Bibaleze.si

So sestavljive podlage nevarne ali ne?

V.M.

Malček

8
21. 12. 2010 06.24

Potem ko je Zveza potrošnikov Slovenije obvestila javnost o nevarnih sestavljivih igralnih podlagah, so se starši po vsej Sloveniji začeli spraševati, ali so škodovale otrokom, ki so se na njih igrali.

Sporna preproga

Zdravstveni inšpektorat RS je od Evropske komisije prejel informacijo, da so belgijski organi za nadzor varnosti igrač prepovedali trženje nekaterih sestavljivih podlog. Testirali so 36 izdelkov in pri večini ugotovili neskladnosti, predvsem zaradi vsebnosti formamida.
Zdravstveni inšpektorat RS je od Evropske komisije prejel informacijo, da so belgijski organi za nadzor varnosti igrač prepovedali trženje nekaterih sestavljivih podlog. Testirali so 36 izdelkov in pri večini ugotovili neskladnosti, predvsem zaradi vsebnosti formamida. FOTO: iStockphoto
"Hčerka ima v otroški sobi dva kompleta sestavljive igralne podlage. Po njih je kobacala, se igrala, manjše delčke je celo dajala v usta in jih žvečila. Menim, da nas starše upravičeno skrbi, ali je formamid v podlogi škodoval otrokom. Še posebej ker jih nekateri uporabljajo že več let," je zapisala zaskrbljena mamica iz Litije.

Po odgovor smo se obrnili na Inštitut za varovanje zdravja. Pojasnili so nam, da na podlagi razpoložljivih informacij menijo, da so otroške sestavljive podlage v Belgiji umaknili iz previdnosti. "Formamid je na Evropskem uradu za kemikalije razvrščen kot snov, ki lahko škoduje nerojenemu otroku. O tem, ali so podloge škodovale otrokom, ki so jih do sedaj uporabljali, ne vemo, saj bi potrebovali podatke, kakšnim koncentracijam formamida so bili ti otroci izpostavljeni. Na Zdravstvenem inšpektoratu (ZIRS) tudi še pričakujejo konkretne podatke in dodatna pojasnila Evropske komisije glede prisotnosti formamida v otroških preprogah."

Zbiranje dokazil o varnosti sestavljivih preprog na trgu

Zdravstveni inšpektorat je uvoznike, proizvajalce in distributerje pozval, da predložijo dokazila o varnosti sestavljivih podlog, ki jih tržijo. Varnost teh igrač se lahko v konkretnem primeru utemelji z dokazilom, da se v proizvodnji le-teh ne uporabljajo nekatera topila/mehčala (med njimi je tudi formamid).

V primeru, da omenjenih zagotovil ni oziroma se v proizvodnji uporabljajo zadevna topila/mehčala, morajo gospodarski subjekti predložiti analizne izvide oziroma oceno tveganja, ki dokazuje, da so omenjene substance prisotne v takih količinah, da ne predstavljajo tveganja za zdravje.
Izdelava ocene tveganja za zdravje je potrebna, saj v veljavni zakonodaji in standardih še ni mejnih vrednosti za te kemijske snovi v potrošniških izdelkih oziroma igračah.

Zdravstveni inšpektorat bo stanje glede sestavljivih podlog na slovenskem trgu dodatno preveril s poostrenim nadzorom v okviru programa vzorčenja.

Sestavljiva igralna podlaga
Sestavljiva igralna podlaga FOTO: ZPS

Kaj so formamidi?

Formamide uporabljajo za mehčanje pene, iz katere so sestavljive podloge izdelane. Formamidi so raztopine, ki jih uporabljajo pri proizvodnem procesu, ostanki teh kemikalij pa v izdelku ostanejo za vedno. V telo se lahko absorbirajo skozi kožo ali z dihanjem. Strokovnjaki poudarjajo, da otroci tem kemikalijam ne bi smeli biti izpostavljeni. Formamid je rakotvoren, dokazano pa je tudi, da draži kožo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863