ko bo z jezičkom lahko polizal mrzlo sladico. Nikar ne skrbite, da bi v vročih dneh zaradi tega zbolel ali bi ga bolelo grlo. Sicer pa je sladoled najbolj podoben hrani, ki jo je užival od rojstva, torej mleku.

... ter otroci
Strokovnjaki, ki se ukvarjajo s prehrano in njeno vrednostjo, menijo, da lahko otroci uživajo sladoled kadar koli. A nikakor ne sme biti zamenjava za pravi obrok hrane. Opozarjajo pa, naj uživanje sladoleda omejijo otroci, ki imajo prekomerno težo. Starši naj jim v tem primeru raje ponudijo sadne okuse, ali še bolje, jim ga pripravijo kar sami doma. Sladoled vsebuje tudi veliko kalcija ter vitamina A in B.
Shranjevanje
Pri shranjevanju sladoleda pa je potrebna tudi velika previdnost. Je namreč eno najbolj občutljivih in hitro pokvarljivih živil. Pogosto je prav sladoled krivec za nekatere okužbe prebavil. Veliko pozornost torej namenite pravilnemu shranjevanju: sladoleda nikoli ne odtajajte in ponovno zamrzujte! Vedno kupite svežega in ne pozabite preveriti roka uporabe.
Domači sladoled
Brez težav ga lahko naredite sami. Zamrznite različno sadje: poleti so to lahko borovnice, maline, banane, breskve ... Najbolj preprosta je priprava sadnega sladoleda. Olupite nekaj banan in jih kar cele zamrznite. Ostalo sadje naj bo zamrznjeno v večjih koščkih. Nato vse skupaj še zamrznjeno zmiksajte v mešalniku. Tako dobite sladoled, ki je popolnoma in naraven in brez vseh dodatkov.
Lahko pa sveže sadje zmiksate z riževim ali sojinim mlekom (smetano) in nalijete v modelčke za sladoled. Tako dobite odličen sladoled za tiste, ki ne prenašajo kravjega mleka.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV